Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME, gr. D: Pewne zwycięstwo Serbek

ME, gr. D: Pewne zwycięstwo Serbek

Najwyraźniej wczorajsza porażka podrażniła Serbki, które dzisiaj w trzech setach pokonały reprezentację Czech. O ile pierwszego seta siatkarki z Bałkanów wygrały pewnie, o tyle w drugim o wyniku zadecydowała zacięta końcówka.

Początek spotkania był wyrównany. Mimo niedokładnego przyjęcia w czeskiej drużynie ataki kończyła Aneta Havlickova, dzięki czemu na świetlnej tablicy utrzymywał się remis. Dopiero po zbiciu Natasy Krsmanović mistrzynie Europy odskoczyły od rywalek na dwa oczka (6:4). Taka sama różnica punktowa pomiędzy oboma zespołami utrzymała się na pierwszej przerwie technicznej (8:6). Jednak z biegiem czasu przewaga Serbek zaczęła się powiększać. Po zbiciu Mileny Rasić wygrywały one już 12:8, a udana kontra Jovany Brakocević dała im już pięciopunktowe prowadzenie (16:11). Wprawdzie chwilę później dobrym serwisem popisała się Eva Hodanova, ale w następnych minutach dobra gra serbskich środkowych pozwalała kontrolować sytuację podopiecznym Zorana Terzicia (18:14). W końcówce premierowej partii Czeszki nie znalazły skutecznej recepty, aby odrobić straty, a sukces Serbek w tej części meczu przypieczętowała Maja Ognjenović, popisując się punktową kiwką (25:21).

Drugiego seta lepiej rozpoczęły Czeszki, które po punktowej zagrywce Havlickovej i kontrze Andrei Kossanyovej odskoczyły od przeciwniczek na trzy oczka (6:3). Co prawda jeszcze przed przerwą techniczną mocne serwisy Brakocević pozwoliły Serbkom odrobić część strat (6:7), a atak Jeleny Nikolić spowodował, że na świetlnej tablicy pojawił się remis (9:9), ale chwilę później skuteczne zbicie Kossanyovej ponownie dało prowadzenie podopiecznym trenera Parisiego (13:10). W tym fragmencie meczu dał o sobie znać blok mistrzyń Europy, dzięki któremu błyskawicznie odrobiły straty (14:14). W kolejnych akcjach trwała walka cios za cios (19:19). Dopiero dwa zbicia Brakocević pozwoliły Serbkom uzyskać przewagę nad rywalkami (23:21). Jednak taka sytuacja nie trwała zbyt długo, bowiem błąd Rasić sprawił, że na tablicy wyników pojawił się kolejny remis (23:23). Ostatnie słowo należało jednak do faworytek, a przede wszystkim do Brakocević, której świetna zagrywka zakończyła drugą odsłonę (26:24).

Pierwsze akcje trzeciej partii były bardzo zacięte. Po czeskiej stronie wyróżniała się Havlickova, a w szeregach rywalek pierwsze skrzypce grała Brakocević. Jednak początkowo żadnej z drużyn nie udało się odskoczyć od przeciwniczek. Dopiero zbicie Michaeli Monzoni dało podopiecznym trenera Parisiego dwa punkty przewagi na przerwie technicznej (8:6). Blok na Nikolić zwiększył ją do trzech oczek (11:8). Mistrzynie Europy szybko mogły doprowadzić do wyrównania, ale autowe zbicie z przechodzącej piłki przez Krsmanović, a następnie udana kontra Czeszek sprawiły, że wciąż kontrolowały one boiskowe wydarzenia (16:13). W kolejnych minutach Serbki próbowały odrabiać straty, ale czapa na Brakocević spowodowała, że wciąż traciły one trzy punkty do przeciwniczek (16:19). W decydujących momentach dwukrotnie zatrzymana została Havlickova, co dało faworytkom remis (20:20). Końcówka należała do Brakocević, która najpierw atakiem, a następnie zagrywką przypieczętowała zwycięstwo Serbek (25:23).

Serbia – Czechy 3:0
(25:21, 26:24, 25:23)

Serbia: Brakocević (25), Krsmanović (13), Molnar (3), Ognjenović (3), Nikolić (8), Rasić (10), Cebić (libero) oraz Malagurski

Czechy: Kossanyiova (8), Havlickova (23), Monzoni (7), Vanzurova (7), Plchotova (1), Vincourova, Jasova (libero) oraz Hodanova (1), Pastulova (6) i Dostalova (1)