Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ kadetek: Półfinał nie dla przedstawicielek Europy

MŚ kadetek: Półfinał nie dla przedstawicielek Europy

Żadnemu z europejskich zespołów nie udało się awansować do półfinałów mistrzostw świata kadetek, które odbywają się w Tajlandii. Zagrają w nich Brazylijki, Amerykanki, Peruwianki oraz Chinki. Polkom pozostała batalia o miejsca 5-8.

O miejsca 17 – 20

Walka o końcowe lokaty klasyfikacji odbywa się w systemie każdy z każdym. Dziś drugie zwycięstwo w tej rywalizacji odniosły Meksykanki, które bez straty seta uporały się z rówieśniczkami z Algierii. Szczególnie bez historii była premierowa odsłona, w której siatkarki z Afryki zdołały ugrać zaledwie sześć punktów. W kolejnych dwóch partiach spisywały się nieco lepiej, ale i tak nie zdołały wygrać chociażby jednego seta. We wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła Meksykanki były lepsze od przeciwniczek, a Algierki tyle samo oczek zdobyły w ataku, co oddały rywalkom po błędach własnych. W przegranym zespole 9 punktów zapisała na swoim koncie Nihel Belhadj. Natomiast w szeregach zwycięskiej drużyny tyle samo oczek zdobyła Jocelyn Urias.

Jeszcze bardziej jednostronny był pojedynek Argentynek z Tunezyjkami. W każdym z trzech setów zawodniczki z Ameryki Południowej kontrolowały boiskowe wydarzenia, a rywalki nie miały ani pomysłu, ani umiejętności na to, aby dobrać się do skóry grupowym przeciwniczkom biało-czerwonych. O różnicy klas pomiędzy oboma ekipami świadczy przede wszystkim trzecia partia, w której siatkarki z Afryki wywalczyły tylko pięć punktów. Na uwagę zasługuje fakt, że Argentynki w całym meczu popełniły zaledwie 7 błędów własnych. Wśród Tunezyjek jako jedyna z dobrej strony pokazała się Emma Khalfa. Z kolei w argentyńskich szeregach prym wiodła zdobywczyni 15 oczek, Elina Rodriguez.

Meksyk – Algieria 3:0
(25:6, 25:18, 25:19)
Tunezja – Argentyna 0:3
(14:25, 18:25, 5:25)

O miejsca 9 – 16

Wicemistrzynie Europy nie miały większych problemów z pokonaniem Egipcjanek. Siatkarki z Afryki najlepiej zaprezentowały się w premierowej odsłonie. Miały nawet szansę na rozstrzygnięcie jej na swoją korzyść, ale w końcówce dało o sobie znać doświadczenie reprezentantek Italii. W kolejnych setach Europejki nie pozwoliły już przeciwniczkom ani przez chwilę pomyśleć o triumfie choćby w jednej odsłonie. Mimo że Włoszki popełniły więcej własnych błędów, to lepsza gra w pozostałych elementach pozwoliła im pewnie zwyciężyć. Pierwsze skrzypce w europejskim zespole grała Elisa Zanette, która zgromadziła na swoim koncie 14 punktów. Wśród Egipcjanek żadna z zawodniczek nawet nie zbliżyła się do bariery 10 oczek.

Bardzo zacięte było spotkanie Tajwanek z Portorykankami, choć po dwóch setach nic na to nie wskazywało, ponieważ Azjatki prowadziły już 2:0 i zmierzały do końcowego sukcesu. Jednak w trzeciej partii przebudziły się zawodniczki z Karaibów. Ich zmasowane ataki przyniosły efekt, bowiem udało im się doprowadzić do tie-breaka. Lecz w nim ponownie sytuacja odwróciła się o 180 stopni i padł on łupem Tajwanek. Na przestrzeni całego meczu oba zespoły w poszczególnych elementach siatkarskiego rzemiosła zaprezentowały się na podobnym poziomie. Choć w portorykańskich szeregach dwoiła się i troiła Patricia Montero, która zdobyła 27 punktów, to i tak okazało się to za mało na rywalki z Azji, dla których 22 oczka wywalczyła Hsuan Chang.

Na mistrzostwach nie wiedzie się gospodyniom, które dziś przegrały z Turczynkami i pozostała im walka o miejsca 13 – 16. Tajki jedynie w premierowej odsłonie podjęły walkę z siatkarkami znad Bosforu, ale i tak stać było je na ugranie zaledwie 21 oczek. Im dalej w mecz, tym spisywały się gorzej, w konsekwencji czego w trzeciej odsłonie zostały rozgromione przez przeciwniczki 25:10. Europejki popełniły mniej błędów własnych od rywalek, zdeklasowały je także w bloku, w którym zdobyły 14 punktów. Niemal tradycyjnie najskuteczniejszą zawodniczką w tureckich szeregach była Pelin Aroguz, która tym razem zapisała na swoim koncie 16 punktów. Wśród Azjatek żadna z zawodniczek nie wywalczyła nawet 7 oczek.

Słowenki nie dały rady pokonać Greczynek. Jedynie w drugim secie udało im się toczyć wyrównaną walkę z przeciwniczkami, a następnie rozstrzygnąć seta na swoją korzyść. W trzech pozostałych odsłonach inicjatywa należała do siatkarek z Hellady. Triumf 3:1 sprawił, że zagrają one o miejsca 9-12. Greczynki znaczną przewagę nad przeciwniczkami osiągnęły w ataku. Na uwagę zasługuje również ich dobra postawa w polu serwisowym, w którym zdobyły aż 12 punktów. Pierwsze skrzypce w zwycięskiej drużynie grała Olga Strantzali, która zdobyła 25 oczek. Po drugiej stronie siatki 13 punktów zgromadziła Ela Pintar, która była najskuteczniejszą zawodniczką w swoim zespole.

Ćwierćfinały

Pierwszymi półfinalistkami zostały Brazylijki, które wykazały wyższość nad Japonkami. Wprawdzie siatkarkom z Kraju Kwitnącej Wiśni nie udało się przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść w żadnym z setów, ale w każdym z nich toczyły wyrównaną walkę z rywalkami, a słabsze okazywały się dopiero w decydujących momentach poszczególnych części spotkania. Przewaga zawodniczek z Ameryki Południowej uwidoczniła się szczególnie w bloku, którym zdobyły aż 16 punktów. Do zwycięstwa poprowadziła je Laiza Ferreira, która zapisała na swoim koncie 15 punktów. Wśród Azjatek na słowa uznania zasłużyła Miku Benoki. Zawodniczka ta zdobyła 15 oczek.

Marzenia o wywalczeniu medalu mistrzostw świata prysły także w polskim obozie, bowiem podopieczne trenera Kosatki nie sprostały rówieśniczkom z USA. Tak naprawdę jedynie w trzecim secie miały możliwość przedłużenia meczu, ale tym razem w końcówce więcej zimnej krwi zachowały siatkarki ze Stanów Zjednoczonych i to one mogły świętować awans do półfinału. Na porażce biało-czerwonych zaważyła większa ilość błędów własnych oraz słabsza postawa w bloku. Wobec słabszej postawy Malwiny Smarzek ciężar zdobywania punktów na swoje barki próbowały wziąć Magdalena Damaske, Kornelia Moskwa i Małgorzata Śmieszek, ale nie przyniosło to oczekiwanego efektu. Amerykanki do sukcesu poprowadziła Alexa Smith, która zdobyła 13 oczek.

Niezwykle emocjonujące widowisko zafundowały kibicom Chinki oraz Dominikanki. Przed meczem wydawało się, że faworytkami są Azjatki, jednak od początku spotkania to ich rywalki zaczęły nadawać ton boiskowym wydarzeniom. Dopiero gdy Dominikanki prowadziły 2:0, przebudziły się Chinki. W trzeciej odsłonie rozgromiły rywalki, a w kolejnych dwóch partiach poszły za ciosem, dzięki czemu ostatecznie triumfowały 3:2. We wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła osiągnęły one niewielką przewagę nad rywalkami. Prym w ich szeregach wiodła Xinyou Yuan, która zdobyła 22 oczka. Z kolei w szeregach przegranego zespołu na wyróżnienie zasłużyła Ceneida Gonzalez. Siatkarka ta zgromadziła na swoim koncie 17 punktów.

Również tie-break wyłonił zwycięzcę pojedynku Peru – Serbia. Początkowo lepiej prezentowały się Europejki, ale z biegiem czasu inicjatywę na boisku zaczęły przejmować Peruwianki. Prowadziły one już 2:1 w setach, ale wówczas jeszcze raz do walki zerwały się Serbki. Stać było je na doprowadzenie do piątej odsłony, ale w niej ponownie uwidoczniła się dominacja ich rywalek. Mimo że Europejki lepiej spisywały się w bloku oraz w zagrywce, a w ataku były minimalnie słabsze od rywalek, to na ich porażce zaważyła duża ilość błędów własnych. Peruwianki do triumfu poprowadziła Angela Leyva, która zapisała na swoim koncie 20 oczek. Natomiast w szeregach przegranej ekipy na słowa uznania zasłużyła zdobywczyni 23 punktów, Tijana Bosković.

Japonia – Brazylia 0:3
(23:25, 22:25, 22:25)
Polska – USA 0:3
(22:25, 20:25, 24:26)
Dominikana – Chiny 2:3
(25:23, 25:20, 11:25, 22:25, 6:15)
Peru – Serbia 3:2
(16:25, 25:22, 25:19, 21:25, 15:8):