Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > Finał WGP: Szybkie zwycięstwo Brazylijek

Finał WGP: Szybkie zwycięstwo Brazylijek

Trzecie zwycięstwo bez straty seta odniosły siatkarki z Brazylii. Tym razem podopieczne Jose Roberto Guimaraesa pokonały zespół Włoch i plasują się na pierwszym miejscu w tabeli turnieju finałowego World Grand Prix.

Dzisiejsze spotkanie w pierwszej szóstce reprezentacji Brazylijek rozpoczęła Sheilla Castro, natomiast w kadrze Włoszek nie znalazło się miejsce dla Valentiny Arrigetti. Pierwszy punkt w meczu zdobyła Thaisa Menezes, a Włoszki nie utrudniały rywalkom przyjęcia zagrywki, dlatego te z łatwością kończyły swoje akcje. Etap rozpoznawania stylu przeciwniczek i „taryfy ulgowej” dla Włoszek zakończył się, kiedy Sheilla wzmocniła serwis, a na kontrze skuteczne były Fabiana Claudino i Gabriela Guimaraes. Po potrójnym bloku kanarkowych na Indre Sorokaite było 8:4. Włoszki także często dotykały piłkę w bloku, ale dynamika brazylijskich siatkarek pozwalała im zdobywać kolejne punkty. Europejkom brakowało siły i skuteczności w ataku. Po niedokładnym przyjęciu Włoszek i czytelnym rozegraniu często w trudnej sytuacji znajdowała się Valentina Diouf, której jedynie techniczne zbicia mogły przynieść efekt. Thaisa ustrzeliła w zagrywce Caterinę Bosetti, a ta chwilę później pomyliła się w ataku i zaniepokojony Marco Mencarelli poprosił o czas (9:19). Przy wysokich wystawach siatkarek ze Starego Kontynentu Brazylijki „w ciemno” ustawiały potrójny blok. W ekipie włoskiej atakami w trzeci metr popisywała się Raphaela Folie, co sprawiło, że mimo wysokiej porażki ze zdecydowanymi faworytkami Włoszki pozostawiły po sobie dość dobre wrażenie (16:25).

Brazylijki w pierwszych dwóch akcjach drugiej partii popełniły błędy własne, a było to więcej niż w całym pierwszym secie. Nadal jednak kombinacyjne i szybkie akcje mistrzyń olimpijskich były dla Europejek nie do powstrzymania. Zagrywki Brazylijek pogrążały Włoszki, nie dając im złapać swojego rytmu gry i nawiązać walki. Liderkami swoich drużyn były Fernanda Rodrigues i Diouf, która nieoczekiwanie dla siatkarek z Ameryki Południowej wyprowadziła Włoszki na prowadzenie (9:8). Dobry blok po obu stronach siatki sprawiał, że atakujące wkładały w ataki całą siłę, co z kolei pociągnęło za sobą większą ilość pomyłek. Jedno „oczko” przewagi Europejek utrzymało się także na drugiej przerwie technicznej. Ataki przed siebie młodej Gabi bardzo szybko wracały jej pod nogi i to Włoszki były w korzystniejszej sytuacji przed decydującymi piłkami seta (18:15). W ataku Diouf świetnie uzupełniała Sorokaite. Niestety dla Włoszek dotychczasowe ryzyko w ataku obróciło się przeciwko nim i mimo ofiarnych obron Alessia Gennari nie była w stanie asekurować koleżanek. Brazylijki bardzo szybko odrobiły straty (20:20), a nieporozumienie w ekipie z Europy w samej końcówce i niedokładne przyjęcie przeszkadzających sobie nawzajem zawodniczek sprawiły, że podopieczne Jose Roberto Guimaraesa wyszły z dużych tarapatów i prowadziły już 2:0 (26:24).

Brazylijki postanowiły nie popełnić już błędu z poprzedniego seta, rozpoczynając partię z większą koncentracją. Szczęście sprzyjało kanarkowym, piłka po zagrywce Sheilli przewinęła się na drugą stronę, ale kiedy przychodziło do rywalizacji w bloku czy obronie, to także one okazywały się lepsze. Podrażnione faworytki pokazały swoją klasę i wykorzystały nieskuteczność Włoszek, prowadząc 8:3. Bloku Brazylijek nie sforsowała nawet Martina Guiggi, a także Sorokaite. Losy tego meczu były już rozstrzygnięte, kiedy kolejne zagrywki wpadały w pole, niedotykane przez włoskie przyjmujące. Podłamane Włoszki zupełnie straciły skuteczność i przy wyniku 7:21 zmotywować swoje siatkarki, przerywając grę, postanowił ich trener. Zagrywki pomiędzy Bosetti i Gennari pogrążyły Europejki, które z konieczności na turniej w Sapporo pojechały bez swojej bardziej doświadczonej libero. Jednostronnego seta i całe spotkanie zakończył brazylijski blok (25:11).

Brazylia – Włochy 3:0
(25:16, 26:24, 25:11)

Brazylia: Claudino (3 pkt.), Lins (3), Menezes (16), Guimaraes (12), Castro (8), Rodrigues (13), Oliveira (libero) oraz Silva A. (3), Daroit (1), Daroit C., Pavao (1) i Marinho (1)
Włochy: Sorokaite (9 pkt.), Guiggi (7), Signorile (1), Bosetti (3), Diouf (13), Folie (4), Gennari (libero) oraz Barcellini (5), Camera i Fiorin