Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. L: Bezlitosne Rosjanki, Niemki też zwycięskie

WGP, gr. L: Bezlitosne Rosjanki, Niemki też zwycięskie

Rosjanki, choć trzeciej partii nie rozpoczęły po swojej myśli, to bezlitośnie rozprawiły się z reprezentantkami Portoryko, pokonując je wysoko w trzech setach. W drugim meczu Niemki także w trzech setach pokonały Tajlandki. Walka była jedynie w trzecim secie.

Rosjanki już od samego początku pokazały, kto jest w tym spotkaniu faworytem. Podopieczne Jurija Mariczewa w pierwszym secie zupełnie zdominowały boiskowe wydarzenia, pozwalając rywalkom zdobyć zaledwie osiem punktów. W drugiej części meczu gra początkowo była w miarę wyrównana, ale im dalej, tym przewaga Rosjanek rosła i podopieczne trenera Mariczewa spokojnie kontrolowały boiskowe wydarzenia. W kolejnej i ostatniej już partii również początkowo wynik był w miarę wyrównany, ale później to mistrzynie świata wypracowały sobie przewagę i spokojnie dowiozły prowadzenie do końca. Było to szóste zwycięstwo Rosji w ośmiu meczach. Portorykanki natomiast wciąż pozostają bez wygranej.

W sobotnim meczu Sborna miała przewagę we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła. Przede wszystkim jednak Portorykanki popełniały sporo błędów własnych, bowiem pomyliły się aż 20 razy, przy zaledwie 8 pomyłkach rywalek. Rosjanki miały też zdecydowaną przewagę w elemencie bloku i zagrywki. W tym pierwszym zapunktowały 14 razy, przy 3 udanych blokach przeciwniczek. Rosjanki 8 razy ustrzeliły swoje rywalki zagrywką, same natomiast straciły w tym elemencie 3 punkty. W ataku Sborna na 81 prób zdobyła 33 punkty, Portorykanki natomiast na 117 prób udanie zakończyły 29 ataków.

Rosja – Portoryko 3:0
(25:8, 25:16, 25:19)

Rosja: Zarjażko (9), Matienko (2), Gonczarowa (10), Czaplina (5), Koszeljewa (13), Szljakowaja (7), Krjuczkowa (libero) oraz Borodakowa (2), Pasinkowa (5), Pankowa, Malik (2) i Malowa (libero)
Portoryko: Rosa (8), Ruiz (6), Ocasio K. (7), Valentin, Ocasio S. (6), Morales (1), Venegas (libero) oraz Nougeras (2), Jimenez, Quesada (2) i Reyes (3)

W dużej mierze dzięki dobrej grze swojej liderki – Margarety Kożuch – Niemki znakomicie rozpoczęły spotkanie przeciwko Tajlandii, prowadząc 12:6. Znakomicie działający niemiecki blok i atak pozwoliły naszym zachodnim sąsiadkom kontrolować boiskowe wydarzenia i wręcz zdeklasować przeciwniczki w premierowej odsłonie. W kolejnej partii obraz gry nie uległ zmianie. Początkowo walka była jednak wyrównana, na pierwszej przerwie technicznej Tajlandki prowadziły nawet 8:7. Margareta Kożuch wyrównała stan seta na 8:8 i od tego momentu Niemki zaczęły się rozkręcać. Tajlandki nie były w stanie utrzymać dobrego poziomu, popełniały mnóstwo błędów w ataku i w konsekwencji od tego momentu zdobyły zaledwie pięć małych oczek i przegrywały już w meczu 0:2.

Trzeci set okazał się najbardziej emocjonującym. Niemki co prawda wypracowały sobie kilka punktów przewagi i wydawało się, że mecz dobiega końca. Waleczne Azjatki nie poddawały się jednak i doprowadziły do remisu 24:24, ale ostatecznie w grze na przewagi okazały się słabsze i tym samym przegrały to spotkanie 0:3. Niemki dysponujące lepszymi warunkami fizycznymi miały w przeciągu całego meczu olbrzymią przewagę w bloku. Zatrzymały atak rywalek aż 11 razy, natomiast same zablokowane zostały 5 razy. Podopieczne Giovanniego Guidettiego lepiej także serwowały, zapunktowały w tym elemencie 4 razy, Tajlandki natomiast odpowiedziały asem serwisowym Onumy Sittirak. Tajlandki popełniły także więcej błędów własnych od rywalek – 20, natomiast Niemki 16. W ataku również lepsze okazały się siatkarki z Europy. Na 112 prób skończyły 42 ataki, natomiast Tajlandki miały w górze 124 piłki i skończyły 33.

Tajlandia – Niemcy 0:3
(16:25, 14:25, 25:27)

Tajlandia: Nuekjang (5), Thinkaow (4), Sittirak (10), Apinyapong (3), Tomkom, Kanthong (12), Buakaew (libero) oraz Pannoy (libero), Chaisri (5), Guedpard i Kongyot
Niemcy: Hanke (1), Briner (8), Ssuschke-Voigt (7), Furst (10), Beier (10), Kożuch (18), Thomsen (libero) oraz Weiss, Hippe (2), Geerties i Izquierdo (1)