Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > MŚ kadetek: Drugi dzień turnieju za nami

MŚ kadetek: Drugi dzień turnieju za nami

Drugi dzień mistrzostw świata kadetek zakończył się kolejną porażką Włoszek, które tym razem przegrały z Peruwiankami. Z kolei Japonki okazały się słabsze od Argentynek. Po dwa zwycięstwa na koncie mają Polki, Brazylijki, Serbki i Turczynki.

Grupa A:

Dość niespodziewanie rozpoczął się pojedynek Tunezyjek z Portorykankami, bowiem premierowa odsłona padła łupem siatkarek z Afryki. Wygrana pozwoliła im uwierzyć jeszcze bardziej we własne możliwości, przez co ich rywalkom trudno było odwrócić losy meczu, choć z każdą kolejną akcją zawodniczki z Karaibów zaczęły przejmować inicjatywę na boisku. Ostatecznie pokonały przeciwniczki 3:1, ale Tunezyjki zaprezentowały się z całkiem dobrej strony. Wystarczy wspomnieć, że popełniły mniej błędów własnych od rywalek oraz zdobyły więcej punktów zagrywką. Po afrykańskiej stronie prym wiodła Emna Khalfa, która zgromadziła 19 oczek na swoim koncie. Do sukcesu Portorykanki poprowadziła Miranda Genesis. Zawodniczka ta wywalczyła 15 punktów.

Problemów z odniesieniem kolejnego zwycięstwa nie miały Serbki, które tym razem nie oddały nawet seta rówieśniczkom z Egiptu. Szczególnie w dwóch pierwszych odsłonach dystans dzielący obie drużyny był znaczący. Dopiero w trzeciej partii siatkarki z Afryki zaczęły toczyć bardziej wyrównaną rywalizację z przeciwniczkami, ale i tak nie wystarczyło to chociażby na triumf w jednej partii. Na uwagę zasługuje fakt, że Egipcjanki popełniły jedynie 11 błędów, ale w ataku zdobyły tylko 17 oczek, przy aż 50 punktach Europejek. Wśród Serbek najskuteczniejsza była Tijana Bosković, która wywalczyła 18 punktów. W egipskiej ekipie żadna z zawodniczek nie zdobyła nawet sześciu oczek.

Tunezja – Portoryko 1:3
(26:24, 22:25, 17:25, 21:25)

Serbia – Egipt 3:0
(25:14, 25:14, 25:20)

Małą niespodziankę sprawiły Argentynki, które wykazały dziś wyższość nad Japonkami. Najwyraźniej wczorajszy, pięciosetowy bój z Chinkami dał się mocno we znaki siatkarkom z Kraju Kwitnącej Wiśni. Wydaje się, że kluczowy dla losów pojedynku był drugi set, który Azjatki przegrały 32:34. Gdyby padł on ich łupem, to w spotkaniu byłby remis, a więc końcowy wynik byłby sprawą otwartą. Wygranie drugiej partii przez zawodniczki z Ameryki Południowej sprawiło, że złapały one wiatr w żagle, a Japonkom opadły skrzydła. Dlatego trzecia odsłona również zakończyła się triumfem Argentynek. Japonki średnio w każdym secie popełniły 9 błędów własnych, a ich rywalki 4, więc nawet lepsza dyspozycja w ataku nie była w stanie pomóc im w osiągnięciu lepszego wyniku. Wyróżniającą się postacią w argentyńskich szeregach była Sol Piccolo, która zdobyła 16 punktów. Wśród Azjatek na słowa uznania zasłużyła Miku Benoki. Zgromadziła ona na swoim koncie 20 oczek.

Drugie zwycięstwo na mistrzostwach świata odniosły biało-czerwone. Tym razem podopieczne trenera Kosatki okazały się lepsze od Chinek. Azjatkom udało się jedynie w trzecim secie przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. W czwartej odsłonie miały jeszcze możliwość doprowadzenia do tie-breaka, ale w decydujących momentach więcej zimnej krwi zachowały Polki, a dzięki temu wygrały 3:1. W większości elementów siatkarskiego rzemiosła obie drużyny zaprezentowały się na podobnym poziomie. Jedynie w bloku Azjatki były zdecydowanie lepsze. W przegranym zespole pierwsze skrzypce grała Xinyue Yuan, która zapisała na swoim koncie 19 punktów. Po raz kolejny w polskiej ekipie wyróżniła się Malwina Smarzek. Zdobyła ona 28 oczek.

Argentyna – Japonia 3:0
(25:23, 34:32, 25:21)

Chiny – Polska 1:3
(21:25, 21:25, 25:21, 24:26)

Najmniejszych problemów z odniesieniem kolejnego zwycięstwa nie miały Brazylijki, które dziś rozgromiły rówieśniczki z Algierii. Szczególnie pierwszy set pokazał, że siatkarki z Afryki są na mistrzostwach świata przysłowiowymi dziewczynkami do bicia, ponieważ zdołały w nim ugrać zaledwie osiem oczek. W pozostałych dwóch partiach spisały się tylko nieco lepiej, w efekcie czego poniosły wysoką porażkę. Po raz kolejny więcej punktów oddały rywalkom po błędach, niż same zdobyły w ataku. Ani razu nie zatrzymały też przeciwniczek blokiem, a zawodniczkom z Kraju Kawy ta sztuka udała się 11 razy. W brazylijskim zespole pierwsze skrzypce grała Lorenne Geraldo, która zapisała na swoim koncie 15 punktów. Dla Algierek 8 oczek zdobyła Yasmine Abderrahim.

Od porażki udział w czempionacie globu rozpoczęły Amerykanki, które nie sprostały dziś rówieśniczkom ze Słowenii. Już w pierwszych dwóch odsłonach Europejki przeważały na boisku. Siatkarki z USA przebudziły się w trzecim secie, którego rozstrzygnęły na swoją korzyść. Wówczas wydawało się, że mogą pójść za ciosem i doprowadzić do tie-breaka, ale rywalki nie dały im rozwinąć skrzydeł. W czwartej partii triumfowały 25:22, dzięki czemu zapisały drugą wygraną na swoim koncie. Wprawdzie w ataku i bloku skuteczniej prezentowały się Amerykanki, ale popełniły dwa razy więcej błędów od rywalek, co zaważyło na końcowym wyniku. Wśród Słowenek najskuteczniejsza była Nika Marković (19 punktów). Z kolei dla Stanów Zjednoczonych 17 oczek wywalczyła Simone Lee.

Brazylia – Algieria 3:0
(25:8, 25:15, 25:11)

USA – Słowenia 1:3
(23:25, 15:25, 25:18, 22:25)

Drugie zwycięstwo na mistrzostwach świata odniosły Turczynki, które dziś z kwitkiem odprawiły rówieśniczki z Tajwanu. Tylko w trzeciej partii siatkarki z Azji próbowały nawiązać wyrównaną walkę z rywalkami, ale i tak stać było je jedynie na ugranie 23 oczek. W pozostałych dwóch setach Europejki były wyraźnie lepsze od przeciwniczek. Odzwierciedlają to również statystyki. Chociaż Tajwanki popełniły mniej własnych błędów, to o wiele gorzej radziły sobie od rywalek w bloku i zagrywce. Wśród siatkarek znad Bosforu tym razem prym wiodła Su Zent. Zdobyła ona 16 oczek dla swojej drużyny. Natomiast w przegranej drużynie wyróżniła się Ya Tzu Chen, która zgromadziła na swoim koncie 12 punktów.

Na mistrzostwach świata wciąż nie mogą przełamać się wicemistrzynie Europy, choć wydawało się, że Peruwianki będą doskonałym rywalem dla Włoszek, aby mogły one powetować sobie wczorajszą porażkę. Przez pierwsze dwie odsłony faktycznie tak było, ale od trzeciego seta do głosu doszły Peruwianki i nie pozwoliły już siatkarkom z Półwyspu Apenińskiego na przechylenie szali zwycięstwa na swoją korzyść. Choć reprezentantki Italii lepiej od przeciwniczek spisały się w ataku i w zagrywce, to ich aż 45 błędów własnych uniemożliwiło im odniesienie końcowego triumfu. W zwycięskiej ekipie najskuteczniejsza okazała się Angela Leyva, która zdobyła 18 oczek. Wśród Włoszek dwoiła się i troiła Anastasia Guerra, ale jej 25 punktów to było zbyt mało, aby skutecznie przeciwstawić się rywalkom.

Tajwan – Turcja 0:3
(17:25, 16:25, 23:25)

Włochy – Peru 2:3
(28:26, 25:19, 20:25, 22:25, 13:15)