Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME, gr. D: Bułgarki po porażce z Czeszkami wracają do domu

ME, gr. D: Bułgarki po porażce z Czeszkami wracają do domu

Niezwykłe emocje towarzyszyły meczowi reprezentacji Czech z Bułgarią w naszej grupie. Wiadomo było, że przegrany zakończy swój udział w turnieju. Bułgarki prowadziły już 2:1, jednak ostatecznie przegrały po tie-breaku i zajęły ostatnie miejsce w gr. D.

Bułgarki rozpoczęły spotkanie z wysokiego „C”. Niezwykle skuteczne w ataku podopieczne trenera Abbondanzy skutecznie pracowały nad budowaniem przewagi. W ataku szalały zwłaszcza Rabadziewa i Wasilewa. Czeszki nie mogły znaleźć sposobu na przełamanie rywalek, które skutecznie czytały grę czeskiej rozgrywającej i ustawiały się odpowiednio w obronie. Nie pomogły skuteczne zbicia Havlickovej, która była osamotniona w natarciu.

W drugim secie dobra gra bułgarskiego zespołu nadal się utrzymywała, choć ten nie imponował już w ataku. Zacięte akcje ratował blok Bułgarek (8:4) i nawet gdy w połowie seta gra się mocno wyrównała, a wynik zbliżył się i oscylował w okolicy remisu, to Bułgarki były zespołem przeważającym. Sytuacja zmieniła się zupełnie, gdy Czeszki wyrównały w końcówce na 20:20. Wtedy seria punktów, jaką zafundowały rywalkom czeskie siatkarki, zakończyła partię. Bułgarki zupełnie straciły swoją skuteczność, popełniały błędy, a każdą okazję wykorzystała drużyna prowadzona przez trenera Parisiego i wyrównała tym samym stan meczu.

Przez większą część trzeciej odsłony obie drużyny grały zrywami. Serie punktów najpierw zanotowały Bułgarki i to one przeważały w pierwszej części seta. Ich dominacja zakończyła się krótko przed pierwszym czasem technicznym, a pałeczkę przejęły Czeszki, które prowadziły na nim 8:7. Po okresie wyrównanej gry bułgarski blok pozwolił tej drużynie ponownie wypracować cenną przewagę, którą zniwelował z kolei blok zespołu z Czech. Bliżej końcówki Bułgarki ponownie wypracowały trzy oczka nadwyżki, którą straciły, a set zakończył się długą grą na przewagi, w niej każdy z zespołów miał swoją szansę na zakończenie partii, jednak więcej razy miały na to okazję reprezentantki Bułgarii i to one w ostatecznym rozrachunku zeszły z boiska na przerwę ze zwycięstwem.

W czwartej odsłonie reprezentacja Czech wzmocniła swoją zagrywkę. To z kolei ustawiło ich grę na siatce, a do Havlickovej w ataku dołączyła również Vanzurowa i to one zdobywały punkty. Pozwoliło to Czeszkom wypracować sześcio-, siedmiopunktowe prowadzenie, które utrzymywało się dłuższy czas, mimo że gra w środkowej części seta się wyrównała. Co prawda Bułgarki, dzięki pojedynczym akcjom z pola zagrywki bądź też blokom, odrabiały część strat, ale jednak nie były w stanie zbliżyć się do przeciwniczek na niewielką odległość punktową.

W tie-breaku od skutecznej postawy w ataku i bloku rozpoczęły Bułgarki (5:1), jednak szybko ich zapał został zgaszony przez Havlickovą i Vanzurovą, których dobra postawa w ataku okazała się kluczem do zwycięstwa w całym meczu. Dwie serie zdobytych przez nie punktów, po trzy w każdej, nie podłamały bułgarskiego zespołu, który walczył do końca. Świetna gra Czeszek w ostatnich akcjach nie pozostawiła jednak złudzeń i po kolejnych trzech oczkach, już ostatnich w tym meczu, to one triumfowały.

Czechy – Bułgaria 3:2
(14:25, 25:20, 29:31, 25:19, 15:11)