Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > ME U-20: Zmienne szczęście Polek

ME U-20: Zmienne szczęście Polek

W Wilnie rozpoczęły się mistrzostwa Europy do lat 20 kobiet w siatkówce plażowej. Polskę reprezentują dwie pary: Jagoda Gruszczyńska i Karolina Baran oraz Natalia Gruszczyńska i Maria Włoch. Po pierwszym dniu bardziej zadowolone mogą być te pierwsze.

W grupie A walkę o mistrzostwo Europy rozpoczęły Natalia Gruszczyńska i Maria Włoch. Polki rozstawione są najniżej wśród ekip ze swojej grupy, jednak po pierwszym meczu mogą być bardzo zadowolone. Pokonały bowiem w dwóch setach parę z Litwy. Już w pierwszej odsłonie Polki zaprezentowały się z bardzo dobrej strony, szybko zdobywając bezpieczną przewagę i ostatecznie wygrywając do 14. W drugiej partii rywalki nawiązały już równiejszą walkę, jednak biało-czerwone udowodniły, że są tego dnia lepsze. Zwycięstwo do 17 dało im triumf w meczu 2:0.

Dużo bardziej zacięty był mecz drugiej pary w tej grupie. Duet z Włoch Enzo/Bianchin w pierwszym secie zagrał fantastycznie, pozwalając rywalkom z Finlandii ugrać tylko 11 oczek. W drugiej partii gra była już bardziej wyrównana i po walce w końcówce triumfowały Sinisalo i Ahtiainen. O wyniku meczu zadecydował tie-break, w którym więcej zimnej krwi zachowały młode Finki.

Po kolejnym meczu Natalia Gruszczyńska i Maria Włoch mogą czuć się nieco zawiedzione wynikiem, ale na pewno nie mogą być rozczarowane swoją grą. Nawiązały bowiem z Włoszkami Enzo/Bianchin bardzo wyrównaną grę. W pierwszej partii doszło nawet do walki na przewagi. Większy spokój w tym nerwowym momencie zachowały siatkarki z Italii, które wygrały 24:22. Podobna sytuacja miała miejsce w drugiej partii. Biało-czerwone do końca próbowały wywalczyć wygraną i tie-break, jednak i tym razem górą było opanowanie Włoszek.

Para litewska Andriukaityte/Vaiciukynaite po porażce z Polkami dzień zakończyła zwycięstwem 2:1 nad duetem Sinisalo/Ahtiainen. Mecz ten był zacięty i zakończył się dopiero po wyrównanej walce w tie-braku.

(18:21, 21:15, 15:13)

W grupie B dwa mecze mają już za sobą Jagoda Gruszczyńska i Karolina Baran. Wysoko rozstawione Polki do tej pory nie straciły nawet seta. W pierwszym meczu pokonały parę z Austrii Fink/Radl. Trzeba przyznać, że biało-czerwone spokojnie weszły w mecz i rozkręcały się z każdą piłką. Pierwszą partię wygrały do 17, jednak w drugiej zaprezentowały dużo lepszą grę od rywalek i triumfowały do 10.

Z kolei w meczu przeciwko Słowenkom – Turk/Jancar – Polki zaprezentowały w obu setach podobny poziom. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej partii duet Baran/Gruszczyńska spokojnie i powoli wychodził na bezpieczne prowadzenie. W żadnej z odsłon przeciwniczki nie zbliżyły się do momentu, w którym mogłyby przeszkodzić biało-czerwonym w zwycięstwie.

Dodajmy, że para Turk/Jancar w drugim swoim meczu pokonała duet z Izraela. Już w pierwszym secie Słowenki wypracowały sobie bezpieczną przewagę i wygrały spokojnie do 14. W drugim natomiast wręcz zdeklasowały swoje rywalki, triumfując aż 21:5.

Podobnie wysokie zwycięstwo nad parą z Izraela Agbaria/Ovadia odniosły Austriaczki. Również one rozpoczęły pierwszego seta spokojnie i powoli zdobywały kilkupuntowe prowadznie, aby ostatecznie wygrać 21:14. W tym meczu Izraelki w drugiej partii też zaprezentowały dużo niższy poziom, dzięki czemu Austriaczki zwyciężyły do 8.

Agbaria/Ovadia ISR [15] – Turk/Jancar SLO [18] 0:2
(14:21, 5:21)

Baran/Gruszczyńska POL [2] – Fink/Radl AUT [31] 2:0
(21:17, 21:10)

Agbaria/Ovadia ISR [15] – Fink/Radl AUT [31] 0:2
(14:21, 8:21)

Baran/Gruszczyńska POL [2] – Turk/Jancar SLO [18] 2:0
(21:15, 21:14)