Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP: Brazylijki ponownie wygrywają bez straty seta

WGP: Brazylijki ponownie wygrywają bez straty seta

Dwa mecze, sześć punktów, sześć wygranych setów i zero straconych - tak wygląda bilans Brazylijek w Final Six WGP, które od wczoraj rozgrywane jest w japońskim Sapporo. Tym razem podopieczne Ze Roberto w trzech setach uporały się z ekipą japońską.

Początek spotkania należał do Brazylijek, które dzięki skutecznym kontrom Thaisy i Gabi wyszły na prowadzenie 4:1. Jednak gospodynie szybko odzyskały właściwy rytm gry, a po udanym zbiciu Saori Kimury na świetlnej tablicy pojawił się remis (6:6). Dopiero mocne zbicie Yukiko Ebaty oraz szczęśliwa zagrywka pozwoliły Japonkom odskoczyć od rywalek na dwa oczka (12:10). Chwilę później kolejna skuteczna kontra Kimury sprawiła, że siatkarki z Kraju Kawy traciły już do przeciwniczek trzy punkty (11:14). Po drugim czasie technicznym dobra postawa w bloku dała nadzieję zawodniczkom z Ameryki Południowej na odrobienie strat (15:16), ale as serwisowy Kimury spowodował, że Japonki wciąż miały kilkupunktową przewagę nad rywalkami (18:15). Jednak co się odwlecze, to nie uciecze. Kolejne czapy podopiecznych Ze Roberto dały im upragniony remis (20:20). W końcówce szala zwycięstwa zaczęła przechylać się na stronę przyjezdnych, które po udanej kontrze Gabi objęły prowadzenie 22:21. Chwilę później w ataku pomyliła się Ebata, a mocnym zbiciem popisała się Fernanda, przez co mistrzynie olimpijskie triumfowały w premierowej odsłonie 25:21.

Drugą partię od mocnego uderzenia rozpoczęły siatkarki z Kraju Kwitnącej Wiśni. Dobre serwisy Nany Iwasaki pozwoliły im odskoczyć od rywalek na trzy oczka (4:1). Po brazylijskiej stronie wynik próbowała ratować Gabi, ale blok na Fabianie oraz ataki kończone przez Riho Otake spowodowały, że gospodynie na pierwszej przerwie technicznej prowadziły 8:4. W kolejnych akcjach zawodniczki z Kraju Kawy nie potrafiły odnaleźć odpowiedniego rytmu gry. Z kolei wśród Azjatek szalała w ataku Ebata, a jej koleżanki popisywały się trudnymi zagrywkami, przez co powiększał się dystans punktowy dzielący oba zespoły (12:6). Dopiero czas wzięty przez Ze Roberto zmobilizował Brazylijki do skuteczniejszej gry. Z dobrej strony pokazała się Sheila, a błędy zaczęły popełniać gospodynie. To sprawiło, że na świetlnej tablicy błyskawicznie pojawił się remis (14:14). Wówczas wydawało się, że siatkarki z Ameryki Południowej przejmują inicjatywę na boisku, ale to jednak Japonki, za sprawą Ebaty, ponownie objęły prowadzenie (18:16). Lecz i tym razem Brazylijki nie zamierzały odpuszczać, a skuteczna postawa Fernandy sprawiła, że to one uzyskały minimalną przewagę (21:20). W decydujących momentach przypomniały o sobie Gabi i Thaisa. W dużej mierze właśnie dzięki tym dwóm zawodniczkom drugi set padł łupem siatkarek z Kraju Kawy 25:22.

W trzecim secie Brazylijki nie zamierzały popełnić błędu z poprzedniej odsłony, zatem od początku ruszyły do frontalnego ataku. Udało im się także zatrzymać rywalki blokiem, a ich przewaga szybko urosła do czterech oczek (5:1). Jednak z biegiem czasu Japonki zaczęły odrabiać straty. Gdy na blok nadziała się Fernanda, na świetlnej tablicy pojawił się remis (7:7). Wprawdzie chwilę później asem serwisowym popisała się Haruki Miyashita, ale siatkarki z Kraju Kawy wciąż świetnie grały w bloku, a dzięki temu ponownie objęły prowadzenie (12:10). W kolejnych minutach obie drużyny walczyły cios za cios, ale udana kontra Fernandy sprawiła, że Azjatki traciły już do przeciwniczek trzy oczka (13:16). Kolejna czapa, tym razem na Miu Nagaoce, przybliżała zawodniczki z Ameryki Południowej do końcowego sukcesu (19:15). Końcówka meczu należała do Thaisy, która poprowadziła swoje koleżanki do zwycięstwa (25:17).

Japonia – Brazylia 0:3

(21:25, 22:25, 17:25)

Brazylia: Claudino (4 pkt.), Lins (3), Menezes (14), Guimaraes (19), Marinho (1), Rodrigues (15), Oliveira (libero) oraz Silva, Pavao i Castro (8)
Japonia: Kimura (10 pkt.), Iwasaka (4), Miyashita (7), Shinabe (8), Ebata (11), Otake (4), Zayasu (libero) oraz Nagaoka (5), Ishida, Hashimoto i Hirai