Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME, gr. B: Francuski zespół z awansem, wygrana Belgii

ME, gr. B: Francuski zespół z awansem, wygrana Belgii

Siatkarki reprezentacji Francji odniosły dziś pierwsze w swojej grupie zwycięstwo i zagwarantowały sobie awans do dalszej części mistrzostw Europy. W drugim meczu Belgijki pokonały w czterech setach zespół z Włoch i to z Italią Polki zagrają w barażu.

W mecz lepiej weszły Szwajcarki, które szybko objęły prowadzenie 11:4. Podopieczne Fabrice’a Viala powoli odrabiały straty (7:11), jednak nie były w stanie doprowadzić do remisu. Dobrze grające rywalki „dowiozły” prowadzenie do końca seta, którego wygrały pewnie 25:17.

Druga partia była zdecydowanie bardziej wyrównana. Minimalną przewagę osiągnęły siatkarki ze Szwajcarii (9:7), jednak tym razem trójkolorowe nie pozwoliły rywalkom „odskoczyć”. Anna Rybaczewski i spółka zaczęły grać skuteczniej, dzięki czemu przejęły kontrolę nad setem (19:14). Pięciopunktowego zapasu Francuzki nie zmarnowały, więc to one cieszyły się ze zwycięstwa w drugiej odsłonie (25:17).

Siatkarki trenera Viala kontynuowały dobrą grę na początku trzeciego seta i na pierwszej przerwie technicznej prowadziły 8:4. Szwajcarki szybko zdołały jednak wyrównać (8:8), a nawet wysunąć się na prowadzenie (10:8). Obie drużyny wykazały dużą wolę zwycięstwa, jednak skuteczniejsze w swoich zagraniach były zawodniczki z Francji (16:12). Gdy wydawało się, że trójkolorowe odniosą zwycięstwo w trzeciej partii (19:15), podopieczne Svetlany Ilić rozegrały kilka punktowych akcji i po nerwowej końcówce to one wygrały 26:24.

Czwarta odsłona stała pod znakiem absolutnej dominacji siatkarek z Francji. Zawodniczki trenera Viala, podrażnione porażką w poprzednim secie, szybko objęły prowadzenie (9:4), które stopniowo powiększały. Na drugiej przerwie technicznej przewaga sięgnęła aż dziewięciu „oczek”. Szwajcarki nie miały argumentów, aby przeciwstawić się bardzo skutecznym rywalkom, w wyniku czego uległy 17:25.

Tie-break miał podobny przebieg jak set czwarty. Francuzki udowodniły swoją wyższość nad przeciwniczkami, prowadząc od początku do końca decydującej partii i to właśnie one zanotowały pierwsze zwycięstwo w tegorocznych mistrzostwach Europy (15:9).

Francja – Szwajcaria 3:2
(17:25, 25:17, 24:26, 25:17, 15:9)

Francja: Kloster (10), Bauer (15), Tuifua (1), Rybaczewski (11), Schleck (13), Fedele (2), Ortschitt (libero) oraz Souply (7), Jupiter (13), Steux (3) i Rochelle
Szwajcaria: Marbach (3), Schauss (8), Stocker (13), Wigger (18), Granvorka (14), Unternahrer (9), Jenny (libero) oraz Sirucek i Bannwart

Spotkanie pomiędzy Włochami i Belgią zaczęło się zgodnie z oczekiwaniami. Azzurre szybko zyskały prowadzenie (3:0), które utrzymywały przez całą partię. W połowie seta wyniosło ono aż pięć „oczek” (18:13) i mimo że Belgijki starały się odrabiać straty (17:19), nie były w stanie zatrzymać rozpędzonych podopiecznych Marco Mencarelliego, które zwyciężyły do 22.

Druga partia była lustrzanym odbiciem pierwszej, bowiem to Belgijki zaczęły dominować na parkiecie. Skuteczna gra pozwoliła im osiągnąć siedem punktów przewagi (10:3). Przerwy na żądanie oraz zmiana nie dały oczekiwanego rezultatu, bowiem siatkarki z Belgii nie zwalniały tempa, co pozwoliło im odnieść pewne zwycięstwo (25:16).

Kolejny set był bardzo wyrównany, żadna z drużyn nie potrafiła osiągnąć wyraźnej przewagi. Kilka punktów zapasu zyskały Belgijki (17:14), jednak rywalki błyskawicznie doprowadziły do kolejnego remisu (17:17). Grę nerwów w końcówce lepiej wytrzymały podopieczne Gerta Vande Broeka, które wygrały na przewagi 26:24.

Czwarta partia przypominała drugą. Na parkiecie znów dominowały Belgijki, które spokojnie zwyciężyły do 18, wygrywając całe spotkanie 3:1 i sprawiając niemałą niespodziankę. Przegrana Włoszek sprawiła, że to Italia będzie rywalem Polski w barażu o wejście do ćwierćfinału.

Belgia – Włochy 3:1
(22:25, 25:16, 26:24, 25:19)

Belgia: Dirickx (6), Heyrman (13), Leys (18), Aelbrecht (11), van Hecke (10), Rousseaux (16), Courtois (libero) oraz Coolman, Vandesteene i van de Vyver
Włochy: Signorile, Guiggi (4), Bosetti C., Arrighetti (9), Diouf (16), Costagrande (12), de Gennaro (libero) oraz Sorokaite (9), Barcellini i Bosetti L.