Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > ME U-20: Baran i Gruszczyńska poległy w finale

ME U-20: Baran i Gruszczyńska poległy w finale

Karolina Baran i Jagoda Gruszczyńska przegrały w meczu o złoty medal ME U-20 ze szwajcarską parą Berschart/Eiholzer. Polki po zdobyciu w pierwszej partii zaledwie 9 punktów zdołały się pozbierać, ale rywalki okazały się zbyt silne. Brąz przypadł Austriaczkom.

Karolina Baran i Jagoda Gruszczyńska potrzebowały aż czterdziestu trzech minut, by pokonać Litwinki, Ievę Dumbauskaite i Monikę Povilaityte. Biało-czerwone nie najlepiej rozpoczęły mecz i już po kilku minutach wysoko przegrywały. Litewskie siatkarki zaś bez najmniejszych skrupułów wykorzystywały nieporadność swoich rywalek, obejmując prowadzenie 1:0 w całym spotkaniu. Polki jednakże nie zamierzały się poddawać i drugą partię rozpoczęły z wysokiego C. Z akcji na akcję grały one coraz lepiej, dyktując Litwinkom warunki. Te zaś zatraciły skuteczność z pierwszej partii i popełniały coraz więcej błędów własnych. Polskie reprezentantki, widząc to, postanowiły wykorzystać swoją szansę i w tie-breaku były już nie do zatrzymania, biorąc przykład ze swoich kolegów i awansując do wielkiego finału.

W drugim półfinale rywalizowały ze sobą Nina Betschart i Nicole Eiholzer oraz Nadine i Teresa Strauss. Niżej notowane Szwajcarki sprawiły niespodziankę, bowiem od początku potyczki to one dyktowały warunki, w każdym elemencie siatkarskiej sztuki spisując się nieporównywalnie lepiej od rywalek. Austriaczki były zupełnie bezradne i z każdą chwilą traciły wiarę w zwycięstwo, w efekcie czego, po niespełna trzydziestu minutach gry, musiały uznać wyższość szwajcarskich zawodniczek i zadowolić się udziałem w finale pocieszenia.

Dumbauskaite/Povilaityte LTU [29] – Baran/Gruszczyńska POL [2] 1:2
(21:13, 16:21, 11:15)

Betschart/Eiholzer SUI [9] – Strauss N./Strauss T. AUT [5] 2:0
(21:15, 21:14)

Polki nie najlepiej zaczęły finałową potyczkę. Szwajcarska para szybko odskoczyła na 3:0 i powiększała przewagę. Polski duet popełniał dużo błędów i na przerwie technicznej nadwyżka rywalek wynosiła aż 9 oczek. Biało-czerwone miały duże problemy z dokładną wystawą piłek i miało to odzwierciedlenie w wyniku. Kompletnie pogubione polskie zawodniczki oddały tę partię bez walki, przegrywając 9:21.

Karolina Baran i Jagoda Gruszczyńska znacznie lepiej weszły w partię numer dwa. Przy pierwszej zmianie stron Polki prowadziły 4:3. Na przerwie technicznej przewaga polskiej pary wynosiła również jedno oczko. Później toczyła się gra punkt za punkt i żadna z drużyn nie potrafiła odskoczyć od przeciwniczek. Dopiero w końcówce Szwajcarki wypracowały sobie trzy oczka nadwyżki i sytuacja Polek nie wyglądała najlepiej. Baran/Gruszczyńska poprosiły o czas (16:19). Długa wymiana, rozstrzygnięta na korzyść rywalek, sprawiła, że szwajcarski zespół miał piłki meczowe (20:17). Chwilę potem było już po meczu. Przeciwniczki zdobyły punkt i to one mogły cieszyć się ze złotego medalu mistrzostw Europy do lat 20. Co ciekawe, Szwajcarki nie straciły w całym turnieju ani jednego seta, w każdym meczu gromiąc swoje rywalki.

W meczu o brązowy medal gospodynie turnieju – Dumbauskaite/Povilaityte –uległy austriackiej parze – Strauss N./Strauss T. Mecz miał jednak bardzo wyrównany przebieg i do jego rozstrzygnięcia potrzebny był tie-break. Losy medalu rozstrzygnęły się dopiero w końcówce, która rozgrzała do czerwoności litewskich kibiców. W rezultacie lepsze okazały się zawodniczki z Austrii i to one wywożą z Litwy brązowe krążki.

Betschart/Eiholzer SUI [9] – Baran/Gruszczynska POL [2] 2:0
(21:9, 21:18)

Strauss N./Strauss T. AUT [5] – Dumbauskaite/Povilaityte LTU [29] 2:1
(23:21, 15:21, 21:19)