Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME, gr. D: Bułgarki od 0:2 do wygranej nad Serbią

ME, gr. D: Bułgarki od 0:2 do wygranej nad Serbią

Bułgarki po drugiej partii, w której uległy aż 13:25, przegrywały 0:2. Jednak w trzecim secie podniosły się i w kolejnych odsłonach wydarły zwycięstwo Serbkom. Podopieczne Zorana Terzicia miały piłki meczowe w górze, ale nie potrafiły ich wykorzystać.

Początek meczu był wyrównany. Jako pierwsze na dwupunktowe prowadzenie, po udanym bloku, wyszły Serbki (4:2), ale ich błędny atak sprawił, że na świetlnej tablicy szybko pojawił się remis (4:4). W kolejnych akcjach obie drużyny grały cios za cios (7:7). Po przerwie technicznej czapa na Jelenie Nikolić wyprowadziła na prowadzenie Bułgarki (10:8), ale było ono krótkotrwałe. Później nie były one w stanie przedrzeć się przez blok rywalek, a udana kontra Brankicy Mihajlović spowodowała, że inicjatywę zaczęły przejmować podopieczne Zorana Terzicia (13:11). Jednak i one nie były w stanie utrzymać równego poziomu gry. Pomyłki w ataku Mileny Rasić i Jovany Brakocević spowodowały, że na drugim czasie technicznym mistrzynie Europy traciły do przeciwniczek dwa oczka (14:16). Chwilę później sytuacja po raz kolejny zmieniła się o 180 stopni. Nieudane przyjęcie Elizy Wasiliewej i błędne zbicie Straszymiry Filipowej dały dwa punkty przewagi brązowym medalistkom World Grand Prix (19:17). Wprawdzie Bułgarkom za sprawą Dobriany Rabadziewej udało się odrobić straty (20:20), ale końcówka należała do Serbek. Nikolić na spółkę z Mihajlović poprowadziły je do sukcesu w premierowej odsłonie (25:23).

Pierwsze akcje drugiej partii również były bardzo zacięte. Walka punkt za punkt trwała do stanu 5:5, kiedy to błędna decyzja sędziego, a następnie udana zagrywka Brakocević sprawiły, że na pierwszej przerwie technicznej przewagę osiągnęły faworytki (8:5). Chwilę później swoje trzy grosze do wyniku dorzuciła Nikolić, a blok na Emilii Nikołowej spowodował, że powiększał się dystans dzielący obie drużyny (12:6). W kolejnych akcjach gra podopiecznych trenera Abbondanzy zupełnie się posypała. Nie potrafiły one poradzić sobie z serwisem rywalek. W tym elemencie brylowała przede wszystkim Nikolić, dzięki której mistrzynie Europy wygrywały już 16:6. W następnych minutach gra obu zespołów pozostawiała wiele do życzenia, ale Serbki kontrolowały boiskowe wydarzenia (19:7). W końcówce Bułgarkom brakowało już wiary w odwrócenie losów tej części spotkania, a pogrążyła je punktowa zagrywka Mihajlović (23:10). Ostatecznie set ten padł łupem Serbek 25:13.

Trzecią odsłonę od mocnego uderzenia rozpoczęły faworytki spotkania, które objęły prowadzenie 3:1. Wydawało się, że w kolejnych minutach będą odskakiwały od rywalek, ale pomyłka w ataku Brakocević i zbicie ze środka Hristiny Rusewej sprawiły, że Bułgarki odrobiły straty, a w następnych akcjach toczyły wyrównaną walkę z przeciwniczkami (7:7). Jednak chwilę później podopiecznym trenera Terzicia przydarzył się przestój, a dobra gra Bułgarek w kontrataku pozwoliła im uzyskać trzy oczka przewagi (11:8). W tej fazie meczu wyraźnie poprawiło się przyjęcie u zawodniczek Abbondanzy, przez co Nikołowej i Rabadziewej znacznie łatwiej było kończyć akcje w ataku (16:12). Taka sytuacja wyraźnie rozbiła mistrzynie Europy, które nie potrafiły przebić się przez blok rywalek, a ich straty rosły z piłki na piłkę (13:20). Później wynik po serbskiej stronie próbowały ratować Mihajlović na spółkę z Brakocević, ale udało im się to tylko połowicznie (17:21). W decydujących momentach z dobrej strony pokazała się Rusewa, a skuteczny blok Bułgarek postawił kropkę nad i (25:22).

W czwartym secie walka cios za cios trwała do stanu 4:4. Od tego momentu zaczęła uwidaczniać się przewaga podopiecznych trenera Terzicia. Dobre zagrywki Rasić w połączeniu ze skuteczną postawą w ataku Brakocević dały Serbkom znaczne prowadzenie (8:4). Chwilę później do gry włączyła się Natasa Krsmanović, a prowadzenie Serbek stawało się coraz wyraźniejsze (12:6). Pojedyncze udane zbicia Wasiliewej nie były w stanie odwrócić losów tej partii (8:15). W kolejnych minutach obraz gry nie ulegał zmianie, a brązowe medalistki WGP pewnie kroczyły do końcowego sukcesu (18:12). Wprawdzie blok na Nikolić mógł dawać jeszcze nadzieję siatkarkom prowadzonym przez Abbondanzę na dogonienie rywalek (17:21), ale wydawało się, że ich pogoń rozpoczęła się zdecydowanie za późno. W końcówce Serbki prowadziły już 24:19, ale nie potrafiły przypieczętować triumfu. Ich rywalki po raz kolejny dobrze zaprezentowały się w bloku, a nie do zatrzymania była Wasiliewa, dzięki czemu na świetlnej tablicy pojawił się remis (24:24). Z każdą kolejną akcją pogłębiały się kłopoty podopiecznych trenera Terzicia ze skutecznością w ataku, a blok Marii Karakaszewej dał Bułgarkom upragnionego tie-breaka (30:28).

Decydująca partia rozpoczęła się od mocnego uderzenia Bułgarek, które dobrze prezentowały się na kontrze, za to zupełnie zgasła Brakocević (4:1). W kolejnych minutach mistrzynie Europy nie miały pomysłu, jak zbliżyć się do rywalek. Po ataku Filipowej Bułgarki wygrywały przy zmianie stron 8:5. Chwilę później ciężar zdobywania punktów wzięła na swoje barki Rabadziewa, która prowadziła swoje koleżanki do sukcesu (12:9). W końcówce Serbki rzuciły się jeszcze do walki, ale skuteczna akcja Filipowej spowodowała, że z triumfu mogły cieszyć się Bułgarki (15:13).

Serbia – Bułgaria 2:3
(25:23, 25:13, 22:25, 28:30, 13:15)

Serbia: Brakocević (23), Krsmanović (13), Mihajlović (14), Ognjenović (8), Nikolić (11), Rasić (13), Cebić (libero) oraz Molnar (1)
Bułgaria: Kitipowa (1), Rabadziewa (10), Rusewa (12), Wasiliewa (16), Filipowa S. (20), Nikołowa E. (18), Filipowa M. (libero) oraz Nenowa (1), Nikołowa D. (1), Karakaszewa i Zarkowa (2)