Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME U-22: Dobry początek Polek

ME U-22: Dobry początek Polek

Po zdobyciu srebrnego medalu ME U-20 przez Jagodę Gruszczyńską i Karolinę Baran polskie siatkarki przystąpiły do walki w mistrzostwach Europy w kolejnej kategorii wiekowej - do lat 22. Na plaży w Warnie walczą duety Gruszczyńska/Oleksy oraz Baran/Strąg.

Na turnieju w Bułgarii wicemistrzynie Europy zostały jednak rozdzielone przez naszych trenerów, dzięki czemu w fazie grupowej zobaczymy dwa polskie duety. Co ciekawe, strona FIVB podaje, że Polki w rankingu państw biorących udział w turnieju stanowią drugą siłę, zaraz po Niemkach.

Jako pierwsze na piasek kortu centralnego wybiegły Agata Oleksy i Jagoda Gruszczyńska. Rozstawione z numerem trzecim biało-czerwone ani przez moment nie pozwoliły swoim przeciwniczkom na podjęcie wyrównanej rywalizacji. Rumunki Marina Cojocaru/Nicoleta Pop nie sprawiły sensacji, a siatkarki łódzkiego SMS-u pewnie wygrały z najniżej notowanymi zawodniczkami w swojej grupie. Kolejne spotkanie grupy C zostanie rozegrane jeszcze dzisiaj o godz. 17:20, a Polki zmierzą się z serbską parą Matić/Trifunović.

Oleksy/Gruszczyńska POL – Cojocaru/Pop ROU 2:0
(21:14, 21:11)

Bliźniacze spotkanie bez historii zostało rozegrane dzisiejszego poranka na boisku numer dwa. Choć przed meczem można było się spodziewać, że para z Holandii postawi poprzeczkę znacznie wyżej, obawy te szybko zweryfikował piasek i bułgarscy kibice byli świadkami jednostronnego meczu. Karolina Baran i Dorota Strąg bardzo szybko przejęły inicjatywę, dając rywalkom lekcję siatkówki. Lauri Luiijken wraz z Joy Stubbe nieco poprawiły swoją grę w drugim secie, ale to nie wystarczyło, by zagrozić dobrze dysponowanym Polkom, a jedynie by przedłużyć czas meczu do 30 minut. W grupie G wieczorem nasze siatkarki spotkają się z Francuzkami Martin/Rebuffel, które przegrały swój pierwszy mecz grupowy.

Luiijken/Stubbe NED – Baran/Strąg POL 0:2
(12:21, 15:21)

Polska para Oleksy/Gruszczyńska w drugim meczu turnieju zapisała na swoim koncie kolejne zwycięstwo i może spokojnie czekać na dzień jutrzejszy. Dzięki tej wygranej wspomniane zawodniczki mają zapewniony awans i duże szanse na zdobycie pierwszego miejsca w grupie C. Milena Matić i Teodora Trifunović w żadnym z setów nie dorównywały naszej dwójce. W każdym elemencie gry dużą przewagę miały Polki, które zdeklasowały pogromczynie Norweżek Maaseide/Kjølberg. W drugim secie nasze reprezentantki zagrały konsekwentnie, a rywalki nie zdołały się już odbudować psychicznie po wysokiej porażce w pierwszej partii. Jutro, w ostatnim meczu grupowym, o jak najlepszą pozycję wyjściową przed kolejną rundą rozgrywek najwyżej rozstawione polskie siatkarki zagrają ze wspomnianymi wcześniej zawodniczkami ze Skandynawii.

Oleksy/Gruszczyńska POL [3] – Matić/Trifunović SRB [19] 2:0
(21:10, 21:12)

Nieoczekiwanie dużo większe emocje zafundowały kibicom Karolina Baran i Dorota Strąg w spotkaniu przeciwko Francuzkom. Pauline Martin w parze z Manon Rebuffel bardzo chciały powetować sobie porażkę w swoim meczu inauguracyjnym bułgarskich mistrzostw Europy. Polki rozpoczęły nerwowo, popełniając proste błędy i w efekcie to siatkarki z Francji zdominowały pierwszego seta (21:9). Na szczęście Baran/Strąg na drugą odsłonę wyszły z zupełnie innym nastawieniem. Zagrały znacznie lepszą siatkówkę, pokazując, że nie zamierzają tak łatwo się poddawać, a wysoka porażka w poprzedniej partii była tylko wypadkiem przy pracy. Polki zagrały na miarę swoich możliwości, doprowadzając do trzeciego seta. W tym po zaciętej końcówce po raz kolejny triumfowały nasze rodaczki. Karolina Baran i Dorota Strąg jutro zagrają o pierwsze miejsce w grupie G z Greczynkami Spanou/Vlachaki, które podobnie jak biało-czerwone mają na koncie komplet zwycięstw.

Martin/Rebuffel FRA [10] – Baran/Strąg POL [26] 1:2
(21:9, 17:21, 12:15)