Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Tunezyjczycy mistrzem Afryki juniorów

Tunezyjczycy mistrzem Afryki juniorów

Reprezentacja Tunezji wywalczyła złoty medal mistrzostw Afryki juniorów. W finale pokonała Egipcjan 3:1. Historyczny medal w tej kategorii wiekowej zdobyli Rwandyjczycy, którzy w pojedynku o brąz wykazali wyższość nad rówieśnikami z Maroka.

Pierwsza odsłona finałowego spotkania nie przyniosła spodziewanych emocji, bowiem od początku do końca dominowali w niej gospodarze. Od drugiego seta Egipcjanie ograniczyli liczbę błędów własnych oraz zaczęli skuteczniej prezentować się na siatce, co od razu przełożyło się na wynik. W decydujących momentach tej części pojedynku zachowali oni więcej zimnej krwi, a dzięki temu doprowadzili do remisu. Jednak kolejne partie ponownie toczyły się pod dyktando Tunezyjczyków, którzy ostatecznie triumfowali 3:1. Był to ich trzeci z rzędu tytuł mistrzowski w tej kategorii wiekowej. Łącznie od lat osiemdziesiątych Tunezyjczycy zgromadzili na swoim koncie dziewięć złotych medali juniorskich mistrzostw Afryki.

Ogromny sukces odnieśli rwandyjscy juniorzy, którzy w meczu o brąz ograli Maroko. Szczególnie dwie pierwsze odsłony były bardzo zacięte, a w ich końcówkach obie drużyny miały szansę na przechylenie szali zwycięstwa na swoją korzyść. Jako pierwsi pękli Marokańczycy, którzy po porażce w dwóch setach 25:27, w trzecim wyraźnie spuścili z tonu i nie podjęli już wyrównanej walki z rywalami. Dla podopiecznych trenera Bitoka stanięcie na trzecim stopniu podium mistrzostw Afryki juniorów jest historycznym osiągnięciem, ponieważ wcześniej nie zdobyli żadnego medalu w tej kategorii wiekowej.

Warto przypomnieć, że cztery najlepsze zespoły z mistrzostw Afryki wywalczyły przepustki na mistrzostwa świata juniorów, które na przełomie sierpnia i września zostaną rozegrane w Turcji. Jednak zabraknie na nich reprezentacji Polski.