Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ: Squadra Azzurra triumfuje w „małym finale”

LŚ: Squadra Azzurra triumfuje w „małym finale”

Rywalizacja o brązowy medal rozgrywek Ligi Światowej miała być i była przedsmakiem emocji przed finałem. Przy kilkukrotnej zmianie losów zmagań zwycięzcę wyłonił dopiero tie-break. Ostatecznie na najniższym stopniu podium stanęli podopieczni Mauro Berruto.

W składzie włoskiej drużyny w meczu o 3. miejsce zaszła ważna zmiana w porównaniu z poprzednimi spotkaniami. W miejsce Cristiana Savaniego z ataku został przesunięty Ivan Zaytsev, a jego miejsce zajął młody Luca Vettori, który rozegrał bardzo dobre spotkanie. W wyjściowej szóstce Bułgarów zabrakło Todora Skrimowa, którego zastąpił Walentin Bratojew. Mecz rozpoczął się od serii zepsutych zagrywek, potem jednak Bułgarzy popisali się trzema skutecznymi blokami z rzędu i wyszli na prowadzenie 4:2. Włosi szybko odrobili straty – najpierw skuteczny atak Emanuele Birarelliego, a potem punktowa zagrywka tego zawodnika dały remis 5:5. Od tego momentu powtarzał się następujący scenariusz – Azzurri uciekali na dwa punkty, a Bułgarzy doprowadzali do wyrównania. Dopiero przy stanie 21:21 podopiecznym Camillo Placiego udało się przełamać rywali – najpierw Thomas Beretta zaserwował w aut, a potem skutecznym atakiem popisał się Cwetan Sokołow. O czas w tym momencie poprosił Mauro Berruto, ale po przerwie siatkarze z Bałkanów zdobyli kolejne dwa punkty i zakończyli tego seta.

W drugiej partii od stanu 4:4 zaczęła się zarysowywać coraz wyraźniejsza przewaga Włochów. Gdy po dwóch skutecznych atakach Ivana Zaytseva Azzurri wyszli na prowadzenie 13:9, o czas poprosił Placi, ale jego podopieczni nie mogli nic poradzić na dobrą grę rywala. Wprawdzie udało im się nieco zniwelować straty – po udanym bloku tracili tylko dwa punkty (17:19), ale sama skuteczna gra blokiem to było trochę za mało na takiego rywala jak siatkarze z Półwyspu Apenińskiego. Atak Luki Vettoriego dał jego drużynie piłkę setową, a w następnej akcji w ataku pomylił się Sokołow i w meczu mieliśmy remis.

Trzeci set był niezwykle wyrównany. Wprawdzie od prowadzenia 2:0 otworzyli go Włosi, ale Bułgarzy szybko wyrównali wynik i od tego momentu żadna z drużyn nie była w stanie odskoczyć na więcej niż jeden punkt. Dopiero przy stanie 17:17 kolejnym skutecznym atakiem popisał się Vettori, po czym Cwetan Sokołow został zablokowany i Azzurri uzyskali dwupunktowe prowadzenie. Bułgarzy próbowali jeszcze odrobić straty, ale już nie udało im się tego dokonać. Od wyniku 21:20 cztery kolejne akcje wygrali Włosi i wyszli na prowadzenie 2:1 w meczu.

Camilo Placi, widząc, że gra jego zespołu nie układa się pomyślnie, dokonał w czwartym secie dwóch zasadniczych zmian w składzie. Zostawił na boisku Danaiła Miłuszewa, który w końcówce poprzedniej partii wszedł za słabo spisującego się dzisiaj Sokołowa, oraz za Walentina Bratojewa wprowadził Todora Skrimowa. Gra tych dwóch zawodników, zwłaszcza rezerwowego atakującego, ożywiła grę siatkarzy z Bałkanów. Tym razem to Bułgarzy odskoczyli na dwa punkty, a Włosi gonili rywali. Seria bloków w dalszej części seta dała podopiecznym Camillo Placiego prowadzenie 18:15, a kolejny skuteczny atak Danaiła Miłuszewa – 23:17. Seta zakończyła wynikiem 25:21 autowa zagrywka Emanuele Birarelliego.

Włosi dosyć szybko otrząsnęli się z porażki w czwartej partii i bardzo dobrze zaczęli tie-break. Najpierw skuteczne zbicia Ivana Zaytseva i Simone Parodiego, następnie dwa błędy Bułgarów dały Azzurrim prowadzenie 4:1. Przy zmianie stron przewaga podopiecznych Mauro Berruto wynosiła już cztery punkty, a gdy kolejnymi udanymi zagraniami popisali się Vettori i Birarelli, obie drużyny dzieliło już sześć punktów (11:5). Nie pomógł czas wzięty w tym momencie przez szkoleniowca bułgarskiej drużyny. Jego podopieczni nie zdołali odrobić tak dużych strat i w rezultacie wysoko przegrali decydującą partię.

Włochy – Bułgaria 3:2
(21:25, 25:21, 25:20, 21:25, 15:7)

Włochy: Beretta (3), Parodi (13), Vettori (29), Zaytsev (16), Travica (4), Birarelli (15), Rossini (libero) oraz Piano
Bułgaria: Bratojew G. (2), Gotsew (10), Bratojew V. (7), Josifow (10), Aleksiew (20), Sokołow (14), Salparow (libero) oraz Miłuszew, Penczew i Skrimow