Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > W meczach towarzyskich Serbia – Czechy 2:1

W meczach towarzyskich Serbia – Czechy 2:1

W ramach przygotowań do mistrzostw Europy Czesi rozegrali trzy sparingi z reprezentacją Serbii. Dwukrotnie lepsi okazali się podopieczni Igora Kolakovicia, wygrywając raz w tie-breaku i raz w trzech setach.

Najbardziej zacięte było pierwsze spotkanie pomiędzy obiema drużynami. Pierwszego seta wygrali Czesi dzięki dobrej grze na zagrywce, ale w kolejnych dwóch partiach znacznie pogorszyło się przyjęcie w drużynie naszych południowych sąsiadów, przez co Serbowie wyszli na prowadzenie 2:1 w setach. W czwartej partii aktualni mistrzowie Europy mieli czteropunktową przewagę, ale podopieczni Stewarta Bernarda odrobili straty i dzięki skutecznej grze w ataku (62% w porównaniu z 45% rywala) wygrali tę odsłonę meczu, doprowadzając do tie-breaka. W decydującej partii obie drużyny grały punkt za punkt aż do stanu 13:13, kiedy to punktowa zagrywka, a następnie skuteczny blok zadecydowały o zwycięstwie podopiecznych Igora Kolakovicia.

– W ramach przygotowań w tym okresie to jest nasz pierwszy mecz, który niewątpliwie spełnił nasze oczekiwania, zweryfikował naszą grę w przyjęciu i bloku. I tak jak w ostatnich dniach głównie skupiliśmy się na ataku i przyjęciu, tak ten wynik był lepszy niż to, czego się spodziewaliśmy – powiedział po pierwszym meczu trener czeskiej reprezentacji.
– Mieliśmy wzloty i upadki w grze, gdyż był to nasz pierwszy mecz rozegrany od zakończenia Ligi Światowej. Jednak jeśli wygrywasz, od razu lepiej oceniasz mecz, inaczej nie byłbym zadowolony. Statystyki spotkania pokazują, że mamy jeszcze nad czym pracować. Było kilka sytuacji w przyjęciu, które mogliśmy lepiej rozwiązać, ale przeciwnik bardzo mocno zagrywał – podsumował spotkanie Igor Kolaković.

Czechy – Serbia 2:3
(25:17, 16:25, 22:25, 25:21, 13:15)

Czechy: Ticháček (3), Štokr (17), Král (2), Konečný (22), Hýský (18), Holubec (12), Kopáček (libero) oraz Finger, Haník, Hudeček i Široký (1)

Serbia: Petković (3), Atanasijević (24), Kovačević N. (13), Podraščanin (8), Lisinac (9), Petrić (10), Rosić (libero) oraz Jovović, Stanković, Nikić, Ivović, Starović, Rašić i Vujić (libero)

W drugim spotkaniu gospodarze nie dali żadnych szans swoim rywalom, pewnie pokonując ich w trzech setach. W czwartej dodatkowej partii Serbowie wygrali 25:15. – W porównaniu z wczorajszym spotkaniem popełniliśmy o wiele mniej niewymuszonych błędów, bardzo mi się podobało poświęcenie i waleczność całej drużyny – nie ukrywał zadowolenia Stewart Bernard. Trzeba jednak oddać, że Serbowie zagrali w zmienionym składzie, m.in. bez Atanasijevicia i Podraščanina.

Czechy – Serbia 3:0
(25:21, 25:19, 25:13)

Czechy: Ticháček (4), Štokr (17), Široký (7), Konečný (17), Hýský (7), Holubec (8), Juračka (libero) oraz Finger (1), Haník, Král, Sobotka (2), Hudeček i Bartoš (2)

Serbia: Kovačević N. (7), Petković, Stanković (9), Nikić (6), Rašić (4), Starović (4), Vujić (libero) oraz Jovović, Ivović (4) i Petrić

W trzecim spotkaniu Serbowie zrewanżowali się za porażkę z piątku, pokonując Czechów 3:0. W pierwszym i trzecim secie drużyny prowadziły wyrównaną walkę do mniej więcej drugiej przerwy technicznej, w drugiej partii aktualni mistrzowie Europy od początku mieli trzypunktową przewagę, która potem wzrosła do ośmiu oczek (16:8). W tym spotkaniu Stewart Bernard dał pograć młodemu atakującemu, Michałowi Fingerowi, który spisywał się nieźle. Po drugiej stronie siatki błyszczał Aleksandar Atanasijević, który zdobył aż 23 punkty przy skuteczności w ataku wynoszącej 62%. W dodatkowym czwartym secie tym razem lepsi byli miejscowi, wygrywając 25:19.

Czechów w ramach przygotowań do europejskiego czempionatu czekają jeszcze sparingi z Belgią i Finlandią.

Czechy – Serbia 0:3
(21:25, 15:25, 22:25)

Czechy: Ticháček (2), Štokr (9), Král (1), Finger (7), Hudeček (10), Sobotka (9), Kopáček (libero) oraz Hanik, Hýský (5), Holubec (6), Konečný (12) i Bartoš (3)

Serbia: Jovović, Ivović (10), Nikić (10), Atanasijević (23), Stanković (5), Podraščanin (8), Vujić (libero) oraz Lisinac (4), Rašić (3), Starović (6), Petrić (3), Kovačević N., Petković i Rosić (libero)

źródło: cvf.cz, inf. własna, ossrb.org