Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > Finał WGP: Zwycięstwo Amerykanek na zakończenie turnieju

Finał WGP: Zwycięstwo Amerykanek na zakończenie turnieju

W ostatnim meczu tegorocznej edycji World Grand Prix Amerykanki pokonały Japonki 3:2, chociaż to drużyna z Azji prowadziła w setach 2:1. Tym samym ubiegłoroczne triumfatorki rozgrywek odniosły swoje pierwsze zwycięstwo w turnieju finałowym.

Początek meczu był wyrównany, ale pomyłka w ataku Kelly Murphy i udany blok Azjatek dał im prowadzenie 6:3. Utrzymało się ono na pierwszej przerwie technicznej (8:5). As serwisowy Saori Kimury sprawił, że powiększał się dystans dzielący oba zespoły (11:7). W kolejnych akcjach siatkarki z USA popełniły kilka błędów, z dobrej strony w bloku pokazała się Riho Otake, a atak skończyła Yukiko Ebata, przez co gospodynie wciąż kontrolowały boiskowe wydarzenia (16:12). Później wicemistrzynie olimpijskie nie potrafiły odnaleźć odpowiedniego rytmu gry, natomiast w szeregach japońskich do gry włączyła się Risa Shinabe, a Azjatki pewnie zmierzały do triumfu w premierowej odsłonie (22:16). Ostatecznie ta część meczu padła ich łupem 25:18.

Drugiego seta lepiej rozpoczęły Amerykanki, które objęły prowadzenie 5:2. Chwilę później gospodynie próbowały niwelować straty dobrą grą w bloku oraz skuteczną postawą Kimury, ale oczka zdobywane przez Nicole Fawcett spowodowały, że siatkarki z USA prowadziły na pierwszej przerwie technicznej 8:6. Zbicia Kimberly Hill oraz Fawcett pozwoliły myśleć, że wicemistrzynie olimpijskie zaczęły przejmować inicjatywę na boisku (12:9), lecz szczęśliwa zagrywka Shinabe i kontra Kimury doprowadziła do remisu (14:14). W kolejnych akcjach oba zespoły walczyły cios za cios, ale atak Fawcett ponownie dał Amerykankom dwa oczka przewagi (19:17). W końcówce Japonki wyraźnie się pogubiły, popełniały mnóstwo błędów, a w amerykańskich szeregach dał o sobie znać blok, przez co wicemistrzynie olimpijskie triumfowały w drugiej odsłonie 25:19.

Pierwsze akcje trzeciej partii były bardzo wyrównane. Początkowo na dwupunktowe prowadzenie miały okazję wyjść zawodniczki z USA, ale błędy Hill spowodowały, że wynik wciąż oscylował wokół remisu (7:7). Wyrównana gra toczyła się do stanu 10:10. Później Amerykankom przydarzył się przestój. Błędy między innymi Alishy Glass i Casside Lichtman dały gospodyniom znaczące prowadzenie (15:10). Jednak nie były one w stanie utrzymać wysokiego poziomu gry. Udane bloki ich rywalek oraz zbicie ze środka Lauren Gibbemeyer sprawiły, że na świetlnej tablicy pojawił się remis (18:18). Chwilę później sytuacja ponownie zmieniła się o 180 stopni. Amerykanki nie radziły sobie z przyjęciem serwisów przeciwniczek, a Shinabe na spółkę z Kimurą kończyły wszystkie kontry, co zaowocowało pewną wygraną zawodniczek z Kraju Kwitnącej Wiśni 25:18.

W czwartej odsłonie jako pierwsze dwupunktową przewagę, po błędzie Kimury, zyskały zawodniczki z USA (6:4), lecz ich gra również pozostawiała wiele do życzenia. W dodatku za wcześniejsze niepowodzenie zrehabilitowała się Kimura i to gospodynie prowadziły 8:7 na pierwszym czasie technicznym. W kolejnych minutach Azjatki miały problemy ze skutecznością w ataku, natomiast w szeregach rywalek nie do zatrzymania była Fawcett, a przebudziła się też Lichtman, dzięki czemu podopieczne trenera Kiralego szybko odskoczyły od przeciwniczek na kilka oczek (14:10). Po japońskiej stronie wynik próbowała ratować Ebata, ale w pojedynkę trudno było jej przeciwstawić się coraz pewniej grającym Amerykankom (14:18). Chwilę później dał o sobie znać blok wicemistrzyń olimpijskich, które pewnie zmierzały do tie-breaka (20:15). W końcówce obraz gry nie uległ zmianie, a Japonki przegrały 17:25.

Początek tie-breaka był wyrównany, jednak z biegiem czasu zaczęły uwidaczniać się problemy gospodyń ze skutecznością w ataku. Najwyraźniej brakowało im już sił. Za to w szeregach rywalek coraz lepiej prezentowała się Lichtman. W dużej mierze dzięki tej zawodnicze Amerykanki objęły prowadzenie 6:3. Pomyłki Azjatek w połączeniu ze skuteczną kiwką Lauren Paolini przybliżały wicemistrzynie olimpijskie do końcowego triumfu (10:5). Chwilę później z dobrej strony pokazała się Hill, ale gospodynie nie zamierzały odpuszczać. Po czapie na Fawcett traciły do przeciwniczek już tylko dwa oczka (10:12). Autowe zbicie amerykańskiej środkowej sprawiło, że na świetlnej tablicy pojawił się remis (12:12), ale skuteczne kontry Fawcett i Lichtman dały siatkarkom z USA zwycięstwo (15:12).

USA – Japonia 3:2
(17:25, 25:19, 18:25, 25:17, 15:12)

USA: Glass (2), Gibbemeyer (12), Hilderbrand (1), Murphy (5), Hill (17), Paolini (11), Banwarth (libero) oraz Lichtman (8), Fawcett (22), Hood i Hagglund

Japonia: Kimura (14), Miyashita (1), Iwasaka (3), Shinnabe (18), Ebata (24), Otake (4), Zayasu (libero) oraz Hirai (2), Hashimoto (1), Ishida i Ishii