Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Olimpijski Festiwal Młodzieży M: Polacy ze srebrem

Olimpijski Festiwal Młodzieży M: Polacy ze srebrem

Rosyjscy kadeci potwierdzili swoją dominację na Starym Kontynencie. W finale Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży wykazali wyższość nad biało-czerwonymi. Podopiecznym Wiesława Czai udało się urwać tylko seta mistrzom świata.

To była już czwarta polsko-rosyjska konfrontacja w ostatnim czasie. Na turnieju towarzyskim w Ostrowcu Świętokrzyskim biało-czerwoni triumfowali 3:2, ale dwa kolejne mecze na swoją korzyść rozstrzygnęli nasi wschodni sąsiedzi – w finale mistrzostw Europy oraz na turnieju w Anapie. Początek finałowego starcia Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży był stosunkowo wyrównany, ale z biegiem czasu inicjatywę zaczęli przejmować mistrzowie świata i Europy (18:14). W kluczowych momentach grali oni dokładniejszą i skuteczniejszą siatkówkę, a to od razu znajdowało swoje odzwierciedlenie w wyniku (21:16). W końcówce podopieczni trenera Wiesława Czai zupełnie stanęli, zaś Rosjanie byli nie do zatrzymania. Premierowa partia padła ich łupem 25:17.

Jednak brązowi medaliści mistrzostw świata z lepszej strony zaprezentowali się w drugim secie. Już na początku tej części meczu odskoczyli od rywali najpierw na dwa (5:3), a następnie na cztery oczka (8:4). Po przerwie na życzenie szkoleniowca rywali szybko wzięli się oni za odrabianie strat, a na świetlnej tablicy pojawił się remis (8:8). W kolejnych minutach trwała zażarta walka o każdy punkt, a żadnej z drużyn nie udawało się odskoczyć od przeciwnika na znaczny dystans (13:12). Niestety, im bliżej końca seta, tym szala zwycięstwa zaczęła przechylać się na stronę Sbornej (18:16). Jednak tym razem biało-czerwoni nie dali się złamać. Chwilę później sytuacja zmieniła się o 180 stopni, a piorunujący finisz podopiecznych trenera Czai dał im zwycięstwo 25:19.

W trzeciej partii Polacy próbowali pójść za ciosem, lecz tym razem lepiej rozpoczęli Rosjanie. Szybko objęli prowadzenie 4:2, a chwilę później mieli już trzy oczka przewagi nad naszymi siatkarzami (7:4). Z każdą kolejną akcją strata biało-czerwonych stawała się coraz większa (8:13). Widać było, że nasi wschodni sąsiedzi zupełnie inaczej prezentują się, gdy wynik oscyluje wokół remisu, niż gdy mają kilka oczek przewagi (16:10). W kolejnych minutach obraz gry nie ulegał zmianie, a mistrzowie świata kontrolowali boiskowe wydarzenia (20:14). Ostatecznie w tym secie Rosjanie triumfowali 25:18 i byli już tylko o krok od końcowego sukcesu.

Początek kolejnego seta należał również do mistrzów Europy, którzy stosunkowo szybko objęli trzypunktowe prowadzenie (7:4). Z biegiem czasu biało-czerwoni zaczęli odrabiać straty (9:10), jednak nie udało im się doprowadzić do wyrównania, wciąż utrzymywała się niewielka przewaga Sbornej (14:12). Przy stanie 17:19 nasi siatkarze mogli jeszcze mieć nadzieję na odwrócenie losów tej partii, ale chwilę później Rosjanie pozbawili ich złudzeń. Kilka oczek zdobytych pod rząd przez mistrzów świata praktycznie zapewniło im wygraną (23:17). W końcówce biało-czerwoni zdobyli tylko oczko, a ich rywale zwyciężyli 25:18.

Polska – Rosja 1:3
(17:25, 25:19, 18:25, 18:25)