Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. L: Portorykanki z pierwszą wygraną, Rosjanki poza finałem

WGP, gr. L: Portorykanki z pierwszą wygraną, Rosjanki poza finałem

Siatkarki z Portoryko zapisały na swoim koncie pierwsze w tegorocznym WGP zwycięstwo. Po pięciosetowej walce wygrały z Niemkami. Również pięć partii można było obejrzeć w spotkaniu Rosji i Tajlandii. Mimo wygranej Sborna nie zagra w turnieju finałowym.

Portorykanki zdecydowanie zaskoczyły Niemki na początku pierwszego seta. Silne ataki Kariny Ocasio i Yarimar Rosy dały im prowadzenie 13:7. Wynik partii próbowała odwrócić doświadczona Margareta Kozuch, jednak rywalki grały jak z nut. Pierwszą piłkę setową miały przy stanie 24:19, jednak wtedy lepiej zaczęły grać Niemki i doprowadziły do wyrównanej końcówki. Ostatecznie jednak partię zakończył atak Sheili Ocasio.

W drugiej odsłonie znów początek należał do Portorykanek, jednak stopniowo podopieczne Giovanniego Guidettiego rozpoczęły pogoń punktową i od stanu 18:19 toczyła się wyrównana walka. Również w tym secie decydujące piłki należały do ekipy z Portoryko, która ponownie wygrała 25:23 i objęła prowadzenie w meczu 2:0.

W trzeciej partii Portorykanki były bardzo blisko zakończenia pojedynku. Świetnie grały w obronie, a także wyprowadzały skuteczne ataki i kontry. Niemki w ogóle nie przypomniały ekipy, która w sobotę pokonała Tajlandię 3:0. Pod koniec seta Portoryko prowadziło 18:14, jednak rozluźnienie spowodowało, że straciło przewagę i kontrolę przejęły rywalki. Ostatecznie zespół niemiecki wygrał 25:23.

Podopieczne Giovanniego Guidettiego najlepiej zaprezentowały się w czwartym secie. Błyskawicznie wyszły na wysokie prowadzenie, a do walki wiodła je Margareta Kozuch. W tej odsłonie gra toczyła się pod dyktando Niemek, które triumfowały do 13.

W decydującym secie Niemki rzuciły wszystko na jedną szalę, jednak tego dnia lepiej na boisku prezentowały się Portorykanki. Po wyczerpującej walce wygrały 15:13 w tie-breaku i 3:2 w całym spotkaniu.

Portoryko – Niemcy 3:2
(25:23, 25:23, 23:25, 13:25, 15:13)

Portoryko: Rosa (14), Ruiz (13), Ocasio K. (28), Valentin (1), Ocasio S. (7), Morales (12), Venegas (libero) oraz Noqueras i Jimenez
Niemcy: Weiss (1), Brinker (4), Brandt (16), Kauffeldt (7), Hippe (12), Geerties (2), Durr (libero) oraz Hanke, Furst (10), Beier (15), Kożuch (12) i Iquierdo

Już pierwszy set spotkania pomiędzy Rosją a Tajlandią przyniósł wielkie emocje. Lepiej rozpoczęły go siatkarki Sbornej, od prowadzenia 5:2. Później jednak rywalki złapały rytm w bloku i ataku, doprowadzając do remisu 17:17. Obie strony bombardowały się agresywnymi zbiciami, uzyskując wynik 24:24. Wtedy jednak świetnie zaprezentowała się Onuma Sittirak, dzięki której zespół Tajlandii wygrał 26:24.

Porażka wpłynęła mobilizująco na Rosjanki. Natalia Gonczarowa i Tatiana Koszeljewa prowadziły swój zespół do walki. Pierwsza rewelacyjnie grała w bloku, zaś druga popisywała się atakami, dzięki czemu ich zespół zdobył pewne prowadzenie 21:15. Wysokiej przewagi Rosjanki nie oddały już do końca, wygrywając 25:18.

Początek trzeciego seta był bardzo ciekawy dla publiczności, bowiem zespoły prezentowały doskonałą siatkówkę. Jednak w grze pod presją lepiej wypadły Rosjanki, które grały na maksimum możliwości. Dzięki swojej determinacji doprowadziły do zwycięstwa 25:22.

Prowadzenie w meczu nieco uśpiło siatkarki Sbornej, co szybko wykorzystały rywalki, wychodząc na prowadzenie 10:4. Podopieczne Jurija Mariczewa szybko jednak odrobiły straty i doprowadziły do remisu po 16. Wtedy zespół Tajlandii do walki pobudziły Apinyapong i Sittirak. Dzięki tym zawodniczkom podopieczne Kiattiponga Radchatagriengkaia triumfowały 25:20.

O wyniku całego meczu zadecydował tie-break. Świetnie rozpoczęła go ekipa rosyjska, która osiągnęła wynik 5:1. Zawodniczki z Tajlandii nie zamierzały jednak odpuścić i szybko wyrównały na 7:7. Wtedy Rosjanki znów zaprezentowały kilka agresywnych ataków, znów wyszły na prowadzenie i ostatecznie zwyciężyły 15:11.

Rosja – Tajlandia 3:2
(24:26, 25:18, 25:22, 20:25, 15:11)

Rosja: Zarjażko (2), Matienko, Gonczarowa (31), Czaplina (8), Koszeljewa (15), Szljakowaja (9), Krjuczkowa (libero) oraz Borodakowa (7), Pasinkowa (3), Pankowa (1) i Malik
Tajlandia: Nuekjang (9), Thinkaow (12), Sittirak (26), Apinyapong (16), Tomkom (1), Kanthong (11), Buakaew (libero) oraz Pannoy (libero), Chaisri (5), Guedpard (1), Kongyot (1) i Keawbundit