Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > Finał WGP: Kolejna wygrana Chinek

Finał WGP: Kolejna wygrana Chinek

Niepokonane w finałowym turnieju World Grand Prix pozostają Chinki. W czwartym meczu rozgrywanego w Sapporo Final Six pokonały one Japonki. Do zwycięstwa nad ekipą Masayoshi Manabe potrzebowały jednak pięciu setów.

Japonki rozpoczęły mecz lekko stremowane, popełniły dwa błędy i nie radziły sobie z zagrywką Shen. Pozwoliło to Chinkom wyjść na prowadzenie 8:3. Po przerwie Japonki nadal musiały zmagać się z silnymi atakami Zhu, którą wspierała w ataku Xu. Ebata odpowiedziała serią mocnych uderzeń, ale Chinki powiększyły swoje prowadzenie do pięciu oczek na drugiej przerwie technicznej (16:11). W końcówce dominowały jeszcze wyraźniej. Atak Xu dał Chinkom piłkę setową. Z przyjęciem zagrywki Hui w kolejnej akcji nie poradziła sobie Kimura i tym samym Chinki wygrały pierwszą partię 25:16.

W drugiej odsłonie Japonki zaczęły grać lepszą siatkówkę. Dzięki atakom Shinnabe i Kimury udało im się wyjść na czteropunktowe prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej (8:4). Po przerwie siatkarki Japonii kontynuowały efektywną grę, spisując się dobrze zwłaszcza w obronie. Z dobrej strony nadal pokazywała się Kimura. Na drugiej regulaminowej przerwie w secie Japonki wygrywały już 16:11. Po wznowieniu rywalizacji zaś dzięki skutecznej postawie Ebaty ich przewaga wzrosła do sześciu oczek (20:14). Trenerka chińskiej ekipy, Lang Ping, poprosiła o czas dla swojego zespołu. Nie wybił on jednak z rytmu Japonek. Po kolejnym skutecznym zbiciu Ebaty miały one piłkę setową. Chwilę potem Chinki nie poradziły sobie z przyjęciem zagrywki Kimury i siatkarki z Kraju Kwitnącej Wiśni triumfowały 25:18.

Początek trzeciej partii do stanu 7:7 był walką punkt za punkt. Po pierwszej przerwie technicznej jednak Japonki zaczęły popełniać coraz więcej błędów. W efekcie Chinki szybko im odskoczyły i na drugiej przerwie technicznej prowadziły 16:10. Przy stanie 19:12 dwa skuteczne ataki Ebaty i as serwisowy Shinnabe pozwoliły Japonkom zmniejszyć przewagę rywalek do trzech oczek (16:19), a Lang Ping poprosiła o czas. Po wznowieniu gry mocnymi zagraniami popisała się Zhu, ale Hui została zatrzymana blokiem przez Iwasakę. Kolejne zbicia Kimury i Miyashity doprowadziły do remisu po 22. O zwycięstwie w secie zadecydowała gra na przewagi. Ostatecznie 26:24 triumfowały Chinki.

Czwarta odsłona początkowo była wyrównana. Na pierwszej przerwie technicznej bowiem Chinki prowadziły jedynie 8:7. Po czasie obraz gry nie uległ zmianie, a małą bitwę pod siatką stoczyły Ebata i Zhu. Na drugiej przerwie technicznej prowadzenie Chinek było dwupunktowe (16:14). Chwilę potem jednak Japonki zaczęły odrabiać straty. Najpierw doprowadziły do remisu 17:17, a następnie wygrywały już 20:18. O czas dla chińskiej ekipy poprosiła Lang Ping. Przerwa nie zmieniła jednak obrazu gry, a japońskie siatkarki tylko powiększały swoje prowadzenie, które wkrótce było aż pięciopunktowe (23:18). Wysokiej przewagi podopieczne Masayoshiego Manabe nie oddały już do końca partii, którą wygrały 25:21.

Tie-break lepiej rozpoczął się dla zespołu japońskiego, który szybko wyszedł na prowadzenie 3:0. Trenerka Chinek nie zwlekała z przerwaniem gry. Po powrocie na boisko jej ekipa odrobiła straty i doprowadziła do remisu 3:3. Gra punkt za punkt trwała do stanu 8:8. Wówczas Chinki zaczęły rywalkom odskakiwać i chwilę potem prowadziły już 13:9. W końcówce z dobrej strony w japońskiej ekipie ponownie pokazała się Ebata, ale nie wystarczyło to na odrobienie strat i pokonanie rywalek. Chinki triumfowały 15:13, a w całym meczu 3:2.

Japonia – Chiny 2:3
(16:25, 25:18, 24:26, 25:21, 13:15)

Japonia: Kimura (26), Miyashita (6), Iwasaka (4), Shinnabe (12), Ebata (36), Otake (4), Sato (libero) oraz Nagaoka, Ishida i Ishii

Chiny: Zhu (33), Shen (4), Yang (8), Zeng (4), Xu (14), Hui (15), Chen (libero) oraz Yin, Mi, Wang i Zhang