Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Mistrzostwa Ameryki Płd.: Brazylia i Argentyna zaczęły od wygranej

Mistrzostwa Ameryki Płd.: Brazylia i Argentyna zaczęły od wygranej

W pierwszym dniu mistrzostw Ameryki Południowej nie było zaskoczeń. Podopieczni Javiera Webera w trzech setach uporali się z reprezentacją Chile, natomiast mistrzowie świata nie dali najmniejszych szans Paragwajczykom.

Chilijczycy bliscy byli sprawienia niespodzianki, jednak ostatecznie polegli w trzech setach w starciu z reprezentacją Argentyny. Dla albicelestes to ważne zwycięstwo, zbliża ich bowiem do przyszłorocznego mundialu.

Pierwszy set rozpoczął się od wyrównanej gry obu zespołów. Argentyńczycy próbowali „odskoczyć”, jednak rywale nie pozwalali im osiągnąć większej przewagi. Sytuacja zmieniła się po drugiej przerwie technicznej, kiedy to albicelestes uzyskali trzypunktowe prowadzenie (20:17), którego nie oddali do końca partii i tym samym wygrali 25:20.

W kolejnej odsłonie Chilijczycy zostali w pełni zdominowani przez wschodnich rywali. Argentyńczykom udało się osiągnąć dużą przewagę (16:8), którą stopniowo powiększali. Po sprytnym zagraniu Nicolása Uriarte i błędzie przeciwników, biało-niebiescy wygrali drugą partię z dużym zapasem (25:12).

W trzecim secie reprezentanci Chile szybko zapomnieli o wysokiej porażce w poprzedniej odsłonie i niesieni dopingiem kibiców, znów dotrzymywali kroku Argentynie. Mimo że albicelestes prowadzili już 14:7, dobre zagrywki Sebastiána Geverta pozwoliły Chilijczykom schodzić na drugą przerwę techniczną z jednym „oczkiem” przewagi. Argentyńczycy w końcówce zachowali jednak chłodną głowę i nie dali rywalom przedłużyć spotkania, wygrywając 25:23.

Najlepiej punktującym wśród zwycięzców był środkowy Pablo Crer, który zanotował dziesięć punktów, natomiast w obozie rywali najczęściej punktował Sebastián Gevert, zdobywając 11 „oczek”.

Argentyna – Chile 3:0
(25:20, 25:12, 25:23)

Argentyna: Uriarte (3), Romanutti (8), Crer (10), Solé (8), Quiroga (7), Pereyra (9), González (libero) oraz De Cecco (1), Kukartsev (5), Ramonda (2) i Bengolea (1)
Chile: Guerra (3), Parraguirre T. (3), Parraguirre M. (5), Bonacic (8), Banda, Gevert (11), Reyes (libero) oraz Grimalt, Parraguirre (1) i Monberg (1)

„Godzinę z prysznicem” trwało spotkanie Brazylii z Paragwajem. Mistrzowie świata w żadnej partii nie pozwolili rywalom przekroczyć granicy 10 punktów. O problemach Paragwajczyków najlepiej świadczy fakt, że w trzech setach samodzielnie zdobyli łącznie jedynie 7 „oczek”.

Pierwszego seta od zagrywki rozpoczął kapitan kanarkowych, Bruno, a punktowym atakiem popisał się Lipe. Brazylijczycy bez problemów osiągnęli wysoką przewagę na pierwszej przerwie technicznej (8:2), którą stopniowo powiększali, nie dając rywalom szans na złapanie swojego rytmu gry. Dzięki dobrej grze canarinhos i błędom rywali, ci pierwsi mogli cieszyć się z szybkiego zwycięstwa w pierwszej partii (25:7).

Druga odsłona miała podobny przebieg. Cztery punktowe zagrywki Sidão i dobra postawa kolegów dały mistrzom świata prowadzenie 8:2. Po osiągnięciu dziewięciu „oczek” przewagi (15:6) trener Bernardo Rezende zarządził zmiany – na placu gry pojawili się Mauricio Souza, Mauricio Borges, Renan oraz William. Nie zmieniło to obrazu seta, którego Brazylijczycy wygrali 25:9.

Trzecia partia niczym nie różniła się od poprzednich. Zawodnicy, którzy pozostali na placu gry, nie zwalniali tempa, błyskawicznie osiągając przewagę 6:0, a następnie 11:2. Do końca partii Paragwajczycy zdołali ugrać jedynie trzy punkty, w wyniku czego canarinhos zwyciężyli 25:5.

Wśród mistrzów świata najwięcej punktował doskonale znany polskim kibicom Lipe (12 pkt.), a w drużynie z Paragwaju najwięcej „oczek” zanotował Jose Ortiz (3).

Brazylia – Paragwaj 3:0
(25:7, 25:9, 25:5)

Brazylia: Bruno (2), Wallace (10), Sidão (11), Lucãs (6), Lucarelli (1), Lipe (12), Mário Jr. (libero) oraz William, Renan (6), Maurício Souza (5), Maurício Borges (6) i Alan (libero)
Paragwaj: Bogado, Jorgge, Gaona (1), Gamarra E. (2), Ortiz (3), Gamarra G., Saucedo (libero) oraz Rojas, Vazquez, Battilana (1), Valdez i Robles

źródło: cbv.com.br, inf. własna, somosvoley.com