Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME: Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie – triumf Chorwatek

ME: Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie – triumf Chorwatek

Raz jedna, raz druga drużyna brylowała na parkiecie w Halle. Ostatecznie Chorwatki pokonały reprezentację Holandii 3:2 i to one w jutrzejszym ćwierćfinale powalczą ze współgospodyniami mistrzostw Europy o czwórkę.

Trzeba przyznać, że reprezentacje Chorwacji i Holandii zafundowały swoim kibicom prawdziwą huśtawkę nastrojów. Już w pierwszej partii forma obu ekip mocno falowała. Dobrze w mecz weszły siatkarki z Chorwacji, jednak ich przewaga utrzymywała się na poziomie jednego, dwóch punktów. Im bliżej było końca seta, tym lepiej grały zawodniczki Oranje. Stopniowo podopieczne Gido Vermeulena doprowadziły do remisu, a następnie wyszły na prowadzenie. W ścisłej końcówce udało im się utrzymać wynik i zwyciężyć 25:23.

Porażka zdecydowanie podrażniła ambicje chorwackich siatkarek. Podopieczne Igora Lovrinova od pierwszego gwizdka ruszyły do walki o każdą piłkę. Grały świetnie w każdym elemencie. Z drugiej strony zaskoczone Holenderki straciły swój rytm gry. Efektem było wysokie prowadzenie Chorwatek (8:1). Podopieczne trenera Lovrinova nie zamierzały odpuszczać nawet na moment. Po pierwszym secie wiedziały już, że rywalki wykorzystają każdą chwilę słabości. Podczas drugiej przerwy technicznej miały przewagę 16:8, zaś kilka minut później zwiększyły ją do stanu 21:9. Ostatecznie triumfowały 25:11.

Wydawało się, że ekipa z Chorwacji w kolejnych setach będzie w stanie utrzymać dominację. Nic bardziej mylnego. W trzeciej partii znów do gry wróciły Holenderki. Podczas pierwszej przerwy technicznej prowadziły 8:5, a później zwiększyły prowadzenie do sześciu oczek. Chorwatki próbowały odrobić straty jednak udało im się jedynie je zmniejszyć o dwa, trzy oczka. W końcowej fazie seta podopieczne Gido Vermeulena utrzymały niewielką przewagę i zwyciężyły 25:22, a dzięki temu odzyskały prowadzenie w meczu.

Ekipa Oranje dobrze rozpoczęła również czwartą odsłonę. Wynik oscylował w okolicach remisu i sprawa wyniku była otwarta. Podczas drugiej przerwy technicznej Chorwatki prowadziły 16:13 i zdecydowanie zwiększyły szanse na doprowadzenie do remisu w meczu. Okazało się jednak, że Holenderki mają jeszcze wystarczające pokłady sił, aby nie tylko doprowadzić do remisu, ale także wyjść na prowadzenie (21:18). Wydawało się, że trzypunktowa przewaga będzie wystarczająca, aby doprowadzić do zwycięstwa w tym spotkaniu. Na pewno wielkim zaskoczeniem dla kibiców była końcówka tego seta. Ekipa chorwacka ruszyła do walki ze zdwojoną mocą i ze stanu 18:21 doprowadziła do wygranej 25:23.

O wyniku pojedynku zadecydował zatem tie-break. Minimalnie lepiej rozpoczęły go podopieczne Igora Lovrinova. Tym razem jednak Holenderki nie zdołały odwrócić losów seta na swoją korzyść. Chorwatki zwiększyły przewagę (10:6, 12:9), a ostatecznie bez problemów zwyciężyły 15:11 i cały mecz 3:2.

Chorwacja – Holandia 3:2
(23:25, 25:11, 22:25, 25:23, 15:11)

Chorwacja: Grab (4), Topić (22), Jerkov (7), Milos (14), Popović (18), Poljak (14), Malević (libero) oraz Cutuk, Fabris (15), Brcić i Alajbek
Holandia: Stoltenborg (7), De Kruijf (11), Grothues (9), Steenbergen (10), Buijs (15), Flier (11), Knip (libero) oraz Belien, Plak, Pietersen (2), Dijkema i Renkema