Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Polskie pary rządzą na boiskach plażowych w Berlinie

Polskie pary rządzą na boiskach plażowych w Berlinie

Dwie polskie pary znalazły się w ćwierćfinale turnieju Grand Slam w Berlinie. Dwa swoje spotkania wygrali dziś Fijałek/Prudel, a także Kądzioła/Szałankiewicz. Ci drudzy musieli wyeliminować z niemieckiego turnieju inny polski duet, Kantor/Łosiak.

Po okresie wyrównanej walki punkt za punkt Austriacy odskoczyli na 6:4, jednak w kolejnych trzech akcjach wygrywali już biało-czerwoni, którzy po kontrze Fijałka prowadzili 7:6, chwilę później już 8:6. Po kilku kolejnych uderzeniach na tablicy wyników ponownie był remis 9:9, Fijałek/Prudel wtedy ponownie odskoczyli na dwa oczka (12:10), jednak rywale znów nie pozwolili na walkę z pozycji goniących i doprowadzili do remisu 14:14. Nie na długo, ponieważ blok Prudla ponownie dał dwa oczka nadwyżki polskim reprezentantom (17:15). Rywale poprosili o czas, ale po nim w obronie szalał Fijałek i nasz duet zapisał na swoim koncie kolejne oczko (18:15). Do końca seta obie pary zagrały kilka ciekawych dłuższych wymian, ale Polacy nie oddali już inicjatywy i wygrali 21:16.

Po pierwszych uderzeniach, w których przeciwnicy wyszli na minimalne prowadzenie, w kolejnych ich autowe zbicie dało Fijałkowi i Prudlowi prowadzenie 5:3. Wtedy skuteczna postawa na siatce Hubera i jego dwa skuteczne bloki ponownie wyprowadziły Austriaków na prowadzenie (6:5), a kontra podwyższyła nadwyżkę (7:5). Nasi reprezentanci nie czekali na dalszy rozwój wypadków i poprosili o chwilę oddechu. Odrabianie strat poszło szybko, a pomogli w tym też sami Austriacy, popełniając błędy w ataku. W tym momencie to Polacy byli na czele (8:7). Choć po przerwie technicznej nasi reprezentanci wypracowali dwa oczka nadwyżki, to niedługo potem blok na Prudlu i kontra Seidla dały Austriakom punkt prowadzenia (14:13). Po kilku akcjach autowy atak rywala ponownie dał nadwyżkę biało-czerwonym, którzy skutecznie dążyli do wygranej w dwóch odsłonach. W ostatnich akcjach sytuacja się jednak odwróciła i to para z Austrii miała piłkę setową (20:19). Wtedy odgwizdano im błąd i to biało-czerwoni stanęli przed szansą zakończenia całego meczu. Niedługo potem blokiem zakończył go Mariusz Prudel.

Fijałek/Prudel POL [11] – Huber/Seidl AUT [16] 2:0
(21:16, 23:21)

W kolejnym pojedynku I rundy Polacy Michał Kądzioła i Jakub Szałankiewicz potrzebowali blisko godziny, by pokonać duet z Kazachstanu. W pierwszym secie kilka nieporozumień i nieskończonych ataków sprawiło, że to rywale triumfowali. Spisujący się bardzo dobrze Kazachowie cały czas naciskali na polski duet, nie pozwalając im na pewną i szybką grę. W końcówce drugiej odsłony było już naprawdę gorąco, ale na szczęście dobra gra naszej pary i błędy przeciwników pozwoliły wyrównać w całym spotkaniu. W tie-breaku podbudowani wygraną Polacy nie pozwolili już na wiele swoim rywalom. Tylko chwilami toczyła się wyrównana walka, przewaga Kądzioły i Szałankiewicza nie podlegała dyskusji i to biało-czerwoni zagrają w II rundzie. W niej zmierzą się w bratobójczym pojedynku z Piotrem Kantorem i Bartoszem Łosiakiem, którzy zakończyli rozgrywki grupowe z trzema wygranymi na pierwszym miejscu i dziś nie musieli rozgrywać spotkania w pierwszej rundzie.

Sidorenko/Dyachenko KAZ [17] – Kądzioła/Szałankiewicz POL [15] 1:2
(21:18, 20:22, 10:15)

Całe spotkanie pomiędzy polskimi parami w II rundzie rozpoczęła wyrównana wymiana ataków. Następnie duet Kantor/Łosiak wyprowadził skuteczną kontrę, a Kądzioła pomylił się w ataku, co wysunęło nasz młodszy duet na lekkie prowadzenie. Kądzioła popisywał się też skutecznymi wyblokami, dzięki którym mógł wspólnie z Szałankiewiczem wyprowadzić kontry. Popularny Szałan dobrze radził sobie też w obronie, a gdy na siatce blokiem punktował Kądzioła, o czas poprosili Kantor i Łosiak. Bardziej doświadczona dwójka lepiej spisywała się też w zagrywce, z kolei Łosiak i Kantor nie utrudniali tym elementem gry przeciwnikom. Seta zakończył skutecznym blokiem Kądzioła.

Na początku kolejnej odsłony po raz kolejny na lekkie prowadzenie wysunęli się Kantor i Łosiak, a podwyższył je blok na Kądziole, po którym starszy z duetów poprosił o czas. Obie pary bardzo walczyły o każdą piłkę, a dalsza część meczu obfitowała w długie wymiany, które zazwyczaj wygrywali Kądzioła i Szałankiewicz. Swoją dobrą grę utrzymywali jednak nadal mistrzowie świata do lat 23 i po serii zagrywek Łosiaka to oni byli na czele. Mimo że w bloku starał się działać Kądzioła, ataki Kantora i Łosiaka były skuteczne. Gdy jednak udało mu się zatrzymać kolegów w natarciu, ci poprosili o czas. Zdołali dowieźć nadwyżkę do końca i po zaciętej końcówce drugiego seta o wygranej miał zdecydować tie-break.

W nim Michał Kądzioła i Jakub Szałankiewicz postawili wszystko na jedną kartę. Z kolei Łosiak i Kantor mylili się coraz częściej. W ostatnich akcjach tie-breaka zablokowany został Piotr Kantor, natomiast autowy atak Łosiaka zakończył cały mecz. Tym samym Kądzioła/Szałankiewicz są już w najlepszej ósemce turnieju.

Kądzioła/Szałankiewicz POL [15] – Kantor/Łosiak POL [20] 2:1
(21:16, 23:25, 15:9)

Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel już w pierwszych akcjach meczu w II rundzie objęli prowadzenie 3:1 i taka różnica utrzymywała się przez kilka kolejnych akcji, bowiem po pewnym czasie włoski blok wyrównał stan seta po 7. Wtedy po raz kolejny biało-czerwonym udało się wypracować dwa oczka prowadzenia, jednak Włosi odebrali im to i po dwóch kontrach byli na czele (13:11). Polacy poprosili wtedy o czas, mimo to Nicolai i Lupo ciągle utrzymywali jeden, dwa punkty przewagi. Nie pomogły skuteczne uderzenia naszych reprezentantów, bowiem równie skutecznie walczyli w ataku ich przeciwnicy. Gdy biało-czerwoni mieli piłkę na wyrównanie w górze, na siatce lepiej spisał się Włoch i to rywale mieli piłkę setową. Ta została przez Polaków wybroniona, jednak w kolejnej akcji przeciwnicy zakończyli seta wygraną 21:19.

Po kilku akcjach w drugim secie Polacy objęli prowadzenie 5:3. Przy takiej różnicy dzielącej oba zespoły, obie pary starały się atakować skutecznie. Gdy w polu zagrywki pojawił się Nicolai, zaserwował asa i wyrównał stan seta po 6. Wtedy jednak długą akcję blokiem zakończył Prudel i ponownie na polskim koncie były dwa punkty więcej (8:6). Reprezentanci Włoch starali się jednak nadal trzymać bardzo blisko i nie pozwalali naszej dwójce bardziej odskoczyć. Fijałkowi i Prudlowi udało się to dopiero przy stanie 12:9, po czym obie pary zeszły na przerwę techniczną. Po niej Nicolai i Lupo doszli nasz zespół przy stanie 13:13, a następnie dzięki skutecznej kontrze i punktowemu blokowi objęli prowadzenie 15:13. Polacy poprosili wtedy o czas, a po nim starali się zaskoczyć przeciwników zagrywką do linii bocznej. Ci jednak nadal skutecznie atakowali, utrzymując nadwyżkę i zbliżając się coraz bardziej do końca tego pojedynku. Ich kolejna dobra kontra dała włoskiemu duetowi trzecie oczko nadwyżki (19:16), ale w następnej akcji ich atak powędrował w aut i obie pary dzielił tylko punkt (19:18). Mimo to zaraz potem Nicolai/Lupo mieli piłkę meczową przy stanie 20:18. Polacy wybronili i to, a po ataku z przechodzącej Prudla wyrównali po 20. W tej chwili szczęście również bardziej przyświecało naszym siatkarzom, którzy po autowym uderzeniu rywali mieli piłkę setową. Zaciętą końcówkę ostatecznie zakończyły kontra Fijałka i blok Prudla.

Sprytne zagranie biało-czerwonych oraz autowy atak rywali wyprowadziły Polaków na początku tie-breaka na prowadzenie 4:1. Grę od razu przerwali Włosi, prosząc o czas. Tym razem to Fijałkowi i Prudlowi wychodziło wszystko i po kontrze i dobrej akcji na siatce tego drugiego polska para miała pięć oczek nadwyżki. Do tego Fijałek dołożył świetną punktującą zagrywkę, a problemy z grą mieli rywale i różnica rosła na korzyść biało-czerwonych (9:2). Tak wysokich strat Włosi nie byli w stanie odrobić, a Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel są drugim polskim duetem, który znalazł się w najlepszej ósemce turnieju w Berlinie.

Nicolai/Lupo ITA [10] – Fijalek/Prudel POL [11] 1:2
(21:19, 23:25, 7:15)