Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Światowy finał w plażowych MP dla Fijałka i Prudla

Światowy finał w plażowych MP dla Fijałka i Prudla

Po półfinałach plażowych mistrzostw Polski jasne stało się, że krajową plażę zdominowały nasze eksportowe duety. O złoto zmierzyły się pary Fijałek/Prudel i Kantor/Łosiak, które jak na świecie, tak i w Polsce spisują się wyśmienicie. Najlepsi okazali się ci pierwsi.

Finał:

Już od pierwszych akcji finału trwała zacięta walka, i choć Fijałek z Prudlem odskakiwali co rusz na dwa oczka, to ich młodsi koledzy za każdym razem wyrównywali (2:2, 6:6). Obie pary grały pewnie, dobrze spisując się na siatce i w obronie, co owocowało długimi akcjami. Gdy Fijałek zaserwował asa, a Prudel zatrzymał blokiem Kantora, brązowi medaliści ostatnich mistrzostw Europy odskoczyli na 11:8, a w międzyczasie żółtą kartkę za dyskusje z sędzią ujrzał Kantor. Po przerwie, o którą poprosili młodsi reprezentanci Polski, Prudel wykorzystał kontrę i prowadzenie Fijałka i Prudla wzrosło (13:8). Wtedy oba duety zeszły z boiska ponownie, tym razem na czas techniczny. Po nim znowu w serii punktowali Grzegorz i Mariusz, przejmując zupełnie inicjatywę na boisku (16:8). Do samego końca ich pewna gra nie pozwoliła rozwinąć skrzydeł Łosiakowi i Kantorowi, których pojedyncze dobre akcje nie zagrażały obecnie najlepszej polskiej parze.

Dwa autowe uderzenia Łosiaka otworzyły kolejną odsłonę spotkania finałowego, ale ponownie młodsi kadrowicze wyrównali. Remis nie utrzymał się długo i po dwóch blokach Prudla na Łosiaku było już 5:2 dla pary Fijałek/Prudel. W kolejnych akcjach obie drużyny wymieniały się uderzeniami i nadal utrzymywała się trzypunktowa nadwyżka trzeciej ekipy w Europie. W momencie, gdy Łosiak miał w górze kontrę i okazję do odrobienia punktu, uderzył w aut i chwilę później poprosił o przerwę medyczną. Po niej dwa bloki Kantora i as serwisowy Łosiaka zniwelowały straty do minimum (10:11). Po kolejnej przerwie, tym razem technicznej, Łosiak miał w górze kolejną piłkę na wyrównanie, jednak znowu uderzył w aut, a w grze duetu  Łosiak/Kantor coś się zacięło. W kolejnych akcjach sytuacja zemściła się. To Fijałek z Prudlem rządzili na boisku, to im wychodziło wszystko i dzięki temu odjechali z wynikiem na 19:11. Pewne stało się, że po tytuł mistrzowski sięgną właśnie oni, wygrali w całym secie do 13.

Fijałek/Prudel – Kantor/Łosiak 2:0
(21:14, 21:13)

mecz o 3. miejsce:
Kosiak/Rudol – Witczak/Matusiak 2:1
(16:21, 21:19, 15:11)

Półfinały:

Pierwszy półfinał rozpoczął się od wyrównanej gry obu duetów, i choć dwie pierwsze akcje wygrywali Fijałek/Prudel, to niedługo potem dobra akcja na siatce Rudola, a w kolejnym uderzeniu kontra Kosiaka wyprowadziły młodszą polską parę na prowadzenie 5:4. Choć niedługo potem po kontrze Prudla jedno oczko nadwyżki przeszło na drugą stronę boiska, to jednak nadal obie dwójki grały ciekawą i wyrównaną siatkówkę, a żadna z par nie mogła odskoczyć na wyższe prowadzenie. Od razu po przerwie technicznej podopieczni trenera Olejnaka zaczęli bardzo energicznie i blok Prudla oraz kontra Fijałka pozwoliły najlepszej naszej parze eksportowej odskoczyć na 13:10. Młodsi koledzy nie poddawali się jednak bez walki, chwilę później Rudol zatrzymał w natarciu Prudla i jego duet zbliżył się na 12:13. Niedługo potem Rudol ustrzelił zagrywką Fijałka i na czele była polska plażowa młodzież, 16:15. W samej końcówce jednak brązowi medaliści mistrzostw Europy ponownie wykorzystali swoje doświadczenie i nie pozwolili dojść do głosu młodym, wygrywając 21:17, a seta zakończył blok Prudla.

Kosiak i Rudol nie podłamali się przegraną i rozpoczęli partię kolejną od prowadzenia 4:1, a wszystko m.in. dzięki dobrej zagrywce i blokowi Rudola. Choć w kolejnych akcjach gra się wyrównała, to jednak młodzieżowi reprezentanci naszego kraju ciągle mieli wysokie prowadzenie, które podwyższył jeszcze Fijałek, atakując w aut (8:4). Chwilę potem o czas prosili Fijałek i Prudel, przegrywali już bowiem 6:11. Choć w kolejnych akcjach próbowali pracować nad zniwelowaniem strat, to jednak rywale po drugiej stronie siatki nie pozwolili im na wiele i po m.in. kolejnym bloku Rudola było 16:9. Grzegorz z Mariuszem starali się nadal walczyć, ten pierwszy nawet zapisał na swoim koncie punkt blokiem, jednak nadwyżka wypracowana przez dwóch Maciejów była za wysoka i to oni triumfowali do 13.

Tie-breaka lepiej rozpoczęli Fijałek/Prudel, którzy zaczęli skuteczniej spisywać się w ataku i od razu wypracowali dwa oczka nadwyżki. Kolejny punkt do tego dołożył Fijałek asem serwisowym (7:4) i coraz pewniej najlepszy polski duet zmierzał po zwycięstwo. Po kolejnej zagrywce punktującej, tym razem w wykonaniu Prudla, Kosiak z Rudolem poprosili o czas (9:5). Choć młodzi plażowicze odrobili dwa punkty, to jednak para Fijałek/Prudel wykorzystała pozostała nadwyżkę i spokojnie dowiozła ją do końca, w ostatnich akcjach pokazując swoją dominację. Cały mecz asem serwisowym zakończył Grzegorz Fijałek.

Fijałek/Prudel – Kosiak/Rudol 2:1
(21:17, 13:21, 15:8)

Po wyrównanym rozpoczęciu drugiego pojedynku półfinałowego na prowadzenie przy zagrywkach Witczaka zaczął wysuwać się duet Witczak/Matusiak (11:9). Dość szybko na tablicy wyników pojawił się jednak remis, a po kontrze Łosiaka na czele był drugi team – Kantor/Łosiak. Para z polskiej kadry narodowej, która niedawno wywalczyła złoto w mistrzostwach Europy U-22, zaczęła spisywać się coraz skuteczniej, ale chwilę później jej dwupunktową nadwyżkę zniwelował blok Witczaka, a następnie rywale objęli prowadzenie 18:17. W kolejnych akcjach Witczak i Matusiak wykorzystali nieskuteczność w ataku przeciwników i po kontrze tego pierwszego triumfowali w całym secie.

Tegoroczni mistrzowie Europy do 22 lat, a także mistrzowie świata do lat 23 dużo lepiej rozpoczęli drugiego seta. Od pierwszych akcji duet Kantor/Łosiak zdominował boisko i po kontrze Łosiaka oraz bloku Kantora prowadził 6:1. Dominik Witczak i Rafał Matusiak po okresie wyrównanych wymian wzięli się jednak za odrabianie strat. Po bloku Matusiaka oraz potężnej punktującej zagrywce Witczaka para Kantor/Łosiak poprosiła o czas, bo z wysokiego prowadzenia Piotrowi i Bartoszowi pozostały tylko trzy punkty (13:10). Po chwili oddechu nadwyżka stopniała o kolejne oczko po autowym ataku Łosiaka, jednak ten od razu zrewanżował się w polu zagrywki, a następnie uderzył z kontry, a o czas tym razem poprosili ich rywale. Łosiak z Kantorem ponownie odskoczyli na 16:11. Teraz to polscy reprezentanci rozdawali karty na boisku, kolejną kontrą Łosiaka podwyższając prowadzenie do 19:13. Mimo że w końcówce serią zdobytych punktów popisali się Matusiak i Witczak (15:19), to jednak młodsi rywale wygrali pewnie do 15. Ostatni punkt w partii zdobył blokiem Kantor.

Choć na początku seta decydującego od prowadzenia 2:0 rozpoczęli Kantor i Łosiak, to kilka akcji później po kontrze Witczaka prowadzili przeciwnicy 4:3. Sytuacja na boisku zmieniała się bardzo szybko i para Kantor/Łosiak odskoczyła na 7:5 po kontrach obu zawodników. Matusiak i Witczak poprosili wtedy o chwilę oddechu. Przerwa pozytywnie wpłynęła zwłaszcza na Witczaka, który wyrównał stan seta świetną zagrywką (7:7), ale wtedy również Łosiak pochwalił się punktującym uderzeniem w tym elemencie, a w dodatku Kantor zapisał na swoim koncie kolejny blok. Młodzi reprezentanci Polski odskoczyli na 10:7 i mocno zbliżyli się do wygranej w całym meczu. W ostatnich akcjach ich przewaga nie podlegała już dyskusji i to Kantor/Łosiak awansowali do finału.

Kantor/Łosiak – Witczak/Matusiak 2:1
(18:21, 21:15, 15:10)