Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME, gr. B: Zwycięska inauguracja Włoszek i Belgijek

ME, gr. B: Zwycięska inauguracja Włoszek i Belgijek

Współgospodynie mistrzostw Europy, czyli siatkarki Szwajcarii, były tylko tłem w pojedynku z Włoszkami. Zawodniczki z Półwyspu Apenińskiego przez całe spotkanie kontrolowały wydarzenia na parkiecie. Natomiast Belgijki pokonały 3:1 Francję.

Reprezentacja Włoch bez problemów poradziła sobie z rywalkami ze Szwajcarii, które w żadnym z setów nie przekroczyły granicy 15 punktów. Wszystkie partie miały podobny przebieg – Azzurre szybko zdobywały kilkupunktową przewagę, którą stopniowo powiększały.

W premierowej odsłonie Szwajcarki dotrzymywały kroku przeciwniczkom jedynie do pierwszej przerwy technicznej, na której przegrywały tylko 5:8. Później zawodniczki z Półwyspu Apenińskiego „odjechały” rywalkom na sześć punktów (14:8). Tych strat współgospodynie tegorocznych mistrzostw Europy nie były już w stanie odrobić przy bardzo dobrze dysponowanych Włoszkach. Azzurre spokojnie prowadziły grę, w wyniku czego wygrały ze sporą przewagą (25:13).

Kolejna partia przebiegła pod wyraźne dyktando podopiecznych Marco Mencarelliego, które od początku do końca utrzymały prowadzenie. Już w połowie seta sięgnęło ono 12 oczek (14:2), jednak później rywalkom udało się częściowo odrobić straty (7:16). Nie wystarczyło to jednak na nawiązanie wyrównanej walki, więc druga odsłona zakończyła się zwycięstwem Włoszek 25:11.

Trzeci set był powtórką pierwszego. Szwajcarki na początku partii miały kontakt punktowy z rywalkami (9:12), jednak jeszcze przed drugą przerwą techniczną przewagę powiększyły Azzurre (16:10). Po powrocie na parkiet grała już tylko jedna drużyna. Finalistki tegorocznego World Grand Prix potwierdziły wysoką formę i zakończyły seta przy stanie 25:13, wygrywając cały mecz bez straty seta.

Włochy – Szwajcaria 3:0
(25:13, 25:11, 25:13)

Włochy: Signorile, Diouf (18), Costagrande (8), Bosetti (7), Arriighetti (8), Guiggi (13), De Gennaro (libero) oraz Sorokaite (2) i Bosetti

Szwajcaria: Bannwart, Steinemann (3), Sirucek, Granvorka (4), Schauss (1), Halter (5), Pauli (libero) oraz Marbach (3), Wigger (3), Unternahrer (10), Stocker i Jenny

W drugim spotkaniu grupy B Belgijki w czterech setach pokonały siatkarki z Francji. Trójkolorowe jedynie w pierwszej partii postawiły się rywalkom i zwyciężyły. W kolejnych setach były już bezradne wobec dobrze dysponowanych rywalek.

Mecz rozpoczął się od wyrównanej gry obu zespołów. Belgijki szybciej opanowały emocje i uzyskały trzy punkty przewagi (5:2). Przeciwniczki błyskawicznie zaczęły odrabiać straty, aż w końcu doprowadziły do wyrównania (6:6), a nawet objęły prowadzenie na pierwszej przerwie na kosmetykę parkietu (8:7). Po wznowieniu gry Francuzki kontynuowały dobrą grę i uzyskały cztery punkty przewagi (13:9), jednak tuż po drugiej przerwie technicznej znów był remis (16:16). Końcówka seta była wyrównana, jednak zwycięsko z tej walki wyszły Trójkolorowe, wygrywając do 22. Druga partia pokazała zupełnie inne oblicze belgijskiej drużyny. Podopieczne Gerta Vande Broeka prowadziły od początku do końca tej odsłony. Francuskiej ekipie nie pomogły ani przerwy, ani zmiany i po 27 minutach gry musiała ona uznać wyższość rywalek (19:25).

Kolejne dwa sety również przebiegały pod dyktando siatkarek z Belgii. Jedynie na początku obu partii prowadziły one wyrównaną grę z rywalkami, by w dalszej części spotkania stopniowo zbudować przewagę, której nie zmarnowały. Zarówno trzeci, jak i czwarty set zakończyły się zwycięstwem zespołu trenera Vande Broeka 25:17, więc to Belgijki cieszyły się z pierwszej wygranej w tegorocznych mistrzostwach Europy.

Belgia – Francja 3:1
(22:25, 25:19, 25:17, 25:17)

Belgia: Dirickx (7), Rousseaux (3), Vandesteene (12), Leys (11), Aelbrecht (8), Bland (6), Courtois (libero) oraz Van de Vyver (1), Van Hecke (12), Coolman i Heyrman (5)

Francja: Tuifua, Schleck (13), Fedele (13), Rybaczewski (8), Kloster (11), Bauer (11), Ortschitt (libero) oraz Steux (2), Jupiter (2), Rochelle (1) i Orle