Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Zwycięskie sparingi Belgów i Francuzów

Zwycięskie sparingi Belgów i Francuzów

Nie tylko Polacy rozgrywają mecze towarzyskie, przygotowując się do mistrzostw Europy. W ostatnich dniach Francuzi rozegrali dwa sparingi z Kanadą, obydwa zwycięskie. Z kolei Belgowie podejmowali u siebie Czechów i wygrali z nimi trzykrotnie.

W pierwszym spotkaniu pomiędzy Francją i Kanadą, które zostało rozegrane w minioną środę w Saint Nazaire, trójkolorowi pewnie wygrali w czterech setach. – Utrzymywaliśmy cały czas równy poziom gry, by móc wygrywać w każdym secie. Zawodnicy czerpali przyjemność z gry i zagraliśmy bardzo dobre spotkanie przeciwko drużynie, w której brakowało kilku zawodników, w tym Daniela Lewisa. Udało nam się osiągnąć przewagę dzięki naszemu przyjęciu i obronie. Zaatakowaliśmy o 20 piłek więcej. Earvin Ngapeth ponownie okazał się bardzo mocnym punktem na swojej pozycji – podsumował pierwsze spotkanie Laurent Tillie, trener francuskiej reprezentacji.

W drugim meczu, rozegranym w piątek w Nantes, les bleus nie poszło już tak łatwo. Kanadyjczycy stawili tym razem silny opór i Francuzi wygrali tylko 3:2. Teraz trójkolorowych czekają kolejne mecze kontrolne w dniach 11-13 września z reprezentacją Holandii.

Francja – Kanada 4:0
(25:21, 27:25, 25:20, 32:30)

Francja – Kanada 3:2
(31:29, 25:23, 23:25, 30:32, 15:13)

W tym samym czasie swoją formę sprawdzili Czesi i Belgowie. Bilans nie jest zbyt korzystny dla naszych południowych sąsiadów, gdyż trzykrotnie przegrali z reprezentacją Belgii. W pierwszym meczu, który został rozegrany w środę, Belgowie zaczęli z wysokiego C, na drugiej przerwie technicznej prowadzili sześcioma punktami i pewnie wygrali pierwszego seta do 20. W drugiej odsłonie meczu gospodarze też wysoko prowadzili (16:11), ale dali rywalom doprowadzić do remisu i przegrali zaciętą końcówkę. W trzeciej partii gospodarze już nie dali się zaskoczyć przeciwnikom i pewnie wygrali seta. Trochę walki było jeszcze w czwartej partii, bo podopieczni Dominique’a Baeyensa znów stracili wysokie prowadzenie (5:0) i w końcówce mieli przewagę tylko jednego punktu (22:21). Jednak skuteczny blok, a następnie as serwisowy w wykonaniu Franka Depestele zapewniły gospodarzom wygraną.

Drugi mecz, rozegrany w czwartek, był najbardziej zacięty. Najlepiej świadczy o tym wynik pierwszego seta, którego przyjezdni wygrali 34:32. W drugiej partii gospodarze osiągnęli wyraźną przewagę, która w pewnym momencie wyniosła siedem punktów (16:9). W trzeciej to Czesi byli na prowadzeniu od początku (8:4), dopiero w końcówce seta gospodarze wyrównali (21:21). W tym momencie Konecny popisał się dwoma asami, potem przy piłce setowej jeszcze raz zapunktował z zagrywki i podopieczni Stewarta Bernarda wyszli na prowadzenie 2:1. W czwartej partii znów było sporo walki, zwłaszcza w końcówce, którą wygrali Belgowie. W tie-breaku podopieczni Dominique’a Baeyensa prowadzili 6:2, jednak rywale zdołali zmniejszyć straty. Punktowa zagrywka Franka Depestele w kluczowym momencie dała gospodarzom wygraną w tym meczu.

W trzecim spotkaniu Baeyens dał odpocząć swoim podstawowym zawodnikom, ale i tak zmiennicy zdołali wygrać spotkanie w trzech setach. Pierwszy set to od początku przewaga gospodarzy. W drugiej partii Belgowie prowadzili 17:12, ale dobra gra Konecnego i Holubca zmniejszyła straty Czechów do zaledwie jednego punktu (18:19), ale końcówka seta należała do gospodarzy. Podobnie było w trzeciej partii, w której miejscowi też prowadzili 8:2, by potem stracić przewagę, ale i tak wygrali seta i całe spotkanie.

Belgia – Czechy 3:1
(25:20, 30:32, 25:19, 25:21)

Belgia – Czechy 3:2
(32:34, 25:15, 22:25, 28:26, 15:13)

Belgia – Czechy 3:0
(25:18, 25:20, 25:22)

źródło: ffvb.org, inf. własna, topvolleybelgium.be