Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > MŚ kadetek: Lekcja japońskiego

MŚ kadetek: Lekcja japońskiego

Polskie kadetki na mistrzostwach świata w Tajlandii doznały pierwszej i zarazem bolesnej porażki. Ekipa trenera Grzegorza Kosatki otrzymała srogą lekcję siatkówki od reprezentantek Japonii, które zwyciężyły w trzech krótkich setach.

Polki dobrze rozpoczęły spotkanie od ataku Klaudii Grzelak i asa serwisowego Malwiny Smarzek. Potem jednak na zagrywkę weszła Mizuki Yanagita i zaczęły się problemy polskiego zespołu. Japonki szybko wyszły na prowadzenie, wykorzystując bezradność Polek w ataku. Jeszcze przed przerwą techniczną na boisku pojawiła się Karolina Piśla, ale biało-czerwone przegrywały już 3:8. Siatkarki znad Wisły miały spore problemy z odbiorem zagrywki i wyprowadzeniem ataków, nic więc dziwnego, że przewaga Japonek powiększała się, a przy stanie 5:13 Grzegorz Kosatka wykorzystał już drugą przerwę. Niewiele to pomogło, bezradność naszego zespołu aż raziła, a dziesięciopunktowa przewaga rywalek na drugiej przerwie technicznej była tego najlepszym dowodem. Japonki robiły na boisku, co chciały, bez problemu kończąc swoje akcje i broniąc nieliczne ataki Polek. Jednak i one miały chwilę słabości. Od stanu 20:9 naszym siatkarkom udało się zdobyć pięć punktów z rzędu i o czas poprosił trener Ichiro Hanzawa. Azjatki już do końca seta nie pozwoliły na wiele naszym siatkarkom i pewnie wygrały 25:15.

Drugiego seta Polki rozpoczęły podobnie jak pierwszego, z tą różnicą, że na przerwie technicznej przegrywały dwoma punktami. Podopieczne trenera Kosatki starały się ustawić szczelny blok, rywalki jednak miały świetną zagrywkę i broniły większość ataków biało-czerwonych. Niestety im dalej, tym przewaga Azjatek rosła. Polki miały coraz większe problemy z przyjęciem zagrywki, a rywalki były bezlitosne w ataku. Na szczęście dla naszych zawodniczek Japonki w końcu również zaczęły się mylić w tym elemencie i na drugiej przerwie technicznej wygrywały tylko trzema punktami. Po kolejnym błędzie w przyjęciu nie wytrzymał jednak trener Grzegorz Kosatka i przy stanie 19:14 zawołał zawodniczki do ławki rezerwowych. Polki próbowały jeszcze nawiązać równą walkę z rywalem, siatkarki z Japonii były jednak zbyt sprytne. Seta wynikiem 25:19 zakończyła atakiem z prawego skrzydła Miku Benoki.

Kolejny set i znów prowadzenie Polek – po skutecznym bloku Kornelii Moskwy było już 3:1 dla biało-czerwonych, a po chwili następny punkt blokiem dołożyła Klaudia Grzelak. Japonki szybko się obudziły i po bloku na Malwinie Smarzek był już remis 5:5. Na boisku pojawiła się Justyna Antosiewicz, jednak Japonki nie zwalniały i na przerwie technicznej to już one prowadziły 8:7. Gra się nieco wyrównała, a na boisku pojawiła się Karolina Szczygieł, po zagrywce której na tablicy wyników znów był remis 12:12. Azjatki przyspieszyły jednak grę i jeszcze przed przerwą techniczną wyszły na trzypunktowe prowadzenie. Grą Japonek zachwycała się publiczność i momentami również nasze siatkarki, które wzrokiem odprowadzały piłkę po szybkich atakach rywalek. W końcówce zepsuty serwis Małgorzaty Barszcz dał pierwszą piłkę meczową siatkarkom z Azji, którą momentalnie wykorzystała Mizuki Yanagita.

Ta porażka nie zabiera jeszcze biało-czerwonym szans na medal, ponieważ wyjście z grupy podopieczne trenera Kosatki zapewniły sobie już wcześniej. Znacznie może jednak utrudnić drogę do niego, bowiem zajęcie pierwszego miejsca w grupie może po jutrzejszych meczach okazać się nierealne.

Japonia – Polska 3:0
(25:15, 25:19, 25:16)

Japonia: Benoki (11), Hayashi (4), Onodera (13), Maruo (13), Yanagita (16), Tahara (2), Wada (libero) oraz Shirai
Polska: Smarzek (7), Śmieszek (6), Grzelak (4), Moskwa (6), Bałdyga (1), Damaske (3), Kulig (libero) oraz Piśla (2), Barszcz (8), Fojucik (1), Antosiewicz i Szczygieł (1)