Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME: Rosjanki pierwszymi półfinalistkami

ME: Rosjanki pierwszymi półfinalistkami

Po w miarę zaciętym spotkaniu Rosjanki ograły Turczynki i zostały pierwszymi półfinalistkami mistrzostw Europy. Siatkarki znad Bosforu jedynie w dwóch pierwszych partiach mocniej postawiły się rywalkom, ale zabrakło im stabilności w grze.

Początek meczu należał do Turczynek, które po dobrej grze w zagrywce oraz dwóch skutecznych atakach Neslihan Darnel wyszły na prowadzenie 5:2. Rosjanki próbowały ratować się blokiem, ale ich nieskuteczna gra w ataku w połączeniu z trudnym serwisem rywalek sprawiła, że na pierwszej przerwie technicznej podopieczne trenera Barboliniego wygrywały 8:4. Jednak chwilę później sytuacja zmieniła się o 180 stopni. Sborna wzmocniła zagrywkę, w jej szeregach zaczął funkcjonować blok, a autowe zbicie Darnel spowodowało, że nasze wschodnie sąsiadki odskoczyły od przeciwniczek już na cztery oczka (13:9). Kolejna czapa Rosjanek oraz udane zbicie Natalii Obmoczajewej pozwalały kontrolować sytuację zawodniczkom trenera Mariczewa. Błąd Busry Cansu przybliżał Sborną do triumfu w premierowej odsłonie (18:13). W końcówce siatkarki znad Bosforu rzuciły się jeszcze do walki, a dzięki szczelnemu blokowi zdołały zmniejszyć straty do trzech punktów (20:23), ale na więcej nie było ich już stać. Dobre przyjęcie po rosyjskiej stronie pozwoliło uruchomić na środku Anastasię Szliakową, a chwilę później ta sama zawodniczka asem serwisowym przypieczętowała zwycięstwo Rosjanek w tej części meczu (25:20).

W drugiej partii Rosjanki próbowały pójść za ciosem. Początkowo ta sztuka im się udawała, bowiem ich blok w połączeniu z dobrą dyspozycją Tatiany Koszelewej spowodował, że odskoczyły one od rywalek (6:4), ale autowe zbicie Obmoczajewej sprawiło, że na świetlnej tablicy pojawił się remis (7:7). W kolejnych minutach zawodniczki znad Bosforu mogły objąć prowadzenie, lecz błędy Gozde Sonsirmy powodowały, że wynik wciąż oscylował wokół remisu (13:13). Dopiero tuż przed drugą przerwą techniczną czapa na Obmoczajewej i trudny serwis Turczynek dał im dwa oczka przewagi nad przeciwniczkami (16:14). Chwilę później podopieczne trenera Barboliniego wygrywały już nawet 21:18 i wydawało się, że są na dobrej drodze, aby doprowadzić do remisu. Ale Sborna błyskawicznie odrobiła straty (22:22). W decydujących momentach udany blok naszych wschodnich sąsiadek oraz zbicie z przechodzącej piłki przez Obmoczajewą dało im sukces 25:23.

Trzeciego seta z wysokiego C rozpoczęły Turczynki. Nieszczęście Rosjanek rozpoczęło się już od nieudanego przyjęcia Swietłany Kriuczkowej (2:4). Chwilę później podopieczne trenera Mariczewa nie potrafiły skończyć ataku, a kontra Darnel dała zawodniczkom znad Bosforu już cztery oczka przewagi nad przeciwniczkami (7:3). Po przerwie technicznej gra Sbornej zupełnie się posypała (4:10). Sygnał do odrabiania strat dała im zagrywka Natalii Dianskiej. Chwilę później w rosyjskich szeregach zafunkcjonował blok, a w ataku pomyliła się Sonsirma, przez co siatkarki znad Bosforu prowadziły już tylko 11:9. Dwie punktowe zagrywki Wiktorii Czapliny oraz blok na Sedzie Tokatlioglu sprawiło, że na prowadzeniu znalazły się nasze wschodnie sąsiadki (14:13). Walka cios za cios trwała do stanu 18:18. Wówczas na blok nadziała się Darnel, a dwie kontry skończyła Koszelewa (21:18). W decydujących momentach ta sama zawodniczka popisała się asem serwisowym, a kropkę nad i postawiła Omboczajewa (25:19).

Rosja – Turcja 3:0
(25:20, 25:23, 25:19)

Rosja: Passynkowa (7 pkt.), Obmoczajewa (18), Pankowa (2), Koszelewa (16), Mrozowa (8), Szlakowa (8), Kriuczkowa (libero) oraz Czaplina (2), Dianska (1) i Małych
Turcja: Aydemir (2 pkt.), Sonsirma (7), Toksoy (7), Cansu (7), Darnel (18), Tokatlioglu (6), Karagayi (libero) oraz Cemberci (3), Onal i Uslupehlivan (3)