Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > Finał WGP: Inaguracja udana dla Chinek

Finał WGP: Inaguracja udana dla Chinek

Siatkarki reprezentacji Chin udanie rozpoczęły rywalizację w rundzie finałowej tegorocznej edycji World Grand Prix. Podopieczne Jenny Lang Ping pokonały bez większych problemów 3:1 zespół narodowy Serbii.

Reprezentacja Chin rozpoczęła pierwszy finałowy mecz w Sapporo od prowadzenia 4:0, po udanym ataku Junjing Yang oraz trzech punktowych blokach. Serbki szybko wyrównały stan rywalizacji, a nawet prowadziły na pierwszej przerwie technicznej (8:6) dzięki dobrej postawie swojej atakującej Jovany Brakocević. Wydawać się mogło, że podopieczne Zorana Terzica są nie do zatrzymania, a z każdą piłką ich gra się nakręca, jednak Chinki szybko doprowadziły do remisu (13:13) po ataku z lewego skrzydła Ting Zhu. Od tego momentu to Chinki kontrolowały tego seta i w końcówce prowadziły czterema punktami (22:18) po ataku Lei Zhang, która była także zdobywczynią ostatniego, dwudziestego piątego punktu (25:21).

Na początku drugiej partii Chinkom ponownie udało się wypracować niewielką przewagę, którą Serbki bardzo szybko zniwelowały (5:5) dzięki zablokowaniu Lei Zhang. W reprezentacji Serbii świetnie spisywała się Brakocević, a pomagały jej Jelena Niković oraz Milena Rasić, które swoimi atakami zdobyły dla drużyny kilka punktów (11:8). Na drugą przerwę techniczną Serbki schodziły spokojniejsze, ponieważ po zdobyciu przez Brakocević trzech kolejnych punktów (16:13) miały przewagę nad podopiecznymi Lang Ping. Chinki próbowały jeszcze coś ugrać w tym secie, jednak Serbki pokazały ducha walki i po ataku niezastąpionej Brakocević z prawej strony boiska to one cieszyły się z wygranego seta (25:22).

Trzecią odsłonę tego meczu, podobnie jak obie wcześniejsze, lepiej rozpoczęły Chinki, które tym razem nie oddały prowadzenia tak szybko. Drużynie z Azji udało się uzyskać pięciopunktowe prowadzenie dzięki atakowi z obiegnięcia Yunli Xu oraz błędzie w zagrywce Brankicy Mihajlović (8:3). Z każdą kolejną piłką i rozegraną akcją Chinki uciekały Serbkom, a ich przewaga rosła. W końcowej fazie tej partii Chinki dzieliło od Serbek aż dziesięć oczek, wszystko to dzięki dobrej postawie Junjing Yang, Na Yin i Ruoqi Hui, które zdobyły kilka ważnych punktów (23:13). Seta zakończyła kiwka Chinek za blok, która dała im ostatni punkt (25:17) i prowadzenie 2:1 w całym spotkaniu.

Ostatnia partia tego meczu zaczęła się od wyrównanej walki na siatce, gdzie żadna z drużyn nie mogła uzyskać większego prowadzenia. Powrót na boisko po pierwszej przerwie technicznej i słowa trenerki Lang Ping dodały Chinkom pewności, co widać było w ich grze. Od razu wyszły na prowadzenie (12:8) po ataku Chunlei Zeng, a im bliżej było końca spotkania, tym bardziej te kilka punktów przewagi pozwalało reprezentacji Chin na spokojniejszą grę (19:14). Serbki nie chciały tak łatwo oddać seta, być może chciały doprowadzić do rozegrania piątej partii, ale rozpędzone Chinki były nie do zatrzymania. Ostatecznie po zablokowaniu Any Bjelicy oraz po ataku z obiegnięcia Yunli Xu to Chinki cieszyły się ze zwycięstwa 3:1 w meczu otwarcia World Grand Prix w Sapporo.

Serbia – Chiny 1:3
(21:25, 25:22, 17:25, 20:25)

Serbia: Brakocević (23 pkt.), Krsmanović (8), Mihajlović (9), Ognjenović (4), Nikolić (13), Rasić (10), Cebić (libero) oraz Zivković, Malasević (2), Bjelica (2) i Ninković (1)
Chiny: Zhu (8 pkt.), Zhen (1), Yang (15), Xu (19), Hui (14), Zhang Lei (4), Zhang Xian (libero) oraz Yin (4), Mi i Zeng (11)