Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > Finał WGP: Japonki rozbiły reprezentację Włoch

Finał WGP: Japonki rozbiły reprezentację Włoch

W pierwszej kolejce turnieju finałowego World Grand Prix Japonki w trzech setach rozprawiły się z siatkarkami z Półwyspu Apenińskiego. Włoszki zdołały powalczyć z Azjatkami tylko w końcówce trzeciego seta.

W mecz lepiej weszły Włoszki, które po dwóch skutecznych blokach wyszły na prowadzenie 4:1. Jednak z biegiem czasu do głosu zaczęły dochodzić gospodynie. Dwie pomyłki w ataku Caroliny Costagrande w połączeniu z dobrą zagrywką Yukiko Ebaty sprawiły, że to Japonki minimalnie wygrywały na pierwszym czasie technicznym (8:7). Zbicie Saori Kimury zmusiło szkoleniowca Italii do wzięcia czasu dla swojego zespołu, bowiem wciąż nie mógł on zdobyć punktu (7:10). We włoskich szeregach wynik próbowała ratować Caterina Bosetti, ale trudne serwisy Haruki Miashiry oraz Kimury powodowały, że dystans dzielący obie drużyny wyraźnie się zwiększał (16:11). W następnych minutach Azjatki kontrolowały boiskowe wydarzenia (21:16). Chwilę później w ataku ze środka pomyliła się Valentina Arrighetti, za to z dobrej strony pokazała się Nana Iwasaka. Ostatecznie premierowa odsłona padła łupem siatkarek z Kraju Kwitnącej Wiśni 25:18.

Początek drugiej partii był wyrównany, ale ponownie szybko dała o sobie znać dobra zagrywka Japonek, tym razem w wykonaniu Iwasaki. Dzięki niej Azjatki odskoczyły od rywalek na dwa oczka (5:3). Chwilę później, po autowym zbiciu Costagrande, ich przewaga wzrosła do trzech punktów (8:5). Kolejne pomyłki Cristiny Chirichelli, a następnie Bosetti pozwalały Japonkom kontrolować sytuację na boisku (12:6). Szkoleniowiec Włoszek niekorzystny wynik próbował ratować zmianami, ale nie przynosiły one spodziewanego efektu, bowiem po mocnym ataku Ebaty gospodynie prowadziły na drugiej przerwie technicznej 16:9. W kolejnych minutach na chwilę przebudziła się Costagrande, co pozwoliło Europejkom zniwelować część strat (13:18), a błąd Japonek w przyjęciu zwiększył jeszcze bardziej nadzieję siatkarek z Italii na odwrócenie losów tej części meczu (16:19). Jednak chwilę później Włoszki ponownie popełniły kilka błędów, przez co Azjatki odzyskały większą przewagę (22:17). W końcówce obraz gry nie uległ już zmianie, a gospodynie triumfowały 25:19.

W pierwszych akcjach trzeciego seta żadnej z drużyn nie udało się osiągnąć znacznej przewagi nad rywalkami. We włoskim zespole wynik próbowała trzymać Valentina Diouf, ale walka punkt za punkt nie trwała długo, ponieważ jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną szczęśliwy serwis dał Japonkom dwupunktowe prowadzenie (8:6). W kolejnych minutach Azjatki popisały się kilkoma efektownymi obronami, a następnie kontrataki na punkty zamieniała Kimura, przez co gospodynie zaczęły odskakiwać od przeciwniczek (13:9). Taka sytuacja sprawiła, że do walki zerwały się reprezentantki Italii. Ataki Diouf i Costagrande pozwoliły im odrobić część strat (14:16). Później po włoskiej stronie do gry włączyła się Indre Sorokajte, ale błędy Europejek w polu serwisowym w połączeniu ze skuteczną postawą Kimury powodowały, że do końcowego sukcesu przybliżały się Azjatki (22:18). Błędy w ataku Ebaty wprowadziły jeszcze nieco emocji w decydujących momentach (23:22), ale ostatnie słowo należało jednak do gospodyń, które wygrały 25:22.

Japonia – Włochy 3:0
(25:18, 25:19, 25:22)

Składy drużyn:
Japonia: Kimura (15), Miyashita (2), Iwasaka (9), Shinnabe (4), Ebata (16), Otake (7), Zayasu (libero) oraz Ishida i Ishii
Włochy: Signorile (1), Bosetti (1), Chirichella (6), Arrighetti (6), Diouf (14), Costagrande (9), Gennari (libero) oraz Sorokaite (8), Folie i Fiorin (2)