Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > ME U-18: Rosjanki ze złotem

ME U-18: Rosjanki ze złotem

W mistrzostwach Europy do lat 18 polskie ekipy nie błyszczały. W turnieju żeńskim na najwyższym stopniu podium stanęły Rosjanki Rudycz/Makroguzowa, które pokonały Niemki Schneider/Welsch, a brąz wywalczyły Ukrainki Udowenko/Demydowa.

Przed rozpoczęciem meczu finałowego trudno było jednoznacznie wskazać faworytki. Na drodze do finału oba duety nie tylko nie znalazły pogromcy, ale także nie pozwoliły sobie urwać choćby seta. Zapowiadała się więc wyjątkowo emocjonująca rywalizacja. Wyrównany poziom zmagań potwierdzały także pierwsze akcje meczu finałowego, przy wymianie sił w ataku o prowadzeniu jednej lub drugiej ekipy decydowały szczegóły. Niemal na przestrzeni całej partii utrzymywała się walka punkt za punkt, a efektowne obrony i kontrataki duetu Schneider/Welsch pozwalały Niemkom realnie myśleć o zwycięstwie w tej części meczu. Decydująca faza partii to jednak popis gry w ataku Rudycz i to Rosjanki wykorzystały swoją szansę, wygrywając 21:19. Wyraźnie podenerwowane takim obrotem spraw Niemki z wysokiego „C” rozpoczęły kolejną odsłonę, jednak taki stan rzeczy nie trwał długo. Mimo braku zdecydowanej dominacji którejkolwiek z ekip, lepiej radziły sobie Rosjanki. Rudycz i Makroguzowa w tym fragmencie spotkania ustrzegły się niewymuszonych błędów własnych, co pozwoliło im odskoczyć rywalkom na kilka oczek. Ostatecznie wypracowane w połowie partii prowadzenie utrzymało się i to Rosjanki wygrały 21:15. Tym samym po nieco ponad półgodzinnej rywalizacji Rudycz i Makroguzowa mogły cieszyć się z tytułu mistrzyń Europy.

Rudycz/Makroguzowa RUS [4] – Schneider/Welsch GER [3] 2:0
(21:19, 21:15)

Przed rozpoczęciem małego finału więcej szans na zajęcie miejsca na najniższym stopniu podium dawano duetowi z Ukrainy. Rozstawione z osiemnastką Udowenko i Demydowa po potknięciu w fazie grupowej i przegranej z duetem z Niemiec – Arnholdt/Mater – w kolejnych rundach zmagań nie miały większych problemów. Przeszkodą nie do przejścia dla Ukrainek okazał się kolejny duet niemiecki w meczu półfinałowym. Mecz o brąz Ukrainki rozpoczęły nerwowo, a kolejne błędy rywalek bezlitośnie wykorzystywały Stubbe i Wouters. Holenderki, dominując na siatce, zwyciężyły odsłonę premierową 21:18. Siatkarki z Ukrainy szybko wyciągnęły odpowiednie wnioski z porażki i w drugiej partii ani na chwilę nie pozwoliły uciec rywalkom, kontrolując przebieg zmagań niemal na przestrzeni całego seta. Efektywne ataki Udowenko znalazły swoje odzwierciedlenie w końcowym wyniku partii. Tie-break tylko początkowo zapowiadał wyrównaną walkę, wyraźnie rozpędzone Ukrainki, nie zostawiając przeciwniczkom złudzeń, wypracowały kilkupunktową zaliczkę i potwierdzając swoją dominację, wygrały tę część spotkania do 7, a cały mecz 2:1.

Udowenko/Demydowa UKR [18] – Stubbe/Wouters NED [23] 2:1
(18:21, 21:18, 15:7)