Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. G: Bułgarki bez straty sił, Brazylijki z urwanym setem

WGP, gr. G: Bułgarki bez straty sił, Brazylijki z urwanym setem

W grupie G World Grand Prix reprezentantki Bułgarii rozbiły w trzysetowym pojedynku zespół Portoryko. W drugim spotkaniu tego zestawienia Dominikana urwała seta Brazylijkom, ale to było wszystko na co pozwoliły im w tym meczu siatkarki z Ameryki Południowej.

Od samego początku Bułgarki z Filipową na czele budowały przewagę. Skuteczne w natarciu Europejki wykorzystywały nie tylko błędy przeciwniczek, ale też ich słabsze uderzenia, które nie stwarzały większego zagrożenia. Całe spotkanie od pierwszych akcji ustawiła jednak świetna zagrywka bułgarskiego zespołu, nie zawsze punktująca, ale utrudniająca skutecznie grę Portorykanek. Z biegiem czasu na liderkę w ataku Bułgarii wyszła Wasiliewa, do której kierowano większość piłek. Portorykanki grały zrywami, ale były one krótkie i nie zagrażały rywalkom, które wygrały do 21.

W drugiej odsłonie obie ekipy zaczęły bardzo równo, walcząc o każdą piłkę i potężnie atakując. Kontra i autowe uderzenie Bułgarek sprawiło, że to Portoryko prowadziło na pierwszym czasie technicznym. Jeszcze przed drugą przerwą bułgarskie siatkarki wyrównały, a po niej dały o sobie znać bułgarskie blokujące, zwłaszcza Filipowa, które mogły działać dzięki dobrym zagrywkom swojej drużyny i nieporadnym akcjom przeciwniczek, które z każdą chwilą spisywały się coraz słabiej. Zaowocowało to kolejną wygraną Bułgarii i ich prowadzeniem w meczu 2:0.

Bułgarki w trzecim secie urządziły sobie trening w ataku. Portorykanki zupełnie straciły swoją skuteczność, grały chaotycznie i nie potrafiły znaleźć sposobu na zagranie spokojnej akcji. Rywalki z kolei spisywały się wyśmienicie w zagrywce, w bloku, a zwłaszcza w ataku, co niemal wbiło w boisko zespół przeciwny. Bułgaria wygrała w tym secie do 10 i w całym meczu 3:0.

Portoryko – Bułgaria 0:3
(21:25, 20:25, 10:25)

Portoryko: Rosa (5), Ruiz (2), Ocasio K. (11), Valentin (3), Ocasio S. (3), Morales (5), Venegas (libero) oraz Noguares (1), Jimenez (¡), Quesada i Reyes (1)
Bułgaria: Kitipowa (3), Rabadziewa (12), Rusewa (3), Wasiliewa (12), Filipowa S.(13), Nikołowa (8), Filipowa M. (libero) oraz Nenowa (1), Nikołowa, Żarkowa (2), Karakasziewa (1) i Koliewa

Po chwili wyrównanej gry na początku meczu Dominikanki zaczęły grać coraz skuteczniej. Swój zespół z pola zagrywki bardzo mocno wspomogła Rivera, po której zagrywkach Ze Roberto poprosił o przerwę – jego zespół przegrywał 8:12. Nic to jednak nie dało, nadal problemy z przyjęciem odbijały się na ataku jego drużyny, co wykorzystywał zespół z Dominikany, skutecznymi uderzeniami z kontry Rodriguez, a także dzięki błędom rywalek, odskakując na 16:10. Mimo że canarinhos odrobiły część strat i zbliżyły się na dwa oczka, to w końcówce Dominikanki znowu odskoczyły i wygrały w całym secie.

Bardzo ciekawe wymiany otworzyły kolejną odsłonę. Dominikana atakowała mocno, ale rywalki zaczęły szaleć w obronie. Widowisko w tej części meczu stało na wysokim poziomie, a obie drużyny grały wyrównaną siatkówkę. Ciągle nieznacznie na czele był zespół z Karaibów. Dobrą passę po stronie brazylijskiej rozpoczął blok Guimaraes, który wyrównał po 12, a niedługo potem błędy Dominikany dały Brazylijkom prowadzenie. Mimo to ciągle trwała zacięta walka i canarinhos nie mogły odskoczyć. Udało im się to dopiero w ostatnich akcjach, przy chwili dekoncentracji i słabszych uderzeń rywalek i dzięki temu wygrały.

W kolejnych dwóch odsłonach Brazylijki zupełnie zdominowały boisko. Większość ataków po stronie brazylijskiej kończyła de la Cruz, dokładając do tego potężne uderzenia zza linii dziewiątego metra, ale i przeciwniczki stały się mniej wymagające. Popełniały zatrważającą ilość błędów i nie potrafiły odzyskać dyspozycji z pierwszej odsłony. Trzeci set został rozegrany bez historii. Od początku Brazylia zdominowała boisko i tylko podwyższała swoją nadwyżkę. W ostatniej partii Dominikana starała się jeszcze wykorzystać chwilowe przestoje rywalek, które też nie ustrzegły się błędów, jednak te były dużo bardziej skuteczne i wygrały w całym spotkaniu.

Dominikana – Brazylia 1:3
(25:20, 22:25, 12:25, 18:25)

Dominikana: Vargas (2), Fersola (8), Rodriguez (6), Echenique (1), Rivera (7), de la Cruz (25), Castillo (libero) oraz Marte (1), Arias (2), Pena (3), Mambru (3) i Binet
Brazylia: Claudino (13), Barreto (8), Lins (1), Guimaraes (25), Marinho (1), Rodrigues (20), Brait (libero) oraz Silva, Pavo i Castro (8)