Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME: Turczynki już w ćwierćfinale

ME: Turczynki już w ćwierćfinale

Reprezentacja Turcji nie miała problemów z awansem do ćwierćfinału, wygrała w trzech setach. Białorusinki były tylko tłem i w żadnej z partii nie udało im się przekroczyć granicy 20 punktów. Turczynki o półfinał powalczą z Rosjankami.

Początek meczu był wyrównany, ale dobra gra białoruskiego bloku w połączeniu z błędem w ataku Gozde Sonsirmy dała Białorusinkom dwa oczka przewagi nad rywalkami (5:3). Wprawdzie chwilę później za wcześniejsze niepowodzenie zrehabilitowała się Sonsirma, ale jej koleżankom po raz kolejny nie udało się przedrzeć przez blok przeciwniczek, przez co przegrywały na pierwszej przerwie technicznej (6:8). Ale z biegiem czasu inicjatywę na boisku zaczęły przejmować podopieczne Massimo Barboliniego, które po lekkim zbiciu Busry Cansu objęły prowadzenie 11:9. W kolejnych minutach zawodniczki trenera Hanczarou próbowały odrabiać straty, ale dobra dyspozycja tureckiego bloku oraz skuteczne ataki Polen Uslupehlivan powodowały, że siatkarki znad Bosforu kontrolowały boiskowe wydarzenia (16:13). Im bliżej końca seta, tym powiększał się dystans punktowy dzielący oba zespoły, w czym dużą zasługę miały Seda Tokatlioglu i Bahar Toksoy (20:14). Pojedyncze udane akcje w wykonaniu Mariny Tumas nie były w stanie odwrócić losów premierowej odsłony. Ostatecznie padła ona łupem faworytek, a kropkę nad „i” postawił w niej turecki blok (25:16).

Drugą partię od mocnego uderzenia rozpoczęły Białorusinki, które po dobrej grze blokiem oraz punktowej zagrywce Palczeuskiej wyszły na prowadzenie 4:1. Jednak ich błędy sprawiły, że na świetlnej tablicy szybko pojawił się remis (5:5). Chwilę później dwoma udanymi zbiciami popisała się Tokatlioglu, przez co siatkarki znad Bosforu odskoczyły od rywalek na dwa oczka (8:6). W kolejnych minutach gra Białorusinek zupełnie się posypała, ich błędy w połączeniu z dobrą dyspozycją tureckiego bloku spowodowały, że na drugiej przerwie technicznej podopieczne trenera Barboliniego wygrywały już 16:9. W kolejnych minutach dominacja Turczynek nie podlegała dyskusji. Raz za razem łapały przeciwniczki blokiem, a same skutecznie prezentowały się w kontrataku. Po zbiciu Tokatlioglu ich przewaga wynosiła już dziesięć oczek (20:10). W decydujących momentach Białorusinkom brakowało już wiary w odwrócenie losów tej części meczu. Ostatecznie atak Uslupehlivan przypieczętował zwycięstwo siatkarek znad Bosforu (25:13).

W trzeciej odsłonie Turczynki nie zamierzały popełnić błędu z dwóch poprzednich partii, dlatego od razu przystąpiły do frontalnego ataku. Trudne zagrywki Cansu pozwoliły im odskoczyć od rywalek na trzy oczka (6:3). Taka przewaga utrzymała się również na pierwszej przerwie technicznej, na którą obie drużyny sprowadziła Neslihan Darnel (8:5). Białorusinki stać było jeszcze na jeden zryw, dzięki któremu doprowadziły do remisu, lecz w dużej mierze stało się tak dzięki błędom ich rywalek (10:10). Jeszcze przed drugą przerwą techniczną sytuacja wróciła do normy. Dobry blok Turczynek oraz słabe przyjęcie zagrywki po stronie przeciwniczek sprawiły, że zawodniczki znad Bosforu objęły prowadzenie 16:13. Autowy atak Kristiny Michajlenko oraz udane zbicie ze środka Toksoy przybliżało faworytki do końcowego sukcesu (20:15). W decydujących momentach przypomniała o sobie Darnel, dzięki której Turczynki triumfowały 25:17 i w ćwierćfinale zmierzą się z Rosją.

Turcja – Białoruś 3:0
(25:16, 25:13, 25:17)

Turcja: Tokatlioglu (20), Toksoy (14), Sonsirma Kirdar (10), Cansu (6), Darnel (9), Aydemir, Karadayi (libero) oraz Cemberci Kirdar, Uslupehlivan (5) i Önal Pasaoglu
Białoruś: Tumas (5), Palczeuska (1), Kalinouska (3), Harelik (8), Malasai (1), Barysewicz (8), Pauliukouska (libero) oraz Klimowicz (2), Tsupranawa, Markewicz (3) i Michajlenko (2)