Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. K: Dominacja Brazylijek, pierwsza wygrana Kazachstanu

WGP, gr. K: Dominacja Brazylijek, pierwsza wygrana Kazachstanu

Brazylijki od początku do końca dominowały w potyczce przeciwko Holenderkom, które było stać na nawiązanie jakiejkolwiek walki jedynie w drugiej partii. W kolejnym spotkaniu Kazachstan odniósł pierwszą wygraną w tegorocznych rozgrywkach.

W pierwszym secie w brazylijskim zespole od początku świetnie w ataku spisywała się Gabriela Braga Guimaraes. Z kolei Holenderki punktowały bardziej delikatnymi, ale równie udanymi zbiciami i podczas pierwszej przerwy technicznej prowadziły 8:5. Później jednak zespół z Brazylii do ataku poprowadziła Rodrigues i podopieczne Jose Roberto Guimaraesa zdobyły przewagę 16:9. Holenderki próbowały odrobić straty, m.in. za pomocą mocnych ataków Manon Flier, jednak rywalki kontrolowały przebieg gry i bez problemów triumfowały 25:15.

Od początku drugiej partii Bruijs i Flier prowadziły grę drużyny holenderskiej. Dość długo zespoły toczyły wyrównaną walkę, a podczas drugiej przerwy technicznej Brazylia prowadziła tylko jednym punktem. Trener Gido Vermeulen wprowadził na boisko m.in. Lonneke Slöetjes, która zaskoczyła rywalki kilkoma dobrymi zagraniami, jednak i tym razem w końcówce dominowały siatkarki z Brazylii, które wygrały 25:20.

W trzecim secie Holenderki sprawiały wrażenie rozbitych organizacyjnie w obronie. Z drugiej strony świetnie atakowała Rodrigues, a jej koleżanki bardzo dobrze prezentowały się w przyjęciu i obronie. W tej partii, podobnie jak w pierwszej, Brazylijki szybko zdobyły wysoką przewagę i triumfowały wysoko, 25:15.

Brazylia – Holandia 3:0
(25:15, 25:20, 25:15)

Brazylia: Fabiana (13), Lins, Thaisa (5), Braga (13), Monique (6), Fernanda (17), Oliveira (libero) oraz Barreto (2), Pavão (1) i Sheilla (1)
Holandia: Stoltenborg (2), De Krujif (9), Grothues (6), Steenbergen (2), Bujis (10), Flier (6), Knip (libero) oraz Slöetjes (2) i Renkema

Zawodniczki z Kazachstanu zdecydowanie zaskoczyły zespół z Kuby. Już na początku pierwszego seta gospodynie turnieju narzuciły swój rytm gry i wyszły na prowadzenie 8:3. Skuteczne ataki Aleny Omelchenko utrzymywały wysoką przewagę zawodniczek z Kazachstanu (16:10). Rosanna Giel Ramos wzmocniła środek kubańskiej ekipy, zaś Melissa Teresa Vargas Abreu dobrze zaprezentowała się w polu zagrywki, jednak rywalki nie zamierzały oddawać prowadzenia i ostatecznie wygrały do 20.

Na początku drugiej partii Kubanki miały trochę problemów z komunikacją, co skutecznie wykorzystały przeciwniczki. Później jednak podopieczne Juana Carlosa Rodrigueza zmobilizowały się i zaczęły grać lepiej. Dzięki dobrej grze Vargas Abreu i Yoany Palacio Mendozy wyszły na prowadzenie 16:13. Blok był pozytywną stroną Kubek w końcówce tego seta. Utrzymały one przewagę i wygrały 25:17, wyrównując tym samym stan meczu.

W trzeciej partii znów powróciły problemy Kubanek z komunikacją w obronie, a zawodniczki z Kazachstanu szybko zdobyły prowadzenie 8:4. W ekipie gospodyń świetnie grały Jarlagassova i Shenberger. Z drugiej strony punktowała Rojas Orta. Podczas drugiej przerwy technicznej Kazachstan prowadził tylko 16:15. W końcówce toczyła się już wyrównana walka, aż doszło do gry na przewagi. Ostatecznie jednak, po błędzie Kubanek, triumfowały podopieczne Oleksandra Gutora 30:28.

W czwartym secie obie ekipy początkowo zaprezentowały wyrównany poziom, a wynik oscylował w okolicach remisu. Im bliżej końca, tym lepiej prezentowały się gospodynie. Zawodniczki z Kazachstanu nie tylko dobrze atakowały, ale również skutecznie blokowały. Dzięki temu udało im się wyjść na kilkupunktowe prowadzenie, a ostatecznie wygrać 25:20 i cały mecz 3:1.

Kazachstan – Kuba 3:1
(25:20, 17:25, 30:28, 25:20)

Kazachstan: Isajewa (7), Jarlagassowa (17), Omelczenko (11), Nassedkina, Iszimtsewa (7), Szenberger (11), Strożenko (libero) oraz Lukomskaja, Razorenkowa (1) i Afanansjewa
Kuba: Vargas (19), Rojas (16), Palacio (13), Giel (14), Vilches (1), Matienzo (10), Borrell (libero) oraz Lescay i Cruz