Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ juniorów: Ozłoceni Rosjanie, Włosi z brązem

MŚ juniorów: Ozłoceni Rosjanie, Włosi z brązem

Złotymi medalistami MŚ zostali Rosjanie, którzy w finale pokonali Brazylijczyków. Na trzecim stopniu podium uplasowali się Włosi po wygranej z Francuzami. Z kolei piąte miejsce zajęli Irańczycy. Największymi przegranymi są Serbowie i Argentyńczycy.

Mecz o 15. miejsce

Na koniec mistrzostw świata Meksykanie na własnej skórze przetestowali trafność powiedzenia mówiącego o tym, że kto prowadząc 2:0, nie wygrywa 3:0, przegrywa 2:3. Pierwsze dwa sety były zacięte, ale wszystko wskazywało na to, iż to Meksykanie szybko zakończą spotkanie. Ale od trzeciej partii przebudzili się Chińczycy i nie pozwolili rywalom już dojść do głosu. – Turniej był bardzo trudny, ale dziś zagraliśmy dobrze. Mieliśmy pewne problemy w bloku, zagrywce i obronie. Musimy nad nimi popracować, aby lepiej przygotować się do następnego turnieju – podsumował szkoleniowiec Chin, Di Zhang. Obie drużyny popełniły stosunkowo mało błędów, a kluczem do sukcesu Azjatów okazała się ich lepsza skuteczność w ataku. W ich szeregach pierwsze skrzypce grał Zhenghui Liang, który zgromadził 24 oczka. Wśród pokonanych dwoił się i troił zdobywca 31 punktów, Roberto Rincon, ale nie otrzymał on wystarczającego wsparcia ze strony kolegów.

Chiny – Meksyk 3:2
(22:25, 24:26, 25:19, 25:20, 15:9)

Mecz o 13. miejsce

W pojedynku o trzynaste miejsce Tunezyjczycy walczyli z Egipcjanami, a zatem doszło do rewanżu za finał mistrzostw Afryki, w którym górą byli ci pierwsi. Dziś sytuacja się powtórzyła, choć początkowo bliżej sukcesu byli ich rywale. Jednak nie potrafili oni postawić kropki nad i, co wykorzystali Tunezyjczycy, którzy ostatecznie zwyciężyli 3:2. – Egipcjanie zagrali dobrze, ale zrobili za dużo błędów. Z kolei mój zespół na początku spotkania był podekscytowany, ale zrobił się spokojniejszy, dzięki czemu zwyciężył – podkreślił Mohammed Gara. Przewaga zwycięskiego zespołu uwidoczniła się przede wszystkim w ataku oraz w zagrywce. Do sukcesu Marokańczyków poprowadzili Adam Oueslati i Malek Chekir, którzy łącznie wywalczyli 49 punktów dla swojej ekipy. Po przeciwnej stronie siatki na słowa uznania zasłużył Mohammed Masoud. Zawodnik ten zdobył 19 oczek.

Tunezja – Egipt 3:2
(17:25, 25:19, 23:25, 25:23, 15:7)

Mecz o 11. miejsce

Emocji zabrakło w starciu Kanadyjczyków z Amerykanami. Mecz od początku do końca pod kontrolą mieli siatkarze z USA. Zawodnicy z Kraju Klonowego Liścia nie mieli ani pomysłu, ani argumentów, by przeciwstawić się dobrze dysponowanym tego dnia rywalom. O ich bezradności świadczy fakt, że w żadnym z setów nie zdobyli nawet 20 punktów. – Zagraliśmy bardzo dobrze w każdym secie, a nasi rywale mieli pecha, bo grali wczoraj bardzo późno w nocy, a dziś musieli walczyć wcześnie rano – skomentował trener USA, Dawid Preston. W większości elementów siatkarskiego rzemiosła Amerykanie okazali się lepsi od przeciwników, ich przewaga szczególnie widoczna była w bloku i w ataku. Poza tym popełnili o połowę mniej błędów od przeciwników. Do sukcesu poprowadził ich Michael Henchy, który zdobył 12 oczek. Po drugiej stronie siatki 10 punktów na swoim koncie zgromadził Robert Gunter.

Kanada – USA 0:3
(16:25, 17:25, 18:25)

Mecz o 9. miejsce

Ostatecznie dziewiąte miejsce w turnieju zajęli Serbowie, którzy na koniec zmagań ograli Japończyków. Azjaci jedynie w trzeciej odsłonie nawiązali w miarę wyrównaną walkę z przeciwnikami, ale i tak nie udało im się urwać rywalom choćby jednego seta. – To był mój ostatni mecz w kategorii juniorów. Jestem szczęśliwy, że turniej zakończyliśmy wygraną. Dzisiaj graliśmy dobrze od początku każdego seta – podsumował Uros Kovacević. Na uwagę zasługuje fakt, że Azjaci popełnili w całym meczu zaledwie 10 błędów, ale nie wystarczyło to im do osiągnięcia sukcesu. Przewaga Serbów uwidoczniła się przede wszystkim w ataku i w bloku. Pierwsze skrzypce w europejskim zespole grał Uros Kovacević, który wywalczył 16 punktów. Wśród zawodników z Kraju Kwitnącej Wiśni 9 oczek zgromadził na swoim koncie Takahiko Imamura.

Serbia – Japonia 3:0
(25:16, 25:21, 25:23)

Mecz o 7. miejsce

Siatkarze z Indii nie wykorzystali szansy na zajęcie siódmego miejsca w mistrzostwach świata. Dziś wygrywali już z Argentyńczykami 2:0 i mieli wszystkie karty w ręku, by zakończyć pojedynek w trzech setach. Jednak w ostatniej chwili przebudzili się gracze z Ameryki Południowej. Z dobrej strony w ich szeregach pokazali się zmiennicy, którzy przechylili szalę zwycięstwa na korzyść argentyńskiego zespołu. – Mieliśmy dzisiaj pecha. Nasza gra nie była dobra, popełniliśmy wszystkie rodzaje błędów – podsumował kapitan przegranego zespołu, Lavmeet Kataryia. Na uwagę zasługuje fakt, że oba zespoły w całym meczu popełniły łącznie ponad 90 błędów własnych. Kluczem do sukcesu zawodników z Ameryki Południowej okazała się zagrywka. W zwycięskim zespole bohaterem został Gonzalo Quiroga, który zdobył 21 oczek. Wśród Hindusów prym wiódł Anup D’Costa, który zgromadził 15 punktów.

Indie – Argentyna 2:3
(25:22, 25:23, 24:26, 19:25, 7:15)

Mecz o 5. miejsce

Na piątym miejscu ostatecznie uplasowali się Irańczycy, którzy wykazali wyższość nad Turkami. Wprawdzie premierowa odsłona potoczyła się po myśli gospodarzy, ale później inicjatywę na boisku przejęli Irańczycy i nie oddali jej już do końca spotkania. – To był dla nas najtrudniejszy mecz w tym turnieju, ponieważ chcieliśmy zakończyć turniej z wygraną. Zwyciężyliśmy po zwiększeniu naszej motywacji od drugiego seta – podsumował Farhad Nafarzadeh. Powodem porażki zawodników znad Bosforu była głównie większa ilość błędów własnych oraz słabsza postawa w ataku i w bloku. Prym w zwycięskiej drużynie wiódł Milad Ghara Ebadipour, który zdobył 19 oczek. Z kolei w tureckich szeregach najskuteczniejsi okazali się Matin Toy i Burak Gungor. Obaj siatkarze zapisali na swoim koncie 14 punktów.

Iran – Turcja 3:1
(19:25, 25:21, 25:18, 25:18)

Mecz o 3. miejsce

Na trzecim stopniu podium uplasowali się Włosi, którzy wykazali wyższość nad Francuzami. Już po pierwszych dwóch setach reprezentanci Italii prowadzili 2:0, lecz później przebudzili się ich rywale. Niewiele zabrakło im, aby doprowadzić do tie-breaka, ale ostatecznie polegli 1:3. – Jestem zadowolony z wyniku, ale jednocześnie smutny, bo nie będę już prowadził tego zespołu. Chcę podziękować moim zawodnikom, ponieważ osiągnęli niesamowity wynik – podkreślił szkoleniowiec Italii, Marco Bonitta. Obie drużyny popełniły podobną liczbę błędów własnych. Na porównywalnym poziomie zaprezentowały się także w bloku oraz w zagrywce, lecz zdecydowanie lepsi w ataku okazali się zawodnicy z Półwyspu Apenińskiego. Włochów do brązowego medalu poprowadził Luca Borgogno, który wywalczył 15 oczek. Trójkolorowych do walki próbował poderwać Julien Winekelmuller. Zapisał on na swoim koncie również 15 punktów, ale zabrakło mu wsparcia ze strony kolegów.

Francja – Włochy 1:3
(21:25, 16:25, 25:20, 26:28)

Finał

Zaskakująco jednostronny był pojedynek finałowy. Wydawało się, że po tym, jak w meczu grupowym dopiero tie-break wyłonił zwycięzcę meczu Rosja – Brazylia, teraz może być podobnie. Lecz tym razem boiskowe wydarzenia zdominowali Europejczycy, którzy ani przez moment nie dali rywalom nadziei, że mogą rozstrzygnąć spotkanie na swoją korzyść. – Graliśmy źle w ataku. To był najgorszy mecz w tym turnieju. Rosjanie zasłużyli na złoto – skomentował opiekun zawodników z Ameryki Południowej, Leonardo Carvalho.Czuliśmy, że musimy dziś wygrać, ale to wywierało na nas wielką presję psychologiczną. Gdybyśmy nie byli faworytami, to byłoby nam łatwiej, ale moi gracze pokazali, że potrafią grać bardzo skutecznie – ocenił szkoleniowiec Sbornej, Michaił Nikolajew. Kluczem do sukcesu okazała się mocna zagrywka Sbornej, mniejsza liczba błędów własnych oraz lepsza dyspozycja w ataku. Pierwsze skrzypce wśród Rosjan grał Wiktor Połetajew, który zdobył 20 oczek. W szeregach pokonanej drużyny na wyróżnienie zasłużył Alan Souza. Zawodnik ten zgromadził 14 punktów na swoim koncie.

Brazylia – Rosja 0:3
(16:25, 16:25, 20:25)