Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ kadetek: Czołowa szesnastka wyłoniona

MŚ kadetek: Czołowa szesnastka wyłoniona

Zakończyła się faza grupowa mistrzostw świata kadetek, które rozgrywane są w Tajlandii. Do 1/8 finału awansowały również Polki. Podopieczne Grzegorza Kosatki zajęły ostatecznie drugie miejsce w grupie B. Lepsze od biało-czerwonych okazały się tylko Japonki.

Grupa A
W pierwszym meczu swoją dominację potwierdziła reprezentacja Serbii. Młode zawodniczki z Bałkanów zwyciężyły kolejny mecz, tym razem z drużyną portorykańską, bez straty seta i z imponującym wynikiem wygrały grupę A, nie tracąc żadnego punktu ani seta. Portorykanki postawiły się swoim rywalkom w trzecim secie, ale było to za mało, by triumfować chociaż w jednej odsłonie. Serbki do zwycięstwa poprowadziła Tijana Bosković, która zapisała na swym koncie aż 20 oczek.

Gospodynie turnieju nie miały problemów z pokonaniem outsidera grupy A – Tunezji. Tajki wygrały w trzech setach, podkreślając swoją dominację w trzecim, wygranym do 12. Dzięki zwycięstwu miejscowe zapewniły sobie drugie miejsce w grupie.

Serbia – Portoryko 3:0
(25:13, 25:16, 25:23)

Tajlandia – Tunezja 3:0
(25:22, 25:20, 25:12)

Pierwsze spotkanie „polskiej” grupy skończyło się zwycięstwem drużyny japońskiej, która 3:1 zwyciężyła ekipę grecką. Greczynki po triumfie w pierwszej partii wyraźnie spuściły z tonu i przegrały trzy kolejne sety. Zawodniczki z Kraju Kwitnącej Wiśni dzięki zwycięstwu za trzy punkty zapewniły sobie końcowy sukces w grupie B. Najlepsze w zespole japońskim były Kaori Mabashi i Mizuki Yanagita. Młode siatkarki zdobyły po 17 punktów i walnie przyczyniły się do zwycięstwa swojej drużyny.

W meczu Chinek z Argentynkami lepsze okazały się Azjatki, które zwyciężyły zdecydowanie – 3:0. Argentynki nie miały argumentów, by podjąć walkę z kombinacyjnie grającymi rywalkami. Porażka w trzech setach oznacza, że zawodniczki z Ameryki Południowej nie znajdą się w gronie szesnastu najlepszych zespołów świata. Chinki ostatecznie uplasowały się za Polską – na trzeciej pozycji – i awansowały do 1/8 finału.

Grecja – Japonia 1:3
(25:22, 15:25, 16:25, 21:25)

Chiny – Argentyna 3:0
(25:21, 25:13, 25:18)

Pojedynek pomiędzy reprezentacjami Dominikany a Słowenii zakończył się praktycznie po pierwszej partii. Słowenki dzięki wygranej 25:22 zapewniły sobie trzecie miejsce w tabeli i nie miały już szans na poprawę rezultatu, dlatego też trener Joze Casar dał szansę zmienniczkom. Drugi „garnitur” słoweńskiej drużyny nie radził sobie już tak dobrze i przegrał trzy następne sety, a w rezultacie cały mecz. Najwięcej punktów – 20 – w zwycięskim teamie zdobyła kapitan – Elizabeth Martinez Brayelin.

O drugim spotkaniu, pomiędzy Algierią a USA, można powiedzieć tylko tyle, że się odbyło. Afrykanki były tylko tłem dla Amerykanek i po 58 minutach mecz zakończył się pewnym zwycięstwem tych drugich. Algierki w czwartym meczu nie zdołały wygrać żadnego seta. Prym w ekipie USA wiodły Hayley Hodson i Danielle Cuttino, które zdobyły po 12 oczek.

Dominikana – Słowenia 3:1
(22:25, 25:20, 25:19, 25:23)

Algieria – USA 0:3
(12:25, 18:25, 7:25)

Pierwszy mecz w tej grupie bez żadnych problemów zwyciężyły wicemistrzynie Europy, które w trzech setach uporały się z reprezentantkami Tajwanu. Włoszki pozwoliły swoim rywalkom na ugranie zaledwie 35 oczek w całym meczu i pewne sięgnęły po trzy punkty. Zawodniczki z Półwyspu Apenińskiego ostatecznie zakończyły fazę grupową na trzecim miejscu. Lepsze od nich okazały się jeszcze Turczynki oraz Peruwianki.

Do sporej niespodzianki doszło w spotkaniu Meksykanek z Turczynkami. Te pierwsze zwyciężyły 3:0, chociaż w turnieju nie zdołały wcześniej wygrać nawet jednej partii. Zawodniczki znad Bosforu pierwsze miejsce w grupie zapewniły sobie jednak na kolejkę przed końcem fazy grupowej i do meczu z drużyną meksykańską przystąpiły w rezerwowym składzie. Najwięcej punktów w zwycięskiej ekipie zdobyła Fernanda Bañuelos, która zakończyła pojedynek z dorobkiem 14 oczek.

Włochy – Tajwan 3:0
(25:14, 25:10, 25:11)

Meksyk – Turcja 3:0
(25:20, 25:22, 25:21)