Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. H: Japonki nadal niepokonane, Kazachstan urwał tylko seta

WGP, gr. H: Japonki nadal niepokonane, Kazachstan urwał tylko seta

Drugi dzień turnieju w Płocku otworzył pojedynek reprezentacji Japonii i Kazachstanu. Ekipa z Azji po przegraniu pierwszej odsłony, później przejęła inicjatywę w meczu i nadal jest zespołem niepokonanym w tej edycji World Grand Prix.

Zespół z Kazachstanu po serii punktów zdobytych z kontry odskoczył na pierwszej przerwie technicznej na prowadzenie 8:4, po niej do nadwyżki kazachskie siatkarki dołożyły kolejny atak z kontry i blok (12:6). Zespół z Japonii miał duże problemy ze skończeniem akcji w pierwszym uderzeniu, ale gdy powoli ich gra zaczęła się rozkręcać, o czas poprosił trener Kazachstanu (9:12). Nic to jednak nie dało. Jego podopieczne straciły swoją skuteczność, co wykorzystały rywalki, wyrównując po 13. Z kolei następna udana kontra Ebaty dała Japonkom prowadzenie 16:15. Zespół z Kazachstanu mimo chwilowego przestoju nadal grał dobrze i po skutecznym wybloku zapisał na swoim koncie punkt z kontry, a następnie dołożył kolejny blokiem. Wtedy o czas poprosił szkoleniowiec Japonek, bowiem jego zespół przegrywał dwoma oczkami 16:18. Trochę nieporadności, jaka wkradła się w szeregi Azjatek, nie pozwoliło im przez jakiś czas wyrównać. Dopiero kontra Ishii dała remis 22:22, a o czas poprosił trener Kazachstanu. W samej końcówce interweniował jeszcze szkoleniowiec przeciwnego zespołu, próbując przerwać dobrą grę rywalek. Te miały bowiem piłkę setową, a niedługo potem ją też wykorzystały (25:23).

Drugą partię serią udanych zagrań rozpoczęły Japonki, które od razu odskoczyły na 5:0. Zespół z Kazachstanu zupełnie się pogubił i nie mógł odnaleźć się na boisku, popełniając dużo błędów (1:8). Perfekcyjne nie były także ich rywalki i po serii kontr rozpoczętej skutecznym blokiem Kazaszki zmniejszyły różnicę do trzech oczek (6:9). Choć dużo ciężej przychodziło Japonkom zdobywanie punktów, to jednak ponownie zaczęły budować nadwyżkę, która po bloku i kontrze znowu osiągnęła pułap sześciu punktów (13:7). Ekipa z Kazachstanu próbowała jeszcze naciskać na rywalki, jednak pojedyncze akcje w zagrywce czy kontry zupełnie nie zagrażały Japonkom, które dzięki szalejącej w obronie libero sukcesywnie powiększały swoją przewagę (20:13). Do samego końca nie brakowało jednak walki i zaciętych i długich akcji. Zespół z Azji, który stracił kilka punktów w serii (22:19), kontrolował jednak sytuację na boisku i wyrównał w meczu po 1.

Obie ekipy spokojnie wchodziły w kolejną odsłonę, ale niedługo potem Japonki zaczęły odjeżdżać z wynikiem i po kontrze Ebaty było już 7:3. Zespół z Kazachstanu grał zrywami, jednak w żadnym wypadku nie mogło to zagrozić ich rywalkom. Po skutecznym bloku Kazaszek było 11:7 dla Japonii, a nadal atak tego zespołu opierał się na Ebacie, która kończyła każdą akcję (16:10). W dalszej części seta przewaga azjatyckiego zespołu nadal rosła (19:12) i do niego należała inicjatywa na boisku. Nadal kazachskie siatkarki nie potrafiły zaliczyć dłuższej serii, a gdy zdobyły dwa punkty blokiem (14:19), pałeczkę szybko przejęły rywalki, które bez problemów dokończyły partię, wygrywając w niej do 18.

Bardzo podobnie jak set trzeci rozpoczęła się kolejna część spotkania. Japonki dość szybko przejęły prowadzenie na boisku i podczas przerwy technicznej numer jeden miały cztery oczka nadwyżki. Po czasie kazachski zespół zaczął dodatkowo popełniać błędy, ale nadal starał się nie odpuszczać i walczyć do końca, co przynosiło efekt w postaci zdobyczy punktowych. Po dwóch kontrach z lewego skrzydła było już tylko 10:8 dla Japonii. Azjatki po raz kolejny zaczęły uciekać, gdy z pola zagrywki punktowała Saori, a rywalki uderzyły w aut (16:10). Kiedy trzeba było, skutecznie uderzała Ebata, utrzymując taką nadwyżkę do samego końca, choć ta stopniała w pewnym momencie do trzech oczek. To jednak nie przedłużyło rywalizacji i mecz zakończył się w tej odsłonie.

Japonia – Kazachstan 3:1
(23:25, 25:19, 25:18, 25:20)

Japonia: Nagaoka, Hirai (7), Hashimoto, Ishii (6), Ebata (28), Kawashima (10), Yoshida (libero) oraz Kimura (12), Miyashita (2), Ishida i Shinnabe (20)
Kazachstan: Mudritskaya (20), Jarlagassova (12), Anarbayeva (10), Nassedkina (9), Ishimtseva (5), Shenberger (4), Storozhenko (libero) oraz Omelchenko (1), Lukomskaya, Gordeyeva (2) i Afanasyeva