Strona Główna > Aktualności > rozgrywki towarzyskie > Do trzech razy sztuka – Finowie zrewanżowali się Słowakom

Do trzech razy sztuka – Finowie zrewanżowali się Słowakom

W trzecim rozgrywanym w słowackiej Nitrze sparingu tym razem lepsi okazali się goście. Po dwóch triumfach podopiecznych trenera Chrtianskiego w sobotnie popołudnie, po pięciosetowej walce, Słowacy musieli uznać wyższość siatkarzy z Finlandii.

Po zwycięstwach nad Finlandią 5:0 (trenerzy obu ekip umówili się na rozegranie dwóch dodatkowych setów – przyp. red.) oraz 3:0, tym razem siatkarze ze Słowacji natrafili na większy opór ze strony rywali. Ostatnie z zaplanowanych spotkań towarzyskich zakończyło się dopiero po tie-breaku. Początkowo wszystko wskazywało na zwycięstwo gości w trzech partiach, jednak podopieczni trenera Chrtianskiego zdołali wrócić do gry, przedłużając losy rywalizacji.

Štefan Chrtiansky spotkanie rozpoczął tym razem z rozgrywającym AZS-u Politechniki Warszawskiej – Jurajem Zaťko w wyjściowym składzie. Początki meczu przemawiały na korzyść gospodarzy, po asach serwisowych Patáka nasi południowi sąsiedzi prowadzili 2:0. Wraz z rozwojem sytuacji coraz lepiej na boisku radzili sobie Finowie, a w szeregi reprezentacji Słowacji wkradła się nerwowość, której efektem były punkty oddawane rywalom po błędach własnych. Dystans dzielący obie ekipy systematycznie zmniejszał się i po bloku Shumova Finowie prowadzili już 13:9. W reakcji na poczynania swoich podopiecznych trener Chrtiansky wprowadził do gry Masnego i Bencza, jednak rotacje nie wpłynęły już na zmianę obrazu gry, w sposób pozwalający myśleć o zwycięstwie. Tę część meczu wygrali goście, triumfując 25:17.

Kolejną odsłonę lepiej rozpoczęli przyjezdni, odskakując rywalom na dwa oczka po skutecznych blokach na skrzydłach (3:1). Równie efektywną grą w tym elemencie odpowiedział przeciwnikom Tomas Kmet’ i na tablicy wyników widniał już remis. Niemal na przestrzeni całej partii utrzymywała się gra punkt za punkt, po słowackiej stronie siatki dobrze spisywali się Paták i Michalovič. Na uwagę zasługuje jednak gra obronna siatkarzy z Finlandii, dotrzymujących kroku rywalom także w ataku. Gra na styku utrzymywała się do poziomu 14.-15. punktu. Końcówka partii należała do przyjezdnych, którzy wygrywając, objęli prowadzenie w całym meczu 2:0.

Szukając szans na przedłużenie losów rywalizacji, trener Chrtiansky kolejną partię rozpoczął z Michałem Masnym na rozegraniu. Dobry start Słowakom zapewnił serwis Emanuela Kohúta, przy którym wypracowali kilkupunktowe prowadzenie (8:4). Dystans dzielący obie ekipy zwiększał się i nasi południowi sąsiedzi prowadzili już 13:7, pozwalając jednak rywalom wrócić do gry (13:10). Po przerwie, o którą poprosił trener Chrtiansky, po słowackiej stronie siatki wszystko wróciło do normy. Na drugiej przerwie technicznej piąta ekipa ubiegłych mistrzostw Europy powadziła już sześcioma punktami. Utrzymując przewagę, Słowacy wygrali tę partię do 17.

Czwarta odsłona także rozpoczęła się lepiej dla Słowaków. Efektywna gra w ataku i bloku Michaloviča pozwoliła wypracować podopiecznym trenera Chrtianskiego minimalne prowadzenie. Dominacja reprezentacji Słowacji utrzymywała się na przestrzeni całego seta i po zwycięstwie 25:20 gospodarze doprowadzili do tie-breaka. Decydująca partia rozpoczęła się po myśli Słowaków, po blokach Patáka na tablicy widniał stan 2:0. Początki seta zapowiadały kolejny triumf gospodarzy, na etapie przerwy technicznej było już 8:4. Finowie zdołali jednak zniwelować stan rywalizacji (10:9, 12:12), aby ostatecznie wygrać 15:13.

Przed grupowymi rywalami Polaków na mistrzostwach Europy kolejne sprawdziany. W dniach 7-8 września Słowacy rozegrają spotkania kontrolne z reprezentacją Włoch, następnie wrócą na Słowację, gdzie 16 i 17 września w Bratysławie zagrają z Rosjanami.

Słowacja – Finlandia 2:3
(17:25, 18:25, 25:17, 25:20, 13:25)

Słowacja: Zaťko, Michalovič, Paták, Kohút, Chrtiansky ml., Kmeť, Hupka (libero ) oraz Masný, Bencz i Ogurčák
Finlandia: Esko, Siltala, Ma. Oivanen, Kunnari, Shumov, Sivula, Kerminen (libero) oraz Rajala, Mi. Oivanen, Seppanen i Tervaportti

źródło: inf. własna, svf.sk