Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Projekt Plażówka 2013: XVII Finał Pucharu Prezydenta Miasta Łodzi

Projekt Plażówka 2013: XVII Finał Pucharu Prezydenta Miasta Łodzi

Ostatnie turnieje Projektu Plażówka 2013 za nami. W miniony weekend na boiskach Szkoły Podstawowej nr 205 w Łodzi odbyły się finałowe turnieje kobiet i mężczyzn o Puchar Prezydenta Miasta Łodzi, które były także podsumowaniem całego cyklu.

W sobotę zawodników dopingował Bartosz Łosiak aktualny wicemistrz Polski seniorów oraz młodzieżowy mistrz Europy do lat 22 i mistrz świata do lat 23. Nikt z przybyłych widzów nie mógł narzekać na poziom, jaki prezentowali zawodnicy w kończącym sezon plażowy turnieju. Za małą niespodziankę można uznać przedwczesne odpadnięcie z rywalizacji doświadczonej pary Michał Krymarys/ Jarosław Sobczyński, która po porażkach najpierw z duetem Kamil Kosiorek/Jarosław Borowski, a następnie z Tomaszem Mikutą i Dariuszem Migdalem zakończyła zawody na 9. miejscu.

Skład pojedynków półfinałowych nie był zaskoczeniem, a faworyci swoją sportową postawą udowodnili, iż zasłużenie znaleźli się w strefie medalowej. Pierwszy półfinał pomiędzy Maciejem Biernatem i Bartoszem Lewickim a Nikodemem Kałuckim oraz Mateuszem Skonecznym zakończył się zwycięstwem tych pierwszych w dwóch setach (21:18, 22:20), jednak w obu odsłonach walka toczyła się do samego końca, a o sukcesie decydowały jedna, dwie skuteczne akcje. Drugi półfinał również dostarczył wiele emocji. Po ciekawym widowisku skład finałowy uzupełnili Bartłomiej Kiernoz wraz z Konradem Biernackim, którzy pokonali 21:18 i 21:15 Michała Koryckiego oraz Dominika Kmiecika.

W meczu o miejsce na najniższym stopniu podium nieznaczną przewagę wypracowali sobie młodzi siatkarze na co dzień trenujący w łódzkiej Szkole Mistrzostwa Sportowego. Para Korycki/Kmiecik w obu setach okazała się minimalnie lepsza od duetu Kałucki/Skoneczny (21:19, 21:18), dzięki czemu to ci mniej doświadczeni zawodnicy cieszyli się z pamiątkowych pucharów za trzecie miejsce w turnieju. Finałowe spotkanie musiało zadowolić nawet najbardziej wybrednych kibiców siatkówki. Mecz pomiędzy niepokonanymi jak dotąd Maciejem Biernatem i Bartoszem Lewickim a Bartłomiejem Kiernozem i Konradem Biernackim śmiało można uznać za najlepsze widowisko turnieju oraz godne zakończenie całego Projektu Plażówka 2013. Była to druga konfrontacja tych drużyn w turnieju. W ćwierćfinale lepsi okazali się Biernat z Lewickim. Pierwszy set finału należał do Kiernoza i Biernackiego, którzy od początku narzucili swój styl gry i zwyciężyli w tej partii 21:17. W drugiej odsłonie wyrównany stan mogliśmy obserwować do połowy seta. Przy stanie 12:10 dla pary Kiernoz/Biernacki Biernat z Lewickim wyraźnie poprawili blok oraz obronę i dzięki tym dwóm elementom pewnie wygrali drugą partię 21:14. Decydujący set od początku do końca był niezwykle wyrównany, nawet jeśli którejś z drużyn udało się odskoczyć na 3 punkty, druga szybko odrabiała straty. Od stanu 9:9 walka toczyła się punkt za punkt. Pierwsi przed szansą zakończenia spotkania na swoją korzyść stanęli Biernat z Lewickim, którzy jednak nie wykorzystali okazji, gdyż bardzo dobrą grą w obronie popisał się Bartłomiej Kiernoz. Jak mówi popularne sportowe przysłowie: niewykorzystane sytuacje się mszczą. Właśnie taką sytuację mogliśmy obserwować i w tym meczu. Po obronieniu piłki meczowej dwie kolejne akcje lepiej rozegrali Kiernoz i Biernacki, którzy dzięki skutecznemu rozegraniu mogli cieszyć się z triumfu w całym turnieju.

Po panach na boiskach pojawiły się panie. Turniej kobiet był nie mniej ciekawy niż mężczyzn. W pierwszym półfinale naprzeciw siebie stanęły pary Barbara Sroka/Karolina Baran oraz Marta Raźniewska/Aleksandra Zdon. Te drugie, czyli para łódzko-warszawska, rewelacyjnie rozegrały pierwszą partię i dość niespodziewanie bardzo pewnie wygrały 15:8. Faworytki całego turnieju, zawodniczki Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz reprezentantki naszego kraju, nie zamierzały jednak łatwo „sprzedać skóry”. I tak drugi set należał zdecydowanie do duetu Sroka/Baran, który wygrał jeszcze większą przewagą, 15:6. Raźniewska/Zdon, po łatwo wygranej pierwszej odsłonie, chyba za wcześnie uwierzyły, iż mogą sprawić dużą sensację i również w trzeciej, decydującej partii nie prezentowały już poziomu z pierwszego seta. Natomiast doświadczone Sroka i Baran konsekwentnie powiększały swoją przewagę i ostatecznie po zwycięstwie 15:9 awansowały do finału.

Drugie spotkanie półfinałowe dostarczyło kibicom jeszcze więcej emocji. Pojedynek pomiędzy Kamilą Śnieżewską i Kamilą Klajman a Martyną Witkowską i Anetą Dzwonnik również rozstrzygnąć musiał tie-break. Po pierwszym secie bliżej finału były Śnieżewska i Klajman, które zwyciężyły 15:10. W drugiej odsłonie o mały włos, a doszłoby do jednego z bardziej spektakularnych zwycięstw w całym Projekcie Plażówka. Para Witkowska/ Dzwonnik prowadziła już 14:6, jednak w końcówce roztrwoniła całą tę przewagę i niemal pozwoliła sobie wydrzeć zwycięstwo. Ostatecznie jednak parze udało się obronić seta, wygrywając 16:14 i doprowadzając do decydującej partii. Co nie udało się Klajman i Śnieżewskiej w drugim secie, powiodło się w tie-breaku. Kiedy wydawało się, że przypadnie im grać jedynie o trzecie miejsce, gdyż przegrywały już 9:13, ich przeciwniczki ponownie złapała niemoc w końcówce i tym razem dwie Kamile ją wykorzystały, zdobywając 6 punktów z rzędu i zwyciężając 15:13.

Po tak przegranym półfinale zazwyczaj trudno dojść do siebie i wykrzesać ostatnie siły na rywalizację o 3. miejsce. Jednak Martyna Witkowska wraz z Anetą Dzwonnik zmobilizowały się maksymalnie na ten ostatni mecz w Projekcie Plażówka 2013 i po dość szybkim spotkaniu pokonały parę Marta Raźniewska/ Aleksandra Zdon w dwóch setach (15:7, 15:12).

Finałowy pojedynek to ponownie duże emocje, wysoki poziom sportowy oraz po raz kolejny trzy niezwykle interesujące sety. Po dwóch partiach na tablicy wyników widniał remis i do rozstrzygnięcia znów potrzebny był tie-break. W nim ostatecznie lepsze okazały się młode reprezentantki Polski, czyli Karolina Baran oraz Barbara Sroka, które do swej bogatej listy sukcesów dopisały triumf w XVII finale turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Łodzi.

Podczas zakończenia podsumowano cykl Projekt Plażówka 2013. W rozegranych 20 turniejach, które oprócz Łodzi zostały zorganizowane w Pabianicach, Burzeninie, Janówce, Rawie Mazowieckiej, Głownie i Warszawie, wystąpiło 490 zawodników i zawodniczek z całego kraju.

Najlepszą siatkarką została Aneta Dzwonnik, która wyprzedziła Martynę Witkowską oraz Barbarę Srokę. Natomiast wśród mężczyzn triumfował Mateusz Skoneczny przed Maciejem Biernatem i Konradem Biernackim. Nagrody fair-play otrzymali: Daria Nowogórska i Dariusz Migdal.