Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. H: Zwycięska passa Niemek trwa, Kazachstan bez wygranej

WGP, gr. H: Zwycięska passa Niemek trwa, Kazachstan bez wygranej

Po efektownym zwycięstwie nad reprezentacją Polski podopieczne trenera Guidettiego po czterosetowej walce pokonały Kazachstan. Niemki miały szansę zakończyć rywalizację w trzech partiach, jednak chwile dekoncentracji przypłaciły porażką w odsłonie trzeciej.

Spotkanie, dość nietypowo, bo już po pierwszym ataku rozpoczęła wideoweryfikacja. Ostatecznie autowy atak Margarety Kozuch dał siatkarkom z Kazachstanu pierwsze oczko w spotkaniu. Niewymuszone błędy własne po niemieckiej stronie siatki pozwoliły Kazaszkom odskoczyć rywalkom na kilka oczek jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną. Efektywne zagrania Fürst i Brinker pomogły podopiecznym trenera Guidettiego równie szybko wrócić do gry. Już w początkowej fazie meczu atakujące reprezentacji Kazachstanu miały problem z przebiciem się przez blok Niemek, co miało swoje odzwierciedlenie na tablicy wyników (6:10). Wraz z rozwojem sytuacji na boisku dominacja Niemek była coraz bardziej widoczna, pojedyncze skuteczne zagrania Kazaszek stanowiły jedynie tło dla pewnie grających rywalek. Decydująca faza seta to już mnożące się błędy własne podopiecznych Oleksandra Gutora. Utrzymując znaczne prowadzenie, reprezentacja Niemiec wygrała tę część meczu 25:14, obejmując prowadzenie 1:0 w całym spotkaniu.

W kolejnej partii utrzymywała się dobra gra Maren Brinker, która na przestrzeni całego spotkania była najlepiej punktującą zawodniczką swojego zespołu. Większych problemów z omijaniem bloku reprezentantek Kazachstanu nie miała także Margareta Kozuch. Podobnie jak w partii premierowej, podopieczne trenera Guidettiego przejęły kontrolę nad przebiegiem zmagań (10:6). Podejmując próby niwelowania dystansu punktowego, sygnał do ataku swoim koleżankom dała Tatyana Mudritskaya. Kiedy Kazaszki traciły do rywalek już sześć punktów, trener Gutor w reakcji na poczynania swoich podopiecznych poprosił o czas. Przerwa nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, gry reprezentacji Kazachstanu nie odmieniły także rotacje składem i wprowadzenie Issayevej i Afanasyevej. Przewaga Niemek w decydującej fazie partii była już ewidentna, dlatego też szkoleniowiec reprezentacji Niemiec dając chwilę odpoczynku liderkom, wprowadził zmiany. Rotacje w składzie w żadnym stopniu negatywnie nie wpłynęły na jakość gry reprezentacji Niemiec i podopieczne trenera Guidettiego wygrały 25:11.

Dystans jaki dzielił obie drużyny w drugim secie pozwalał Niemkom myśleć o zakończeniu spotkania w trzech partiach. Ambitnie walczące Kazaszki, unikając błędów z poprzednich odsłon, tym razem nie pozwoliły rywalkom na szybkie wypracowanie prowadzenia. Niemal od początku seta podopieczne trenera Gutora utrzymywały kontakt punktowy z rywalkami (9:9, 13:12). Szkoleniowiec reprezentacji Niemiec od początku tej części meczu na boisku pozostawił nominalne zmienniczki Denise Hanke i Saskie Hippe, dopiero w końcówce seta wracając do wyjściowego składu. Trzeci set to praktycznie nieprzerwana rywalizacja punkt za punkt, jednak tym razem w roli zespołu goniącego wynik znalazły się Niemki. „Pościg” za rywalkami z Kazachstanu nie przyniósł oczekiwanych rezultatów. Decydująca faza to popis gry rozpędzonych Kazaszek i triumf 25:20.

W odsłonie czwartej Giovanni Guidetti wrócił do składu, jaki rozpoczynał mecz, z Margaretą Kozuch i Kathleen Weiss. Przy problemach z wykończeniem pierwszego ataku po niemieckiej stronie siatki to zawodniczki z Kazachstanu rozpoczęły partię z wysokiego „C” (4:1). Próby niwelowania dystansu punktowego podejmowane przez Niemki wyjątkowo szybko przyniosły oczekiwane rezultaty i po ataku Brinker siatkarki z Niemiec odzyskały prowadzenie (7:6). W przeciwieństwie do pierwszych dwóch setów, nie był to początek budowania przewagi, Kazaszki nie pozwoliły bowiem rywalkom odskoczyć na więcej niż dwa oczka, równie szybko doprowadzając do wyrównania. Przy utrzymującej się rywalizacji punkt za punkt podopieczne trenera Guidettiego wciąż miały minimalne prowadzenie. Dobrze funkcjonujący blok Niemek i efektywne zagrania z lewego skrzydła pozwoliły zwiększyć przewagę w najważniejszym momencie partii. Spotkanie skutecznym atakiem zakończyła Maren Brinker (25:19).

Kazachstan – Niemcy 1:3
(14:25, 11:25, 25:20, 19:25)

Kazachstan: Mudritskaya (18), Jarlagassova (11), Anarbayeva (11), Nassedkina (7), Ishimtseva (8), Shenberger, Storozhenko (libero) oraz Issayeva, Omelchenko, Lukomskaya i Afanasyeva
Niemcy: Weiss (4), Brinker (19), Brandt (10), Fürst (10), Beier (6), Kozuch (9), Thomsen (libero) oraz Hanke (2), Hippe (14), Geerties i Izquierdo (1)