Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. N: Chinki wciąż niepokonane, Serbki ugrały dwa sety

WGP, gr. N: Chinki wciąż niepokonane, Serbki ugrały dwa sety

Dziewięć meczów, dziewięć zwycięstw - to rezultat reprezentacji Chin w tegorocznej edycji World Grand Prix. Siatkarki z Serbii zagrały znakomicie z wyjątkiem piątej partii. W tie-breaku rządziły Chinki, które wygrały 15:5.

Już na początku pierwszego seta Azjatkom udało się wypracować kilkupunktową przewagę, którą konsekwentnie powiększały do końca partii. Po dwóch błędach w ataku Any Bjelicy o czas poprosił trener Serbek, Zoran Terzić (3:0). Przyniosło to chwilowe rezultaty – zaraz po czasie Bjelicy udało się zakończyć atak, a w następnej akcji piłkę przechodzącą wykorzystała Stefana Valjković. Pierwszy skuteczny blok meczu padł udziałem Ting Zhu i Congcong Liu, (5:2). Chinki zdołały wypracować aż ośmiopunktową przewagę. Serbki chwilowo zmobilizowały się po drugiej przerwie technicznej, kończąc cztery akcje z rzędu. Trzecią piłkę setową wykorzystała Chuniei Zeng, atakując w linię dziewiątego metra (25:17).

Najdłuższa partia meczu, rozpoczęta blokiem Zhu i Shen na Bojanie Zivković, zakończyła się walką na przewagi, ostatecznie wygraną przez serbską drużynę. Na pierwszą przerwę techniczną Chinki schodziły po kolejnym błędzie w ataku Bjelicy (8:5). Po drugiej przerwie technicznej Europejkom udało się odrobić cztery punkty i po raz pierwszy w meczu – wyjść na prowadzenie (17:16). Końcówka seta przyniosła doskonałe obrony i walkę obu drużyn, tryumfowały Serbki, kończąc seta wynikiem 27:25.

W trzecim secie kibice obserwowali odwrócenie ról grających drużyn, tym razem to Serbki od początku partii trzymały Chinki na dystans i uzyskały prowadzenie (12:8). Seria błędów europejskiej drużyny spowodowała jednak szybkie odrobienie strat Azjatek. W końcowej fazie seta górą wyraźnie były gospodynie. Chwilową nadzieję na wygraną dał serbskiej drużynie as serwisowy Tijany Malesević. Chwilę później Serbka zepsuła zagrywkę. Set zakończył się wynikiem 25:20.

Mimo początkowo wywalczonego dystansu Serbek w czwartym secie (3:0), to Chinki schodziły na pierwszą przerwę techniczną z minimalną, jednopunktową przewagą. Europejkom udało się doprowadzić do remisu (21:21) dzięki efektownemu, potrójnemu blokowi Zivković, Ninković i Malagurski na Ruoqi Hui. Pierwszą piłkę setową wykorzystała Bjelica, wygrywając walkę na siatce z Yunli Xu (25:23).

W tie-breaku Serbki wyraźnie opadły z sił i brakowało im mobilizacji, mimo że to ich udziałem padło pierwsze oczko po jednej z najdłuższych akcji meczu, w całym secie zdołały ugrać tylko pięć punktów. Zmiana stron nastąpiła przy aż siedmiopunktowej przewadze gospodyń (8:1). Nie tylko słaba gra Serbek przyczyniła się do ich przegranej, czerwoną kartką został ukarany trener Terzić. Set zakończył się aż dziesięcioma punktami przewagi Chinek, które dzięki wygranej z Serbkami znalazły się na szczycie tabeli fazy grupowej.

Chiny – Serbia 3:2
(25:17, 25:27, 25:20, 23:25, 15:5)

Chiny: Zhu (18), Schen (2), Zeng (12), Xu (12), Hui (18), Liu C. (14), Chen (libero) oraz Yin (5), Mi (1), Qiao i Liu D. (3)
Serbia: Malagurski (16), Zivković (2), Malasević (13), Veljković (8), Bjelica (28), Ninković (9), Majstorović (libero) oraz Rasić (1)