Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. A: Zwycięstwo USA na inaugurację

WGP, gr. A: Zwycięstwo USA na inaugurację

Amerykanki dobrze rozpoczęły tegoroczne rozgrywki World Grand Prix, pokonując w pierwszym meczu reprezentację Rosji 3:1. Rosjanki tylko w drugim secie były w stanie wygrać z rywalkami. W drugim meczu tej grupy zmierzą się drużyny Brazylii i Polski.

Rosjanki rozpoczęły mecz od prowadzenia 2:0, ale nie było im dane długo cieszyć się z przewagi nad rywalkami. Amerykanki szybko odrobiły straty i na pierwszej przerwie technicznej to one miały dwa punkty więcej. Dobra obrona i skuteczna gra w kontrataku podopiecznych Karcha Kiraly’ego przynosiły kolejne owoce i na drugiej przerwie technicznej zeszłoroczne triumfatorki World Grand Prix prowadziły 16:12. Siatkarki z Europy niewiele mogły poradzić na skuteczną grę przeciwniczek i przegrały 20:25.

W drugim secie Rosjanki potrafiły się odbudować i to one wypracowały sobie trzypunktową przewagę (8:5). Bardzo dobrze w ataku spisywała się Natalia Gonczarowa, co znajdowało odzwierciedlenie na tablicy wyników. Podopieczne Jurija Mariczewa powiększyły przewagę do pięciu punktów (17:12) i utrzymały ją do końca seta, wygranego 25:17.

Decydujący dla losów meczu był trzeci set, który był początkowo bardzo wyrównany. Dobra gra w obronie i na zagrywce pozwoliła Amerykankom wyjść na trzypunktowe prowadzenie na drugiej przerwie technicznej. Wypracowanej przewagi siatkarki z USA już nie oddały i wygrały tę partię 25:21. W czwartej odsłonie meczu podopieczne trenera Kiraly’ego kontynuowały dobrą passę i po dobrym otwarciu seta (8:4), dosyć szybko odjechały swoim rywalkom, wygrywając tą partię do 12.

W składzie amerykańskiej drużyny zadebiutowały Kelly Murphy i Kim Hill, które znacząco przyczyniły się do wygranej, zdobywając w sumie 31 punktów i będąc jednymi z najlepiej punktujących zawodniczek spotkania. Murphy nie rozpoczęła meczu w wyjściowym składzie, wchodziła na zmiany w pierwszej i drugiej partii, potem od trzeciej została już na boisku i w sumie zdobyła 16 punktów, przy 67-procentowej skuteczności w ataku. Trzecią najlepiej punktującą zawodniczką w drużynie z USA była Kristin Hildebrand, z dorobkiem 15 punktów.

W rosyjskiej drużynie zdecydowanie wyróżniała się Gonczarowa, która jako jedyna miała dwucyfrowy dorobek punktowy. Z 19 punktami została najlepiej punktującą zawodniczką meczu. Amerykanki były lepsze od rywalek we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła, lepiej punktując w ataku (57 do 44 punktów), w bloku (13 do 9) i serwując 6 asów przy zaledwie 2 Rosjanek.

Po meczu Karch Kiraly, trener reprezentacji USA, nie krył zadowolenia. – Moje zawodniczki wykonały kawał dobrej roboty – powiedział – Mamy młodą drużynę, która dużo się uczy w tym sezonie. Ja także dopiero się uczę, gdyż jest to mój pierwszy sezon w roli pierwszego trenera. Jutro spodziewam się naprawdę ciężkiego spotkania przeciwko Polsce, ale musimy cały czas poprawiać swoją grę – podkreślił.

Kapitan amerykańskiej drużyny, Kristin Hildebrand, podkreślała, że przyszło im grać z bardzo trudnym rywalem. – Rosja to mocna drużyna i grała dobrze. Musiałyśmy mocno walczyć w trzecim secie, po tym, jak rywalki wygrały drugiego, i udało się, jestem bardzo dumna z mojej drużyny. To był bardzo dobry początek. A jutro czeka nas kolejny ciężki mecz przeciwko reprezentacji Polski.

Szkoleniowiec rosyjskiej drużyny był z kolei pod wrażeniem gry siatkarek z USA. – Amerykanki prezentują bardzo szybką grę – powiedział Jurij Marczew. – Wiele moich zawodniczek nie widziało nigdy nikogo grającego tak szybko, zwłaszcza moje środkowe – przyznał.

Rosja – USA 1:3
(20:25, 25:17, 21:25, 12:25)

Rosja: Borodakowa (4), Pasynkowa (8), Gonczarowa (19), Pankowa, Koszeliewa (2), Szliachowaja (6), Malowa (libero) oraz Isajewa, Zariażko (5), Matienko (1), Czaplina (9) i Małych (1)
USA: Glass A. (5), Gibbemeyer (12), Hildebrand (15), Fawcett (5), Hill (15), Paolini (8), Miyashiro (libero) oraz Lichtman, Murphy (16) i Hagglund