Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME, gr. C: Chorwatki i Rosjanki zwyciężają na otwarcie turnieju

ME, gr. C: Chorwatki i Rosjanki zwyciężają na otwarcie turnieju

Siatkarki Chorwacji zwyciężyły bez straty seta w meczu inaugurującym ich występ na mistrzostwach Europy, jednak należy przyznać, że Azerbejdżan nie był wymagającym przeciwnikiem. Natomiast Rosjanki straciły tylko seta w starciu z Białorusią.

Mecz z wysokiego C rozpoczęły Chorwatki, które prowadziły już 4:0. O czas poprosił szkoleniowiec Azerbejdżanu Faig Garajew. Jednak na niewiele się on zdał, ponieważ kolejne dwa punkty padły łupem Chorwatek. Azerki zaczęły grać coraz lepiej i zmniejszyły straty do jednego oczka (9:10). Jednak chwilę później siatkarki z Bałkanów zbudowały bezpieczną, czteropunktową przewagę (14:10), którą z każdą kolejną akcją powiększały. Siatkarki z Azerbejdżanu nie potrafiły znaleźć recepty na skutecznie grającą Sanję Popović. Chorwatki wygrały 25:15.

Azerki mimo wysokiej przegranej w poprzedniej partii nie złożyły broni i rozpoczęły seta numer dwa od prowadzenia (6:4). Chorwatki doprowadziły do remisu po 8 i z każdą kolejną akcją powiększały swoją przewagę (11:8). Do Popović dostosowała się także Mira Topić, która w całym spotkaniu zdobyła 11 oczek. Azerki nie poddały się i odrobiły straty (16:16) za sprawą skutecznej gry Poliny Rahimowej. Gra się wyrównała, toczyła się punkt za punkt, w końcówce więcej zimnej krwi zachowały jednak Chorwatki i wygrały 25:23.

Trzecia partia była wyrównana tylko do stanu 2:2. Później przewagę zaczęły budować Chorwatki, które na pierwszej przerwie technicznej prowadziły 8:3. Z każdą kolejną akcją podopieczne Igora Lovrinova zwiększały swoją przewagę. Skutecznie w ataku oprócz Popović grała także Maja Poljak. W końcówce Azerki odrobiły kilka oczek przewagi, jednak to było za mało. Ostatecznie Chorwatki wygrały 25:21 i w całym spotkaniu 3:0.

Chorwacja – Azerbejdżan 3:0
(25:15, 25:23, 25:21)

Chorwacja: Grbac (5), Topić (11), Jerkov (6), Milos (8), Popović (17), Poljak (9), Malević (libero)
Azerbejdżan: Alijewa (5), Abdulażimowa (3), Parczomenko (4), Gasimowa (2), Mammadowa (9), Rahimowa (15), Korotenko (libero) oraz Habibowa i Kiseljowa

Białorusinki zaczęły od prowadzenia 3:0, jednak chwilę później na tablicy widniał wynik 5:5. Rosjanki zaczęły grać swoje dopiero od stanu 7:10. Nie do zatrzymania była Natalia Obmoczajewa. Sborna objęła pięciopunktowe prowadzenie (17:12), które pozwoliło dowieźć zwycięstwo do końca seta (25:21). Rosjanki kontynuowały swoją dobrą grę na początku drugiej partii, jednak ku zaskoczeniu Białorusinki nie poddały się, doprowadziły do remisu po 10. Od tego momentu gra się wyrównała. Skutecznie w ataku grała Nadzieja Malasai, dlatego Białorusinki wyszły na nieznaczne prowadzenie, a w końcówce seta opanowały emocje i wygrały 25:22.

Rozzłoszczone porażką Rosjanki rzuciły wszystko na jedną kartę. Zaskoczył im blok, do tego duża skuteczność w ataku i na drugiej przerwie technicznej prowadziły już 16:6. Białorusinki nie potrafiły znaleźć sposobu na zatrzymanie siatkarek Sbornej, uległy 14:25. Kolejny set zaczął się od wyrównanej gry punkt za punkt. Jednak taki stan rzeczy nie trwał zbyt długo. Od wyniku 6:6 uwidoczniła się przewaga Rosjanek, które tę partię także wygrały 25:14 i całe spotkanie 3:1.

Rosja – Białoruś 3:1
(25:21, 22:25, 25:14, 25:14)

Rosja: Matienko (1), Obmoczajewa (20), Czaplina (6), Koszeliewa (17), Morozowa (10), Szljakowaja (12), Kruczkowa (libero) oraz Pasynkowa (8), Pankowa, Dianskaja (2), Małych (2) i Małowa (libero)
Białoruś: Tumas (1), Palczełskaja (1), Harelik (13), Szewczenko (4), Malasai (16), Barysewicz (9), Pałliukoskaja (libero) oraz Kalinoskaja (4), Czupranawa, Jemialiańczyk (2), Michajlewicz (9) i Markewicz (1)