Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ kadetek: Jedna niespodzianka na początek turnieju

MŚ kadetek: Jedna niespodzianka na początek turnieju

Podczas pierwszego dnia odbywających się w Tajlandii mistrzostw świata kadetek doszło do jednej niespodzianki. Wicemistrzynie Europy przegrały bowiem 1:3 z Turczynkami. Zwycięstwa odniosły też Brazylijki, Serbki i Japonki.

Grupa A

Stosunkowo dużo problemów kadetki z Egiptu sprawiły gospodyniom turnieju. Już w premierowym secie mogły pokusić się o niespodziankę i go wygrać, ale co się odwlecze, to nie uciecze. Sztuka ta udała im się w trzeciej partii. Jednak podrażnione porażką w tej części meczu Tajki przystąpiły do frontalnego ataku i ostatecznie całe spotkanie wygrały 3:1. Warto zwrócić uwagę na fakt, że siatkarki z Afryki popełniły jedynie 16 błędów własnych, przy aż 38 rywalek. Jednak nie przeszkodziło to gospodyniom w odniesieniu sukcesu, bowiem świetnie spisywały się w ataku. W ich szeregach brylowała Jiraporn Chaymon, która zapisała na swoim koncie 29 oczek. Wśród przegranych 17 punktów zdobyła Sarah Hanafy.

Bez niespodzianki obyło się w starciu Serbek z Tunezyjkami. Siatkarki z Afryki jedynie w drugiej partii nawiązały stosunkowo wyrównaną walkę, bowiem zdołały urwać rywalkom 22 oczka. Jednak faktycznie o różnicy klas pomiędzy dwoma zespołami świadczy przede wszystkim trzeci set, w którym Serbki pozwoliły przeciwniczkom wywalczyć jedynie siedem punktów. Tunezyjki w każdym elemencie były słabsze od rywalek, a blokiem nie zdobyły ani jednego punktu. Żadna z zawodniczek afrykańskiej drużyny nie zdobyła nawet 10 oczek. Wśród Europejek 13 punktów wywalczyła dla swojego zespołu Bojana Milenković.

Tajlandia – Egipt 3:1
(25:23, 25:21, 22:25, 25:19)
Tunezja – Serbia 0:3
(15:25, 21:25, 7:25)

Biało-czerwone mistrzostwa świata rozpoczęły od wygranej nad Grecją, choć bardzo męczyły się, aby pokonać rówieśniczki z Hellady. Po dwóch setach zanosiło się nawet na porażkę mistrzyń Europy, bo przegrywały 0:2, ale ten wynik podziałał na nie jak zimny prysznic, a od trzeciego seta zaczęły prezentować się lepiej. Ostatecznie pokonały rywalki 3:2. Męczarnie podopiecznych trenera Kosatki wynikały z faktu, że w spotkaniu popełniły aż 42 błędy. Być może zwycięstwo w pięciu setach jest dobrym omenem, ponieważ mistrzostwa Europy Polki również rozpoczęły od wygranego boju po tie-breaku. Pierwsze skrzypce w naszej ekipie podczas dzisiejszego meczu grała Malwina Smarzek, która zdobyła 34 punkty. Dla Greczynek 19 oczek wywalczyła Alexandra Psoma.

Tie-breakiem zakończyło się także drugie spotkanie grupy B, w którym Japonki rywalizowały z Chinkami. Mecz był bardzo zacięty, a sytuacja zmieniała się w nim jak w kalejdoskopie. Początkowo bliżej triumfu były Chinki, które prowadziły już 2:1, ale zawodniczki z Kraju Kwitnącej Wiśni nie zamierzały się poddawać. Najpierw doprowadziły do piątego seta, a następnie on również padł ich łupem. Pierwsze skrzypce w japońskim zespole grała Mizuki Yanagita, która zapisała na swoim koncie aż 36 oczek. W chińskiej ekipie 24 oczka zdobyła Xinyue Yuan.

Polska – Grecja 3:2
(20:25, 26:28, 25:20, 28:26, 15:10)
Japonia – Chiny 3:2
(27:25, 18:25, 24:26, 25:20, 17:15)

Bez niespodzianek obyło się w grupie C. W pierwszym meczu Słowenki bez najmniejszych problemów uporały się z rówieśniczkami z Algierii. O bezradności siatkarek z Afryki świadczy przede wszystkim premierowa odsłona, w której zdobyły zaledwie sześć punktów. W kolejnych setach rozluźnione Europejki pozwoliły rywalkom na nieco więcej swobody, ale i tak pewnie triumfowały 3:0. Jako ciekawostkę można dodać, że Algierki mniej oczek zdobyły w ataku niż oddały przeciwniczkom po błędach własnych. W zwycięskiej ekipie prym wiodła Katja Mihalinec, która zapisała na swoim koncie 13 oczek. Z kolei w szeregach afrykańskiej drużyny wyróżniła się Nawel Hammouche, która zdobyła 7 punktów.

Znacznie więcej emocji było w konfrontacji Brazylijek z Dominikankami. Obie drużyny stawiane są w gronie faworytek do czołowych miejsc, zatem nic dziwnego, że spotkanie było zacięte. Wydaje się, że kluczowa dla losów pojedynku była druga partia, którą Dominikana przegrała 31:33. Gdyby udało jej się rozstrzygnąć tę część meczu na swoją korzyść, to prowadziłaby już 2:0 i byłaby blisko końcowego triumfu. Wygrana w drugim secie wyraźnie ożywiła zawodniczki z Kraju Kawy, bowiem w kolejnej odsłonie pozwoliły przeciwniczkom ugrać tylko osiem oczek. Czwartego seta po walce również rozstrzygnęły na swoją korzyść, a dzięki temu mistrzostwa rozpoczęły od zwycięstwa. Wśród Brazylijek najskuteczniejsza okazała się Laiza Ferreira (17 oczek), natomiast w przegranym zespole na słowa uznania zasłużyła zdobywczyni 22 punktów – Natalia Martinez.

Słowenia – Algieria 3:0
(25:6, 25:19, 25:20)
Brazylia – Dominikana 3:1
(15:25, 33:31, 25:8, 32:30)

Na inaugurację zmagań w grupie D Peruwianki walczyły z Wenezuelkami. Spotkanie od początku do końca toczyło się pod dyktando tych pierwszych. Siatkarki z Wenezueli nie miały ani wystarczających umiejętności, ani pomysłu na to jak przeciwstawić się lepiej grającym rywalkom. Wprawdzie w pierwszych dwóch odsłonach starały się toczyć choć trochę wyrównany bój z przeciwniczkami, ale stać je było jedynie na ugranie 18 oczek. W trzecim secie spisały się jeszcze słabiej, przez co zasłużenie przegrały 0:3. W każdym z elementów siatkarskiego rzemiosła przewaga była po stronie Peruwianek, które od rywalek otrzymały aż 24 oczka po błędach własnych. Pierwsze skrzypce w zwycięskiej ekipie grała Maguilaura Frias, a wśród przegranych najlepsze wrażenie pozostawiła Fernanda Guitron.

Sporą niespodziankę sprawiły Turczynki, które wykazały wyższość nad wicemistrzyniami Europy. Wprawdzie spotkanie rozpoczęło się zgodnie z planem, bowiem Włoszki wygrały premierową partię, ale później inicjatywę na boisku zaczęły przejmować siatkarki znad Bosforu. Ich rywalki rzuciły się jeszcze do walki w czwartym secie, ale rozpędzone Turczynki nie dały już sobie wydrzeć końcowego sukcesu. Reprezentantkom Italii w odniesieniu triumfu przeszkodziło przede wszystkim 36 błędów własnych. W ich szeregach dwoiła się i troiła Anna Nicoletti, która zgromadziła na swoim koncie 23 oczka, ale to było zbyt mało na równiej prezentujące się Turczynki. 22 punkty dla zwycięskiego zespołu zdobyła Pelin Aroguz.

Peru – Wenezuela 3:0
(25:18, 25:18, 25:13)
Turcja – Włochy 3:1
(19:25, 25:19, 25:17, 25:23)