Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME, gr. A: Hiszpania odpadła, Niemki w ćwierćfinale

ME, gr. A: Hiszpania odpadła, Niemki w ćwierćfinale

Holenderki pokonały w ostatnim swoim meczu grupowym 3:0 Hiszpanię i zapewniły sobie awans do kolejnej fazy. Hiszpanki żegnają się z mistrzostwami, nie wygrywając nawet seta. W meczu Turcja - Niemcy, którego stawką były ćwierćfinały, wygrały Niemki.

Sędziowany przez Polkę Katarzynę Sokół pojedynek Hiszpanek z reprezentacją Holandii zakończył się w trzech szybkich setach, choć dla tych pierwszych była to walka o pozostanie w turnieju. Mimo że ekipa z Półwyspu Iberyjskiego rozpoczęła pojedynek z lekką przewagą, to jednak jeszcze przed pierwszym czasem technicznym to rywalki zaczęły przejmować inicjatywę. Holenderki już wtedy prowadziły 8:6, a następnie dzięki silnym zagrywkom, ale też błędom przeciwniczek zbudowały czteropunktową nadwyżkę. Hiszpanki starały się jeszcze walczyć, ale nie potrafiły wyrównać stanu seta. Kolejne świetne uderzenia z pola zagrywki oraz w bloku sprawiły, że holenderski zespół zupełnie odjechał z wynikiem w końcówce, pewnie wygrywając seta.

Słaba postawa w ataku oraz błędy własne Hiszpanek nie pozwoliły im nawiązać walki w partii numer dwa. Holenderki wykorzystywały słabość swoich przeciwniczek, skutecznie atakując z kontry, a także zapisując na swoim koncie kilka punktów blokiem. Reprezentantki Hiszpanii mogły upatrywać swoich szans w słabszym przyjęciu rywalek, jednak to nie przyniosło skutku, gdyż ich zagrywki, jeśli nie lądowały w siatce bądź poza polem gry, to nie sprawiały słabiej spisującym się w tym elemencie Holenderkom dużych problemów. Mniej więcej od połowy seta dominacja Oranje nie podlegała dyskusji, a prowadzony umiejętnie przez Manon Flier zespół wygrał kolejną partię bardzo łatwo.

Gra hiszpańskiej drużyny zaskoczyła w pierwszych akcjach kolejnej odsłony. Siatkarki trenera Hervasa, dobrze spisując się w obronie, stwarzały sobie okazje do kontr, a że poprawiły swoją skuteczność w ataku, te przynosiły im punkty i prowadzenie 8:4 w czasie pierwszej przerwy technicznej. Ciężar gry na swoje barki wzięła Collar, jednak długo nie wytrzymała. Tuż po czasie Holenderki zaczęły uderzać mocniej i skuteczniej, naciskając na rywalki. Te nie wytrzymały presji, zaczęły gubić się w swojej grze i straciły kilka punktów z rzędu. Oranje nie wypuściły szansy z rąk i skuteczną postawą dokończyły partię i całe spotkanie.

Hiszpania – Holandia 0:3
(16:25, 14:25, 18:25)

Hiszpania: Gomez (2), Fernandez (7), Collar (10), Correa (3), Sanchez (5), Aranda Munoz (2), Castano (libero) oraz Araco (1), Delgado, Rivero (3) i Segura (5)
Holandia: Stoltenborg (4), De Kruijf (7), Grothues (7), Steenbergen (10), Buijs (10), Flier (13), Knip (libero) oraz Belien (1) i Renkema

Turczynki od samego początku spisywały się słabo. Darnel przeplatała dobre ataki błędami. Niemki rozpoczęły również niemrawo, ale z czasem zaczęły się rozkręcać. Najpierw odskoczyły na dwa oczka, jednak rywalki zdołały je dogonić i przez pewien czas prowadzić wyrównaną walkę. Jednak gdy do głosu w kontrataku doszły Brinker i Kożuch, zespół niemiecki zaczął mocno odjeżdżać z wynikiem. Im bliżej końca, tym przewaga rosła, w kulminacyjnym punkcie osiągając siedem punktów. Turczynki w żaden sposób nie były w stanie zagrozić rywalkom i przegrały w secie do 19.

Partia druga miała kilka odsłon. Od pierwszych akcji toczyła się wyrównana walka, a z czasem lekko zaczęły przeważać Niemki. Po pierwszym czasie technicznym Turczynki zaczęły bardziej ryzykować w polu zagrywki, co przyniosło efekty w postaci punktów zdobywanych blokiem i w kontrataku. Mimo że ekipa trenera Barboliniego na drugiej przerwie technicznej miała sześć oczek nadwyżki, to po kilku akcjach po czasie (od stanu 21:17) przydarzył się jej przestój, który – jak się okazało – kosztował je zwycięstwo w tej odsłonie.

Z przebiegu trzeciego seta wydawało się, że Niemki raz dwa zakończą to spotkanie. Jednak ekipa z Turcji najpierw przejęła na chwilę inicjatywę w środkowej części seta, a następnie doprowadziła do emocjonującej końcówki. Niemki z szalejącą Brinker zdołały jednak utrzymać skupienie i dograły tę odsłonę do samego końca, awansując dzięki zwycięstwu do ćwierćfinałów.

Niemcy – Turcja 3:0
(25:19, 25:23, 27:25)

Niemcy: Weiss (2), Brinker (13), Ssuschke-Voigt (13), Furst (7), Beier (4), Kożuch (14), Durr (libero) oraz Hanke, Geerties (2) i Thomsen
Turcja: Tokatlioglu (9), Toksoy (7), Sonsirma (15), Aydemir (3), Cansu (7), Darnel (10), Karadayi (libero) oraz Onal (1)