Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. C: Gładka wygrana Japonek, Turcja też wygrała

WGP, gr. C: Gładka wygrana Japonek, Turcja też wygrała

Japonki nie miały najmniejszych problemów, by pokonać w trzech setach reprezentację Algierii. Afrykanki w tym meczu zdobyły zaledwie 26 małych punktów. W trzech setach wygrały również Turczynki, ale wbrew pozorom nie był to jednostronny mecz.

Osiągnięcie drugiego zwycięstwa w tegorocznej edycji World Grand Prix zajęło Japonkom zaledwie 56 minut. Tyle bowiem potrzebowały, by wręcz zdeklasować stojącą po drugiej stronie siatki reprezentację Algierii. Już pierwszy set rozpoczął się od zdecydowanego prowadzenia siatkarek z Azji. Przy stanie 4:0 o czas poprosił trener Algierii. Przerwa w żaden sposób nie wpłynęła na grę Japonek, które na pierwszej przerwie technicznej prowadziły… 8:0. Do drugiej przerwy technicznej podopieczne Eddine Aimada Saidaniego zdołały uciułać zaledwie cztery punkty. Siatkarki z Kraju Kwitnącej Wiśni pewnie wygrały pierwszą odsłonę meczu 25:10.

Początek drugiego seta w niczym nie różnił się od początku pierwszej partii – Japonki zaczęły go od wyniku 7:0. Wtedy to punktową serią popisały się Algierki (4:7), ale na pierwszą przerwę techniczną podopieczne Masayoshi Manabe zeszły, prowadząc 8:4. W dalszej części seta siatkarki z Azji odjechały rywalkom, do czego w dużym stopniu przyczyniła się dobra postawa na zagrywce Miyu Nagaoki. Także w obronie Japonki grały bardzo skutecznie i zasłużenie wygrały tego seta do 8.

W trzeciej partii ponownie podopieczne trenera Manabe zaczęły od wysokiego prowadzenia (5:0) i z kolejnymi akcjami tylko powiększały swoją przewagę (16:6). Set nie mógł się zakończyć inaczej niż wysoką wygraną zawodniczek z Japonii (25:8). O nędzy w grze algierskiej drużyny najlepiej świadczy fakt, że z 26 małych punktów, które zdobyła, aż 14 dostała w prezencie od rywalek (sama oddając ich 25), a najlepiej punktująca zawodniczka, Mouni Abderrahim, zdobyła zaledwie 6 oczek. Po drugiej stronie siatki punktowała właściwie tylko jedna siatkarka – Miyu Nagaoka, która zdobyła 20 punktów.

Algieria – Japonia 0:3
(10:25, 8:25, 8:25)

Algieria: Magnana, Abderrahim (6), Boukhima (1), Mezemate (1), Aissou (1), Arbouche (3), Mansouri (libero) oraz Saoud, Ousalah i Hammouche (libero)

Japonia: Nagaoka (20), Hashimoto (2), Ishida (3), Ishii (8), Otake (7), Kawashima (9), Yoshida (libero)

W pierwszym secie, dzięki dobrym zagrywkom Gozde Sonsirmy, Turczynki szybko wypracowały trzypunktową przewagę, którą stopniowo powiększały, aby na pierwszej przerwie technicznej prowadzić aż sześcioma „oczkami”. Tajki zdołały jednak odbudować swoją grę i doprowadziły do remisu 14:14. Od tego momentu gra toczyła się punkt za punkt i wszystko miało rozstrzygnąć się w końcówce. Tam chłodniejszą głowę zachowały Europejki i to ich łupem padła pierwsza partia (25:23).

Drugą odsłonę ponownie lepiej rozpoczęły reprezentantki Turcji (5:3), jednak tym razem Azjatki nie pozwoliły rywalkom odskoczyć i szybko doprowadziły do remisu, a następnie objęły prowadzenie (8:6). Po przerwie na kosmetykę parkietu siatkarki z Europy wróciły do gry i do końca seta walka była bardzo wyrównana. W ostatnich piłkach ponownie lepsze okazały się Turczynki, które wygrały na przewagi 26:24.

Początek trzeciej partii to powtórka premierowej odsłony, jednak tym razem Europejki nie dały sobie odebrać wypracowanej przewagi. Mimo że Tajki przegrywały już 2:8 i 10:15, zdołały się podnieść i zmniejszyć straty do trzech punktów (19:22). Gospodynie kontrolowały jednak przebieg seta i nie dały sobie wyrwać zwycięstwa, wygrywając 25:22 i inkasując kolejne trzy „oczka”.

Turcja – Tajlandia 3:0
(25:23, 26:24, 25:22)

Turcja: Tokatlioglu (17), Toksoy (4), Sonsirma(11), Aydemir (1), Cansu (9), Darnel (19), Karadayi (libero) oraz Onal (1), Uslupehlivan (3) i Kirdar
Tajlandia: Nuekjang (3), Thinkaow (7), Sittirak (15), Apinyapong (7), Tomkom (2), Kanthong (7), Pannoy (libero) oraz Chaisri (1), Guedpard, Kamulthala (1) i Kongyot