Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. B: Udana inauguracja Czeszek

WGP, gr. B: Udana inauguracja Czeszek

Siatkarki reprezentacji Czech udanie rozpoczęły swoją przygodę z tegoroczną edycją World Grand Prix. W Santo Domingo w trzech setach pokonały one Portorykanki. Takim samym wynikiem zakończył się mecz Serbii z Dominikaną.

Po okresie wyrównanej gry na samym początku, Czeszki z każdą kolejną akcją zaczynały radzić sobie coraz lepiej. Trzy skuteczne akcje w bloku Monzoni sprawiły, że odskoczyły na cztery oczka przewagi 12:8. Dość szybko reprezentantki Portoryko odrobiły straty, a wszystko za sprawą skutecznej na siatce Ocasio. W kolejnych akcjach Portorykanki straciły całą swoją skuteczność w ataku, liczne obrony czeskiego zespołu oraz skuteczne kontry co rusz dodawały punkty na konto drużyny z Europy. Większość piłek posyłana była wtedy do Kubinovej i Mlejnkovej. W samej końcówce Czeszki dobiły rywalki dobrą zagrywką i wygrały do 14, w ostatniej akcji skutecznie blokując.

Dobra passa reprezentacji Czech trwała również w kolejnej odsłonie i na jej początku Europejki prowadziły 4:0. Nadwyżka ta ustawiła całą grę czeskiego zespołu w tym secie, a wzrosła jeszcze dodatkowo przed drugim czasem technicznym do sześciu oczek (15:9). Portorykanki dzięki dobrym atakom zdołały zniwelować dystans, jednak Czeszki ponownie odskoczyły, zyskując punkty po autowych zbiciach przeciwniczek (21:16) i pewnie wygrywając całą partię.

Początek trzeciej partii był już trochę bardziej wyrównany, Portorykanki starały się trzymać jak najbliżej rywalek. Te miały co prawda dwupunktową przewagę praktycznie od początku, ale nie potrafiły wykorzystać okazji na powiększenie tej różnicy. Dopiero skutecznie podbita piłka i kontra czeskiego zespołu, a następnie blok dały Czeszkom pięć oczek nadwyżki, która utrzymała się już do samego końca i pozwoliła im wygrać w całym meczu 3:0.

Portoryko – Czechy 0:3
(14:25, 20:25, 18:25)

Portoryko: Rosa (4), Ruiz (4), Ocasio K. (9), Valentin, Ocasio S. (13), Morales (7), Venegas (libero) oraz Nogueras, Mcbain i Jimenez (3)
Czechy: Kossanyiova (9), Havlickova (14), Kubinova (2), Monzoni (8), Plchotova (9), Mlejnkova (12), Jasova (libero) oraz Dostalova

W pierwszych akcjach obie drużyny szły łeb w łeb, próbując złapać swój odpowiedni poziom gry. Dopiero gdy w polu zagrywki stanęła Brakocević, Serbki wypracowały trzy oczka nadwyżki. Jej uderzenia skutecznie utrudniły grę reprezentacji Dominikany, która oddawała punkty raz po raz. W dodatku w bloku świetnie spisała się Molnar i Serbia prowadziła już 11:7. Na drugiej przerwie technicznej kolejny serbski blok, tym razem Krsmanović, podwyższył różnicę między zespołami do siedmiu punktów (16:9). Brakocević i spółka zupełnie zdominowały grę na siatce, ustawiając swoje akcje już w polu zagrywki, dzięki czemu wygrały pewnie w pierwszej odsłonie, do 13.

Skuteczne kontry na początku partii drugiej dały Serbkom cztery oczka nadwyżki (8:4). Jednak dość szybko ekipa z Dominikany wyrównała stan seta, a chwilę potem objęła prowadzenie. Dzięki kierunkowemu serwisowi łatwiej było zapisać na swoim koncie punkty z kontry (10:9). Moment przestoju w serbskich szeregach zakończył się z chwilą, gdy do gry ponownie włączyła się Brakocević. Jej dobra postawa pozwoliła Serbkom odskoczyć na drugim czasie technicznym (16:13). Do końca tej odsłony Dominikanki raz po raz wyrównywały stan seta, podczas gdy ich rywalki ponownie odskakiwały. Końcówka należała już zupełnie do reprezentacji Serbii, która wykorzystała chwilowy zastój w ataku rywalek i wygrała do 20.

Po powrocie na boisko słaba postawa Dominikany trwała nadal, wykorzystywały to natomiast podopieczne Zorana Terzicia, które odskoczyły na pięć oczek nadwyżki. W kolejnych akcjach trwała już wymiana uderzeń, ale to Serbki prowadziły wysoko i nie pozwalały rywalkom się rozegrać. Świetna kontra Mihajlović sprowadziła serbski zespół na drugą przerwę techniczną z sześcioma oczkami nadwyżki. Do końca meczu trwała praktycznie jednostronna walka. Na dwa dobre zagrania Serbek reprezentantki Dominikany odpowiadały jednym dobrym, kolejnym zepsutym i tak set zakończył się dziewięciopunktową przewagą tych pierwszych.

Dominikana – Serbia 0:3
(13:25, 20:25, 16:25)

Dominikana: Vargas (7), Fersola (2), Echenique (1), Rivera (8), Mambru (9), De La Cruz (5), Castillo (libero) oraz Marte Frica (1), Arias, Rodriguez (1), Peña (1) i Binet
Serbia: Brakocević (16), Krsmanović (4), Molnar (4), Mihajlović (22), Ognjenović (4), Rasić (7), Cebić (libero) oraz Nikolić