Strona Główna > Aktualności > siatkówka akademicka > AME: Filip/Soja kończą mistrzostwa ze srebrnymi medalami

AME: Filip/Soja kończą mistrzostwa ze srebrnymi medalami

Polska para Aleksandra Filip i Izabela Soja stanęła przed szansą wywalczenia złotych medali w akademickich mistrzostwach Europy, które rozgrywane były w portugalskim Porto. W finale po zaciętej walce ostatecznie musiały uznać wyższość Portugalek.

W spotkaniu półfinałowym polska dwójka trafiła na niemiecki duet Basan/Skorupka, a początek pojedynku wcale nie był dla Polek najłatwiejszy. Niemki zaczęły lepiej i prowadziły od pierwszych akcji. Gdy osiągnęły czteropunktowe prowadzenie 17:13, wydawało się, że pierwsza partia padnie ich łupem. Polskie siatkarki z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach walczyły do samego końca, wyrównały, a następnie odwróciły losy seta, wygrywając do 18. W drugiej odsłonie rywalki ponownie odskoczyły (5:1) i przewodziły w grze. Wtedy jednak Filip/Soja złapały swój rytm gry i zaczęły odrabiać straty, przejmując przy tym przewagę i inicjatywę na boisku (12:9). Niemki nie były już w stanie wyrównać rywalizacji, choć bardzo się starały. Tym samym polska dwójka zrewanżowała się parze Basan/Skorupka za pokonanie duetu Theis/Niemc.

Basan/Skorupka – Filip/Soja 0:2
(18:21, 18:21)

Finał rozpoczął się od wyrównanej gry obu ekip, jednak portugalski duet rozpoczynając od skutecznego bloku, zaczął punktować w serii i odskoczył na 10:5. W dalszej części seta, choć Polki starały się walczyć, kontry wykorzystywały reprezentantki gospodarzy, budując coraz to większą nadwyżkę i ostatecznie kończąc seta przy stanie 21:8. Druga odsłona rozpoczęła się też od prowadzenia rywalek, ale Filip/Soja wyrównały po skutecznym bloku, a gdy skutecznie zagrały zza linii końcowej, miały trzy oczka nadwyżki (7:4). Kolejny lepszy okres gry Portugalek wyprowadził je na prowadzenie, głównie dzięki dobrym zagrywkom (10:8), ale w tym elemencie gry również biało-czerwone spisywały się dobrze i niedługo potem odzyskały przewagę. Co rusz zespół będący o kilka punktów z przodu zmieniał się, ale ostatecznie po wyrównanej końcówce reprezentantki AWF-u w Katowicach wyrównały stan meczu. Tie-breaka gospodynie turnieju rozpoczęły od dwupunktowego prowadzenia, które następnie podwyższyły dobrym blokiem Rosas (10:5). Nasze siatkarki walczyły do samego końca, doprowadzając do emocjonującej, wyrównanej końcówki. Niestety ekipa miejscowych nie pozwoliła Polkom rozwinąć skrzydeł i te uplasowały się ostatecznie na niższym stopniu podium.

Rosas/Oliveira – Filip/Soja 2:1
(21:8, 20:22, 17:15)