Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ: Rosjanie po dwóch latach wrócili na tron, srebro dla Brazylii

LŚ: Rosjanie po dwóch latach wrócili na tron, srebro dla Brazylii

Mało kto spodziewał się takiego finału w wykonaniu Rosji i Brazylii. Kto oczekiwał zaciętego pojedynku w walce o złoto Ligi Światowej pomiędzy dwoma potęgami siatkówki, mógł być usatysfakcjonowany tylko w pierwszym secie. Mecz 3:0 wygrali Rosjanie.

Już na początku spotkania canarinhos, dzięki błędom przeciwników oraz swojej dobrej grze, wyszli na prowadzenie 5:0. Rosjanie nie poddali się i jeszcze przed przerwą techniczną odrobili wszystkie stracone punkty (7:7), a pomógł im w tym świetnie grający Nikołaj Pawłow, który bardzo dobrze radził sobie w ataku. Od tego momentu szala szczęścia przechyliła się na korzyść naszych wschodnich sąsiadów, którym gra układała się coraz lepiej mimo wielu błędów i darmowych punktów oddanych rywalowi. Brazylijczycy próbowali jeszcze zmniejszyć różnicę w wyniku – Isac Santos posłał asa serwisowego (13:15), a Ricardo Lucarelli oraz Dante Amaral obijali blok Rosjan, aż w końcówce na tablicy był remis 19:19. Zapowiadała się ciekawa i pełna nerwów ostatnia część tego seta, canarinhos wyszli nawet na jednopunktowe prowadzenie dzięki atakowi Lucarelliego z lewej strony boiska (21:20), ale złudzeń nie pozostawił im Siwożelez, który skończył dwie akcje (24:22). Ostatni punkt Rosjanie zdobyli po zablokowaniu Lucarelliego i pierwszy set tego finałowego meczu padł łupem podopiecznych Andrieja Woronkowa.

Bohaterem początkowych akcji drugiej partii stał się Aleksiej Spiridonow, któremu niestraszny był brazylijski blok, chętnie przez niego wykorzystywany do zdobywania kolejnych punktów (6:2, 8:5). Po zablokowaniu Lucarelliego oraz Lucasa Saatkampa przewaga Rosjan wynosiła już trzy oczka, a na drugą przerwę techniczną obie ekipy schodziły po kiwce za blok Siwożeleza, co powiększyło dominację Rosjan do pięciu punktów (16:11). Mimo prób Brazylijczyków niewiele mogli oni zdziałać przeciwko tak świetnie grającym Rosjanom. Ostatni, dwudziesty piąty punkt zdobył dla swojej drużyny atakiem ze środka boiska Dmitrij Muserskij (25:19).

Trzeciego seta Rosjanie rozpoczęli od dwóch asów serwisowych Siwożeleza (5:2), dzięki czemu już na początku on i jego koledzy wypracowali sobie małą przewagę. Na pierwszej przerwie technicznej Brazylijczycy przegrywali sześcioma punktami (2:8), w dalszej partii próbowali odrobić straty, jednak dominacja przeciwników była widoczna w każdym elemencie. Rozbitej drużynie z Ameryki Południowej udało się odrobić kilka punktów, m.in.: dzięki atakowi Dante czy asowi serwisowemu Leandro Vissotto (17:21), jednak złudzeń nie pozostawił im Nikołaj Pawłow, zdobywca ostatniego, kończącego tegoroczne rozgrywki Ligi Światowej punktu (25:19).

Rosja – Brazylia 3:0
(25:23, 25:19, 25:19)

Rosja: Apalikow (5), Grankin (1), Siwożelez (14), Pawłow (22), Spiridonow (5), Muserskij (11), Jermakow (libero) oraz Werbow (libero) Michajłow i Żylin
Brazylia: Rezende (1), Santos (4), Wallace (6), Lucarelli (8), Lucas (2), Dante (5), da Silva (libero) oraz Vissotto (6), Arjona i Mauricio (3)