Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ kadetek: Złoto dla Chin, Brazylijki w brązie

MŚ kadetek: Złoto dla Chin, Brazylijki w brązie

Mecze o medale nie przyniosły emocji. Złote krążki powędrowały do Chinek, które odprawiły z kwitkiem Amerykanki. Brazylijki w trzech setach pokonały Peruwianki i stanęły na najniższym stopniu podium. Najwyżej sklasyfikowaną europejską ekipą są Serbki.

O 15. miejsce

Bardzo zacięte było spotkanie o piętnaste miejsce. Wydawało się, że jego faworytkami będą Tajlandki, ale Egipcjanki nie zamierzały tanio sprzedawać skóry i to one jako pierwsze przystąpiły do ataku. Po trzech setach prowadziły już nawet 2:1, ale w kolejnej odsłonie przebudziły się Azjatki, które doprowadziły do tie-breaka. Ten jednak ponownie toczył się pod dyktando zawodniczek z Afryki, które ostatecznie triumfowały 3:2. Mimo że Egipcjanki słabiej od rywalek zaprezentowały się w ataku oraz w zagrywce, to mniejsza ilość błędów własnych oraz lepsza dyspozycja w bloku pozwoliły im odnieść zwycięstwo. Tym razem wśród Afrykanek pierwsze skrzypce grała Malak Badawy, która zdobyła 20 oczek. W tajskim zespole dwoiła i troiła się Jiraporn Chaymon, ale jej 26 punktów to było zbyt mało, by poprowadzić drużynę do sukcesu.

Egipt – Tajlandia 3:2
(20:25, 25:21, 25:20, 18:25, 15:8)

O 13. miejsce

Na miejscu trzynastym sklasyfikowane zostały Słowenki, które wykazały wyższość nad Portoryko. Mimo wygranej okazały się one najsłabszym europejskim zespołem biorącym udział w mistrzostwach świata. W meczu z siatkarkami z Karaibów jedynie premierowa odsłona toczyła się pod dyktando Słowenek, a w kolejnych partiach walka toczyła się cios za cios. Portorykanki miały swoje szanse nawet na zwycięstwo, ale stać było je jedynie na triumf w jednej odsłonie. Europejki przewagę nad przeciwniczkami osiągnęły głównie w bloku i w zagrywce. Najskuteczniejszą zawodniczką w ich szeregach okazała się Ela Pintar, która zgromadziła na swoim koncie 14 oczek. Wśród siatkarek z Karaibów na słowa uznania zasłużyła Patricia Montero. Zawodniczka ta wywalczyła 19 punktów.

Portoryko – Słowenia 1:3
(17:25, 25:27, 26:24, 24:26)

O 11. miejsce

Na jedenastym miejscu czempionat globu zakończyły Tajwanki, które dziś ograły rówieśniczki z Grecji. Od początku spotkania narzuciły rywalkom swój rytm gry, a dzięki temu kontrolowały boiskowe wydarzenia. Zawodniczki z Hellady przebudziły się dopiero w trzeciej odsłonie, ale ich dobra postawa nie trwała długo. W kolejnym secie wszystko wróciło do normy, a Azjatki przybliżały się do sukcesu. Tajwanki popełniły aż o 11 błędów więcej od przeciwniczek, ale zrekompensowały to sobie znaczną przewagą nad Europejkami w ataku. Do zwycięstwa Azjatki poprowadziła Ling Wan Tsen, która zdobyła 18 punktów. Natomiast w greckich szeregach aż 28 oczek wywalczyła Anthi Vasiloantonaki.

Grecja – Tajwan 1:3
(23:25, 18:25, 25:14, 22:25)

O 9. miejsce

Bardzo zacięte spotkanie toczyło się o miejsce dziewiąte, o które rywalizowały Włoszki z Turczynkami. Początkowo inicjatywa była po stronie siatkarek znad Bosforu. Po dwóch setach wygrywały one już 2:0, ale później w ich grze coś się zacięło, a do głosu doszły wicemistrzynie Europy. Reprezentantkom Italii udało się doprowadzić do tie-breaka, ale w nim sytuacja ponownie zmieniła się o 180 stopni, bowiem to Turczynki rozstrzygnęły go na swoją korzyść. Włoszki świetnie w tym spotkaniu prezentowały się w bloku, lecz po raz kolejny popełniały zbyt wiele błędów własnych, by wyjść zwycięsko z tej konfrontacji. Do sukcesu zawodniczki znad Bosforu poprowadziła Pelin Aroguz, która zdobyła 18 punktów. We włoskich szeregach po 15 oczek zapisały na koncie: Laura Grigolo i Elisa Zanetti.

Włochy – Turcja 2:3
(22:25, 21:25, 25:20, 25:18, 12:15)

O 7. miejsce

Na zakończenie mistrzostw świata polskie kadetki pokonały Dominikanki 3:1. Już pierwsza partia, w której biało-czerwone zdeklasowały rywalki do 11, wskazywała na to, że mecz może zakończyć się ich triumfem. Wprawdzie w kolejnym secie lepsze okazały się ich rywalki, ale trzecia i czwarta partia toczyły się ponownie pod dyktando podopiecznych trenera Kosatki. Nasze siatkarki ogromną przewagę nad rywalkami osiągnęły w ataku oraz w zagrywce, a zwycięstwo sprawiło, że turniej zakończyły na siódmej pozycji. Tradycyjnie w polskim zespole prym wiodła Malwina Smarzek, która zapisała na swoim koncie 17 oczek. Wśród pokonanych najlepsze wrażenie pozostawiła po sobie Ceneida Gonzalez. Zawodniczka ta wywalczyła 14 punktów.

Polska – Dominikana 3:1
(25:11, 19:25, 25:16, 25:14)

O 5. miejsce

Na piątej pozycji ostatecznie sklasyfikowane zostały Japonki, choć początek spotkania z Serbkami na to nie wskazywał. Europejki znalazły sposób na szybką grę rywalek i już po kilkudziesięciu minutach prowadziły 2:0, ale nie potrafiły postawić przysłowiowej kropki nad „i”. Wykorzystały to Azjatki, które od trzeciego seta przejęły inicjatywę na boisku i nie oddały jej do końca meczu. Na przestrzeni całego pojedynku siatkarki z Kraju Kwitnącej Wiśni fatalnie prezentowały się w bloku, za to wszystkie słabsze elementy rekompensowały atakiem, w którym zdobyły o 29 oczek więcej od rywalek. W ich szeregach prym wiodła zdobywczyni 28 punktów, Mizuki Yanagita. Dla Serbek 19 oczek wywalczyła Tijana Bosković. Mimo porażki Serbki i tak zostały najlepszą europejską ekipą mistrzostw świata.

Japonia – Serbia 3:2
(14:25, 23:25, 25:20, 25:15, 15:13)

O 3. miejsce

Stosunkowo jednostronne spotkanie odbyło się o trzecie miejsce. Brazylijki bez większego problemu uporały się z Peruwiankami. Szczególna dominacja siatkarek z Kraju Kawy uwidoczniła się w trzeciej odsłonie, w której pozwoliły rywalkom na zdobycie zaledwie 12 oczek. Z kolei najbardziej wyrównana walka trwała w drugiej odsłonie, ale i tak Peruwiankom nie udało się urwać nawet seta przeciwniczkom. Nie zdobyły one żadnego oczka w polu serwisowym, a w pozostałych elementach również okazały się słabsze od rywalek. W ich szeregach zawiodła przede wszystkim Angela Leyva, która zapisała na swoim koncie zaledwie 12 oczek. Wśród Brazylijek aż cztery zawodniczki wywalczyły co najmniej 10 oczek, a najskuteczniejsza okazała się Gabriela Silva.

Brazylia – Peru 3:0
(25:19, 25:23, 25:12)

Finał

Emocji zabrakło także w starciu o złoto. Najwyraźniej trudy turnieju bardziej dały się we znaki Amerykankom, które nie potrafiły poradzić sobie z szybką i kombinacyjną grą Chinek, a co za tym idzie – nawiązać z nimi wyrównanej walki. Zawodniczki z USA zerwały się jeszcze do boju w trzeciej partii, ale ich finisz był spóźniony, więc musiały zadowolić się srebrnym medalem, a złoto powędrowało do Azjatek. Przewaga Azjatek uwidoczniła się szczególnie w ataku i w zagrywce. Pierwsze skrzypce w zwycięskim zespole grała Xinyue Yuan, która zgromadziła 16 punktów. Wśród zawodniczek ze Stanów Zjednoczonych po 9 oczek zdobyły Mikaela Foecke oraz Molly Haggerty.

USA – Chiny 0:3
(16:25, 21:25, 23:25)