Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > ME U-20: W bratobójczym pojedynku Polaków górą Kaczmarkowie

ME U-20: W bratobójczym pojedynku Polaków górą Kaczmarkowie

Łukasz i Sebastian Kaczmarkowie zdobyli złote medale ME U-20. W finale pokonali oni Michała Bryla i Kacpra Kujawiaka w trzech setach. Brązowe medale zawisły na szyjach rosyjskiego zespołu, który bez większych problemów uporał się z Niemcami.

Polskie zespoły do rywalizacji o finał stanęły w tym samym czasie. Para Bryl/Kujawiak nie miała większych problemów, by uporać się z rozstawionymi z numerem 4 rywalami z Niemiec. Zarówna pierwsza, jak i druga partia przebiegała pod dyktando biało-czerwonych, którzy oddali swoim rywalom 31 oczek i po pół godziny gry zameldowali się w finale turnieju.

Nieco więcej problemów z rywalami, lecz tylko w pierwszej odsłonie, mieli Łukasz i Sebastian Kaczmarkowie. Rosyjski duet Kirilenko/Uraikin postawił Polakom twarde warunki i o tym, kto wygra pierwszego seta, miała zadecydować zacięta końcówka. W niej więcej zimnej krwi zachowali biało-czerwoni i po zwycięstwie 22:20 objęli prowadzenie w spotkaniu. Druga partia prowadzona była już pod dyktando Kaczmarków, którzy wygrali 21:15 i cały mecz 2:0, zasłużenie awansując do finału mistrzostw Europy do lat 20.

Bryl/Kujawiak POL [32] – Betzein/Krűger GER [4] 2:0
(21:16, 21:15)

Kirienko/Uraikin RUS [5] – Kaczmarek Ł./Kaczmarek S. POL [2] 0:2
(20:22, 15:21)

Już pierwszy set pokazał, że bratobójczy pojedynek o złoty medal będzie miał bardzo zacięty przebieg. Żadna z par nie chciała zadowolić się srebrem. Losy premierowej odsłony rozstrzygnęły się dopiero w samej końcówce. W niej więcej zimnej krwi zachował duet Kaczmarków i to on zwyciężył 22:20.

Drugą partię silnym atakiem otworzył Michał Bryl. Chwilę potem ten sam zawodnik popisał się udanym blokiem i para Bryl/Kujawiak prowadziła 5:2. Kaczmarkowie szybko jednak wyrównali i tablica wskazywała wynik 6:6. W kolejnej akcji daleko w aut piłkę posłał Bryl, a po zmianie stron ten sam zawodnik nadział się na blok Łukasza Kaczmarka. Prowadzenie wyżej rozstawionej polskiej pary wzrastało (9:6), jednak Bryl/Kujawiak nie pozwolili rywalom odskoczyć i zaczęli odrabiać straty. Atak i as serwisowy Bryla sprawił, że drużyny zeszły na przerwę techniczną przy stanie 11:10. W środkowej fazie seta pary zmieniały się na prowadzeniu. Po bloku Łukasza Kaczmarka na Brylu przewaga wynosiła 2 oczka (15:13), a później nawet 4 (17:13). Michał Bryl i Kacper Kujawiak doprowadzili jednak do wyrównania i wyszli na prowadzenie 19:17, którego nie oddali już do końca seta, wygrywając 21:19.

Tie-break od początku miał bardzo wyrównany przebieg. Dobra gra na siatce Łukasz Kaczmarka sprawiła, że o czas poprosili Kujawiak/Bryl, bowiem przewaga przeciwników wynosiła już 3 oczka (6:3). Chwilę potem w aut zagrał Kujawiak i tablica wskazywała wynik 9:5. Kaczmarkowie kontrolowali poczynania na boisku i po znakomitym ataku Sebastiana było już 12:7. Kolejny atak tego leworęcznego zawodnika dał pierwszą piłkę meczową, która wykorzystana została już w kolejnej akcji. Kacper Kujawiak posłał piłkę w aut i to Sebastian i Łukasz Kaczmarkowie wywalczyli złote medale mistrzostw Europy do lat 20.

W meczu o brązowy medal lepsi okazali się Rosjanie – Kirienko/Uraikin, którzy w nieco ponad trzydzieści minut rozprawili się z niemieckim duetem – Betzien/Krüger, oddając rywalom kolejno 17 i 14 oczek w dwóch setach.

Bryl/Kujawiak POL [32] Kaczmarek Ł./Kaczmarek S. POL [2] 1:2
(20:22, 21:19, 9:15)

Betzien/Krüger GER [4] – Kirienko/Uraikin RUS [5] 0:2
(17:21, 14:21)